K dnešnímu podcastu si připravte papír a tužku, budete je potřebovat. Naším milým hostem je globální stratég, kouč vrcholových sportovců i manažerů, Jan Mühlfeit. Už teď vám musí být jasné, že rozhovor bude plný zajímavých rad a myšlenek nejen z finančního prostředí, ale i osobního růstu.
Jan Mühlfeit je znám tím, že téměř 22 let působil ve firmě Microsoft, dnes je koučem top manažerů, vrcholových sportovců a pomáhá k úspěšnému seberozvoji jednotlivcům i týmům po celém světě. Je autorem knihy Pozitivní lídr a spoluautorem Odemykání dětského potenciálu.
Peníze jsou vedlejší produkt cesty za svým snem
Peníze jsou pro Jana Mühlfeita prostředek k možnosti žít svobodný život a investovat do věcí, které mu přinášejí radost. Na příkladu Billa Gatese nebo Steva Jobse ukazuje, že prvotní by mělo být nadšení z toho, co člověk dělá, jít si za svým snem a peníze se následně stanou příjemným vedlejším produktem. Sám pokorně přiznává, že si peníze vydělal tvrdou prací a váží si jich. Také si váží podnikatelů, kteří začali na zelené louce a dnes mají miliardové obraty a zaměstnávají tisíce lidí.
On sám kdysi svěřil své finance do rukou špatného finančního poradce, díky kterému v roce 2000 a 2007 udělal chybná rozhodnutí. Dnes už je v investicích opatrný. Jeho investiční portfolio tvoří z 20 % nemovitosti, do 10 % přímé investice (startupy) a zbytek jsou akcie (především Microsoftu), fondy a investiční certifikáty.
Jan Mühlfeit: „Člověka nedefinuje prostředí, ve kterém je, ale rozhodnutí, které v něm udělá“
Během dlouholeté spolupráce s velmi úspěšnými lidmi vypozoroval 3 charakteristiky, které je spojují:
- dobře znají sami sebe (je to celoživotní proces, který se vyvíjí a ovlivňuje to celá řada faktorů)
- znají smysl svého života (mají cíl a vědí, za čím jdou)
- umí se rozhodnout (využijí to, kdo jsou na to, aby dosáhli toho, co chtějí)
Určitě to není tak, že jejich cesta je snadná a dosáhnou okamžitě vytouženého vrcholu. Mnohdy doslova padají na hubu. Protože pokud chcete růst, musíte atakovat svou komfortní zónu a je přirozené, že vnikají chyby, zranění. V tento moment jsou dvě možnosti, jak situaci uchopit:
- situaci se poddat, plakat, lamentovat – zranění na duši bude pořád
- se situací se srovnat – přijmout ji, poučit se a následně si dokázat odpustit.
Člověk nežije na KDYBY, ale na rozhodnutí, které udělá a za kterým jde
Aby člověk mohl být úspěšný, nesmí se nechat ovládnout „opičkou“. Tato část mozku (amygdala) nás od pradávna upozorňovala na nebezpečí a tím dala na výběr – buď uteč, nebo bojuj. Obojí vyvolávalo stres, ke kterému se připojila adekvátní biochemické reakce. Dnes se se stresem setkáváme několikrát za hodinu a své tělo vystavujeme pocitu, že mu jde neustále o život.
Všem jasné, že v takovém stavu se nedají dělat rozumná rozhodnutí, natož plánovat finance. Je třeba si vybudovat mentální odolnost a v tom nám pomůže naše tělo, dech a mysl. V podcastu nám Jan Mühlfeit názorně ukáže dechové cvičení, které pomáhá zbavit se stresu a také vysvětlí tzv. akt vděčnosti. Vaše opička bude uklidněná a vy budete spokojeně usínat.
Jak najít talent?
Ze statistik vyplívá, že až 85 % lidí jsou ve svém zaměstnání nespokojeni. Čím to? S největší pravděpodobností proto, že v zaměstnání nedělají, co je baví a nevyužívají svůj talent. Jenže jak ho najít? K jeho odhalení nám může pomoct test, nebo správné otázky položené sami sobě. Zajímavé je, že lidé se stejným talentem mohou naplňovat různé činnosti.
Dlouhodobé plánování
Často se ptáte, jestli má smysl si spořit pouhých 500 Kč měsíčně. Jan Mühlfeit i my jsme za jedno. ANO, má! Utvoříte si tak návyk a s přibývajícím volnými prostředky vaše investice mohou růst. Dále se dozvíte, jak se dlouhodobé plánování naučit a vytrvat v něm (o plánování financí jsme si povídali minule). Tuto získanou schopnost můžete následně využít k plnění jakýchkoli svých cílů. Stačí jen provázat flow a vizualizaci. Víc se dozvíte v podcastu.
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- Co pro Jana znamenají peníze a jaká byla jeho cesta.
- Jak investuje.
- Zjistíte, jak podpořit svůj seberozvoj.
- Co Vám pomůže vyrovnat se s nezdary.
- Jaký vliv má držení těla na naši biochemii.
- Praktická cvičení na zklidnění. (hodí se při tržních propadech)
- Správné otázky k určení vlastního talentu.
- Jak se učit dlouhodobě přemýšlet.
- Proč je dobré si své sny vizualizovat a jak přesně by to mělo vypadat.
- 3 rady od Billa Gatese.
- A mnoho dalšího.