Často dostávám otázky ohledně mého investování, rezerv a cílů. V dnešním podcastu se o to s vámi rád podělím. Nečekejte žádné složité návody na zázračné výnosy, ani tajené investiční strategie. Jde o jednoduchá pravidla, která si můžete osvojit i vy.
Před časem jsem sdílel své finanční reporty, ve kterých jste mohli nahlédnout do mého podrobného měsíčního hospodaření (kdo si chce připomenout, může zde). Tentokrát bych vám chtěl poodhalit svá vlastní pravidla, která fungují a mohou se pro vás stát inspirací k dosažení vlastního finančního zdraví.
Není nad jasná pravidla
Jedním z nich je železná rezerva, a to ve výši 9-12 měsíčních výdajů. Někomu postačí rezerva nižší, ale já potřebuji mít jistotu, která mě uchrání před neočekávanými výdaji, nebo v složitých životních situacích. Dále pochopitelně investice. Ty u mě tvoří 20 % z čistého měsíčního příjmu. Mé investiční portfolio je tvořené například z ETF a nemovitostních fondů. Pochopitelně se také držím pravidla: Každé pasivum zaplať aktivem.
Z nedávného rozhovoru se Sarah Newcomb jsem si odnesl velmi užitečnou radu a hned ji mezi svá pravidla zařadil. Založit si tzv. gambling rezervu. A k čemu je dobrá? Jsou to volné prostředky, které mohu použít, když si chci v investicích pořádně zariskovat a zároveň se nemuset strachovat, že přijdu i o kalhoty 🙂
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- postupně rozebereme všechna má pravidla
- vysvětlíme si, co je to “dip rezerva” a proč je dobré ji mít
- prozradím, jaká byla má největší investiční chyba a co jsem si z toho odnesl
- proč se nemusím bát, že bych proinvestoval peníze na svou svatbu
- jaké jsou mé dlouhodobé cíle
- kam a jak investuji
- co podnikám s penězi, které díky omezením ušetřím za své srdcovky
- jak si vedu mentální účetnictví a k čemu je dobré
- a mnoho dalšího