Magazín Forbes ho v žebříčku hodnocení nejbohatších Čechů umístil na 33. místo. Je praktikujícím členem Církve adventistů sedmého dne, miluje fotbal a vlastní Bugatti Chiron. Víte o kom je řeč? Ano, dnešním milým hostem je podnikatel a developer Radim Passer.
Zakladatel a generální ředitelem společnost PASSERINVEST GROUP, Radim Passer nám hned na úvod rozhovoru prozradil tajemství úspěchu. Pokud člověk chce, aby jeho život měl daný smysl a řád, dlouhodobé plánování je nezbytné. Věří, že tuto schopnost se může naučit každý a bezpochyby ho každý uplatní v běžném životě. Lidé by měli mít představu o tom, kam se bude ubírat jejich osobní či rodinný život, ale také ten pracovní. A k tomu je třeba schopnost dlouhodobého plánování ovládat.
Vize a dlouhodobost
Byla jeho klíčovým aspektem již od začátku podnikání, když v roce 1991 založil společnost PASSERINVEST GROUP. Tato developerská a investorská společnost je spojena především s administrativním a multifunkčním areálem BB Centrum na Praze 4 a jistě právem se může pyšnit 3. místem v celkovém hodnocení 100 obdivovaných firem České republiky 2019. Jak Radim Passer připouští, jeho vize se časem upravovala a vždy hleděl na to, aby ve své práci byl dobrý. Materiální věci, jako auta, domy, byly až na druhém místě.
Radim Passer – po smrti syna přijal víru v Boha
V roce 1998, když už sedmým rokem podnikal, mu zemřel syn a on následně našel cestu k Bohu. Přestože byl vždy velkorysý, nebyl malicherný, ani lakomý, jeho postoje i hodnoty se zcela změnily. Do jeho života vstoupila pokora a pohled na materiální věci se náhle diametrálně lišil. Přesto, že začal víc utrácet, vždy si uměl spočítat, kde jsou ty hranice, které nesmí překročit.
Finanční rada, se kterou lze počítat za každého režimu, je, že člověk může počítat jen s těmi penězi, které má. Bezmyšlenkovitě se nezadlužovat. Nedělat v oblasti financí špatná rozhodnutí, které vás budou časem dobíhat. K finanční odpovědnosti učí i své děti. Nejstaršímu je 19 a i on se svým kapesným musí umět hospodařit. Také jako křesťan musí myslet na odvod desátku ze svých příjmů Hospodinovi.
Maranatha – nadace sdílející naději na plnohodnotnější životy
Nejvíce osobních finančních prostředků Radima Passera jde na křesťanskou nadaci Maranatha. Podporuje křesťanské misijní projekty ve více než 50ti zemí světa, ale má i své vlastní. Zaměřuje se na semináře a přednášky, biblická studia, letní evangelizační setkání mladých lidí nebo vědecké výstavy o původu světa. Nedílnou součástí je i propagace zdravého životního stylu. Další srdcovkou Radima Passera jsou auta. Ale nikdy by si prý nepořídil takové, které by bez užitku stálo v garáži. Současně své luxusní vozy bere i jako investici.
Radim Passer – Investor podle čísel nebo pocitu?
Připouští, že bez excelovských tabulek se žádný pořádný projekt neobejde, ale na druhou je potřeba si uvědomit i významy dalších aspektů. Například u BB Centra přikládá velký význam a přidanou hodnotu atmosféře (práce se zelení, vodou, začlenění neziskové investice), která nevzniká za den, dlouho se buduje a je nevyčíslitelná. Vzniklo tak jedinečné prostředí, pro mnoho firem unikátní.
Konec kanceláří, více home office
Takového černého scénáře se Radim Passer nebojí, je si vědom toho, že pro spoustu činností je pro dlouhodobý home office nevhodný. Lidé budou postupně ztrácet pracovní návyky, sounáležitost a loajalitu s firmou, která ho zaměstnává a sociální kontakty (nelze řešit strategické věci, získávat nové zákazníky, přijímat a zaučovat nové zaměstnance). Ani současný sociální distanc tuto situaci neohrozí.
A co dalšího se v podcastu dozvíte?
- Jak vidí situaci na trhu s nemovitostmi? A jak by poradil těm, kteří právě přemýšlí nad hypotékou?
- Je „střelec“ a jde bezhlavě do rizika?
- Co by dnes vzkázal svému mladšímu já?
- Co si myslí o elektromobilech?
- Investuje do některých alternativních investic, jako např. Bitcoin, zlato?
- Podlehl někdy FOMO efektu?
- A mnoho dalšího.