Dnešním hostem našeho podcastu je dlouholetý podnikatel, vizionář a popularizátor využívání umělé inteligence – Petr Šrámek. Dále je také mentorem a poradcem několika firem, které se této problematice věnují. Je zakladatelem a manažerem investičního fondu LongevityTech a Fora Longevity, předává své znalosti a zkušenosti převážně zahraničním startupům. Nám v rozhovoru například prozradil, jak souvisí zdravý aktivní věk s ekonomikou a do kterých srdcovek investuje bez ohledu na peníze.
I ve svém věku se Petr cítí, že teprve dospívá a poznává, jak to všechno funguje. Kontinuálně se mu mění pohled na to, co člověk opravdu potřebuje a co ho naopak od toho primárního odvádí. V podcastu se nám svěřil se svými úplně prvními začátky podnikání. Jak sám přiznává, porevoluční období bylo velmi divoké především proto, že nikdo o podnikání nic nevěděl a všichni museli objevovat nové věci. V té době Petr začal dovážet první počítače. To znamenalo, že u veksláků musel vyměnit československé koruny za dolary, dojet do Vídně, kde počítače nakoupil a až teprve pak je tady mohl prodat tady.
Petr Šrámek – vizionář
O tom, že Petr je vizionář a odborník ve svém oboru není pochyb. Když byl loni v září pozvaný na konferenci, aby pohovořil o oblastech, technologiích a trendech, které podle jeho názoru brzy exponenciálně porostou a na které by pozvaní manažeři měli ve svých strategiích přihlédnout, jako by viděl do budoucnosti. Těmito tzv. megatredny jmenoval virtuální a digitální platformy, nejenom ve smyslu komunikace, ale i virtuální světy, jako např. Fortnite. Další oblastí bylo transformace vzdělávání, a to především do online prostředí. Třetí bylo zdraví. Zde upozornil na vývoj v technologiích, které pomáhají nejen zlepšit naše zdraví, ale také schopnost péče o sebe sama a tím prodloužit aktivní zdravý věk.
Longevity – zdravý aktivní věk
Slovíčko, které je s Petrem spojené, je bezesporu „longevity“. Jak sám přiznává, tento pojem je nejen v Čechách, ale i celosvětově, něco nového, přesto mu sám přikládá velký význam. Jak mu tedy rozumět? „V překladu je to dlouhověkost, tzv. zdravý aktivní věk – v našem pojetí je to co nejdelší aktivní lidský věk, ve kterém je člověk produktivní a může přispívat sobě i společnosti.“ vysvětluje Petr.
Za svou éru podnikání Petr Šrámek zažil několik krizí a odhalil, že všechny mají stejný vzorec: „Když přijde něco, co nečekáte, tak reakce lidí je pořád stejná. Nejdřív popírání (nás se to netýká), následuje panika.“ Aby tomuto předešel, snaží se řídit radou N. N. Taleba, že je důležité stavět svůj byznys na takovém základě, který je co nejméně křehký a co nejméně závislý na okolních vlivech. Přiznává, že v praxi je to obtížné, ale přesto dělá, co může.
A co dalšího v podcastu uslyšíte?
- co jsou srdcovky Petra Šrámka a do čeho investuje, aniž by se ohlížel na peníze
- proč je dobré vyvarovat se investičním boomům, které přinášejí zaručené profity
- kdy a jak začal rozdělovat osobní finance od firemních
- nájem, nebo hypotéka
- co jsou megatrendy a proč hýbou ekonomikou
- jaké jsou kritéria pro správný vývoj start-upu
- které odvětví umělá inteligence upozadí a na co se mají ty profese transformovat
- a mnoho dalšího