Velké téma současné doby, a to nejen pro mladé lidi, je vlastní bydlení. Ovšem kolem trhu s nemovitostmi koluje spousta mýtů, které dokáží zájemce zavést do slepých uliček. Jaké to jsou? A jak to ve skutečnosti na trhu s nemovitostmi vypadá? Co je dobré vědět, na co se ptát a kterých omylů se vyvarovat?
Mít něco do začátku
Kdo by netoužil po vlastním bytě nebo domě? Jenže získat takovou nemovitost znamená, složit alespoň 10 % pořizovací ceny z vlastních zdrojů. Konkrétně mladí lidé na tuto sumu často nedosáhnou. V takovém případě mají hned několik možností. Jednak si na ní pomocí rozumně zvoleného finančního plánu naspořit, nebo například zastavit jinou nemovitost (často svých rodičů). Zde je ale nutné myslet i na rizika, abyste například kvůli ztrátě vašeho zaměstnání (příjmu) nepřipravili své rodiče o střechu nad hlavou.
Nejčastější omyly okolo bydlení
Od začátku časné krize vznikala řada hypotéz ohledně cen nemovitostí. Někteří odborníci si byli jisti, že byty zlevní, a proto doporučovali na jejich koupi vyčkat. Protože nepočítali s řadou aspektů, jako například snížení hypotéčních sazeb, podopry od státu atd., zmýlili se. Z předešlých rozhovorů našich hostů a odborníků na nemovitostní trh Radima Passera, Tomáše Rašky a Omara Koleilata jasně vyplívá, že ke snižování kupní ceny u domů a bytů není příliš důvod. Stejně tak se z naší zkušenosti příliš nevyplácí vsázet na banku slibující nejlepší úrokovou sazbu. Proč? To vám na konkrétním příkladu vysvětlíme v podcastu.
Co dalšího se dozvíte?
- Jak lze dosáhnout 10% výši vkladu při zřizování hypotéky?
- Je to zároveň možné skloubit se šetřením na rentu ve stáří?
- Která úskalí skrývá zástava nemovitosti a jak jim předejít?
- Kterým mýtům se zaručeně vyhnout a proč?
- Jak je to s cenami nemovitostí na současném trhu?
- Proč úroková sazba není to nejdůležitější na cestě za vlastním bydlením?
- A mnoho dalšího.