Tentokrát do našeho pořadu přijal pozvání velmi vzácný host přímo z New Yorku, a to šéfredaktor Investopedia.com Caleb Silver. Investopedia je jeden z největších mediálních zdrojů o financích a finančních trzích na světě, který navštíví přes 20 milionů uživatelů měsíčně. Jak filtrovat media v dnešní době, kdy jsme zahlceni informacemi z každé strany? Mluvit s dětmi o penězích a práci, nebo přemýšlet o investování? To se dozvíte v dnešním podcastu. Ti z vás, kteří neovládají angličtinu si mohou přečíst hlavní myšlenky v přepisu tohoto podcastu.
Jaký vztah máte k informacím, respektive jak přistupujete v Investopedia k informacím, máte nějaká pravidla?
Máme takových pět hlavních pravidel. Být první, nejrychlejší, pracovat s fakty, posouvat se a růst. Když jsme začínali, byznys se posouval rychle do předu, a to prostředí se v návaznosti taky rychle měnilo. Tehdy jsme se jako nová firma museli naučit rychle přizpůsobit a reagovat na změny, jak nejrychleji to jde.
To zní jako velmi náročné prostředí, ale určitě jste se musel hodně za ty léta naučit. My učíme naše klienty nesledovat tolik všechny media jako si spíše vybrat a ověřovat pár zdrojů, pracovat s informacemi. Znáte to, ten strach z krize se hodně novinářů reflektuje, ale ten cyklus těch trhů je prostě takový – jednou to spadne, jednou se to vyhoupne. Co byste dal za radu obyčejným investorům ohledně médií? Jaké informace si brát a z jakých médií?
Média jsou hlučná tím, že nás ovlivňují každý den a slyšíme je neustále. Mění naše strategie. Rozhodně bych nedoporučuji číst všechny titulky novin, to člověka zruinuje. Musíte se naučit filtrovat informace, což taky záleží na tom, kolik vám je a kolik máte peněz. Čas a peníze jsou ty hlavní kritéria, podle kterých se řídíte. Řekněme, že Vám je třicet a máte horizont dalších třiceti let k investování, během kterého si chcete našetřit. Asi budete spíše zaměřen na dlouhodobé cíle. Kdyby trh během toho spadl, budete mít čas na to se zotavit. Zatímco když jste starší, jako třeba já, blížící se k padesáti, šedesáti let a potřebujete nastřádat peníze, jak nejrychleji to jde, bude to jinačí. Asi se budete vice zajímat o aktuální trendy na trhu, budete víc angažovaní. Když jste starší a máte už dostatek peněz, chcete být víc konzervativní. Opravdu záleží na Vašem věku a jak moc si můžete dovolit riskovat.
Chápu. Dneska tu máme spoustu podcastů a řečníků ohledně toho, jak investovat a pracovat s penězi. Mohl byste nám konkrétně někoho doporučit, koho třeba sledovat? Kdo je teď ve světě onlajnu zajímavý, např. z toho dlouhodobého hlediska?
Určitě, rád. Rozhodně nedoporučuji sledovat stock-pickers, aneb lidi, co hledají podceněné akcie a do nich investují, to je jako jít do kasina. Pro lidi, kteří se chtějí opravdu naučit o investování a jak trhy fungují, doporučuji Masters in Business od mého kamaráda Barryho Ritholtze, je to jeden z nejchytřejších lidí, co znám a zve si do svého pořadu opravdu zajímavé a úspěšné lidi. Pak tu jsou videa a podcasty od Real Vision, ti fungují na předplaceném odběru, dále podcast Animal spirits a nebo Invest with the best.
Díky moc, to bylo něco užitečného i pro mě. Další moje otázka vede k tomu, jaká je taková dlouhodobá vize Investopedie?
Edukovat lidi o penězích a investování tak, aby mohli dělat ty správná rozhodnutí a pomoct jim žít lepší život. Finance a zdraví jsou dva základní komponenty lidského života, takže se snažíme, abychom lidem pomáhali dělat ty správná rozhodnutí ohledně financí.
Pokud byste mohl říct nějaké svoje Zlaté pravidlo Caleba Silvera ohledně řízení peněz, co by to bylo? Nějaké tři hlavní věci?
Ok. To nejdůležitější pro mě, co jsem se za ty léta naučil, je 1) nemyslet si, že můžeš přelstít trh a vůbec to ani nezkoušet 2) investovat s jasně nastavenou strategií a 3) být připraven udělat změnu, když je potřeba, ale mít jasně daný plán a podle toho jet. Já už jsem si nějakou krizí prošel, tak jsem se ponaučil…
Díky moc. Někde jsem dokonce četl nebo slyšel, že jste investoval tehdy do Lehman Brothers. Je to pravda, nebo?
Ano, je to tak (smích). Proto říkám, nesnažte se přelstít trh. Tehdy před krizí si pamatuji, jak jsem sledoval padat to jejich 80 nebo 90leté dědictví. Jak jsem jenom viděl pád jejich akcií z $80 na $20, potom na $9. Říkám, nikdo nenechá padnout Lehman Brothers. Tohle je přece Lehman Brothers, tohle je Wall Street! To je jako nechat v NYC padnout Brooklynský most. Takže jsem nakoupil hodně jejich akcií, jakože přelstím trh, no, a nakonec jsem všechny investované peníze ztratil. Tuším, že mám pořád jejich symbol na svém broker účtu, jako takovou vzpomínku, jak moc jsem byl naivní.
To bylo, že…jeden bývalý český hráč z NBA taky investoval tehdy do Lehman Brothers a měl to podobně. Když se podíváme trochu do Vašeho mládí, co pro Vás znamenaly peníze? Jak jste o penězích tehdy uvažoval?
Je pravda, že jsem vyrůstal v zajištěné rodině. Víte, rodiče mě poslali na dobrou školu, ale jako teenager jsem si chtěl vydělávat vlastní peníze. Tuším, že už někde od 12 let jsem začal pracovat v restauraci. To víte, dříve nebyly tak striktní pracovní zákony, takže jsem si mohl relativně brzo začít vydělávat vlastní peníze. No a tahle zkušenost v restauraci mě hodně naučila. Od vedení zásob, přes zákaznickou podporu až po ziskovou marži a podobné byznysové věci. Naučil jsem se, jak si vydělat peníze, jak si jich vážit a jak s nimi nakládat. Nikdy jsem si však nepomyslel, že budu dělat novinařinu.
Měl jste nějakou půjčku po škole?
Naštěstí ne. Rodiče a prarodiče mi pomohli školu zaplatit tak, že jsem po promoci neměl žádnou půjčku. To byla velká výhoda, protože v americké kultuře má de facto každý student nějakou půjčku po promoci, v průměru to může být třeba i 30 tisíc dolarů.
Když se o tom bavíme, cítíte na sebe nějaký tlak jako rodič, že musíte našetřit dětem na školu? Nebo jak to vnímáte?
Naše kultura ohledně tohohle je hodně jiná, máme spoustu spořících programů, co se liší stát od státu, případně jsou i nějaké federální programy. Když dostanu výplatu, nějakou část z toho dávám tady v New Yorku na svůj spořící program, protože v šedesáti opravdu nechci hledat, jak zaplatit dětem školu.
Dostáváme se blíže k Vaší investiční strategii. Nechci úplně čísla, ale mohl byste nám prozradit, jak vypadá portfolio Caleba Silvera? Kam případně investujete?
Ano, určitě. I když se blížím k té padesátce, kde byste většinou hledali spíše rovnoměrně rozdělené portfolio, u mě převážně dominují akcie, takových 75 %. Snažím se být svědomitý investor, respektive společensky odpovědný, takže neinvestuji do takových akcií jako tabák a ropa. Mám něco ve farmaceutickém odvětví skrz podílové fondy, protože nekupuji jednotlivé akcie, ale primárně skrz fondy, které se zaměřují na různé průmysly. Mám něco v technologiích a tzv. ETF, neboli burzovně obchodované fondy. Nevlastním žádné nemovitosti, protože vydělat něco málo v nemovitostech, na to člověk potřebuje hodně peněz…třeba časem ale něco koupím.
Jak to děláte u Vás v rodině? Bavíte se s dětmi a Vaši práci, kolik vyděláváte, jak nakládáte s penězi?
Ano, bavíme a myslím, že to je jedno z nejdůležitějších témat v rodině. Pro spoustu rodin to je tabu, ale nemělo by. Děti vědí, kolik s ženou vyděláváme, co děláme s penězi, co to vůbec peníze jsou a jak fungují. Že musíme přemýšlet i dlouhodobě, nejenom když přijde výplata. Myslím, že to ty děti usměrňuje, tak jako když mně bylo patnáct…
A na závěr, jaká byla Vaše asi nejlepší investice během života? Jakákoliv, klidně nějaká kniha, cokoliv…
Moje nejlepší investice byla asi koupě televizní kamery tehdy když mi bylo něco kolem dvaceti. Díky tomu jsem se dostal do branže a nastartoval kariéru – jak v profesním, tak i osobním životě. A jako nejlepší investorská investice byla koupě nemovitosti v New Yorku před čtrnácti lety. Koupili jsme to v dobrém čase, když byly úrokové sazby nízké a prodali před krizí, takže skvěle načasované.
Pokud se vám podcast líbil a rádi byste si poslechli další příběhy inspirativních lidí, doporučujeme například Sarah Newcomb: Peníze jsou vetší tabu než sex, Cameron Huddleston: Proč mluvit s rodiči o jejich financích včas? nebo Terrance Odean: Válet se měsíce na Bali? Neberte si na to půjčku.