Ještě před nedávnem se zdálo, že jsou dluhopisy mrtvé a nemá smysl do nich investovat. Dnes se ale situace výrazně změnila. Jak ovlivňuje zvýšení úrokových sazeb výnosy z dluhopisů a má smysl přidat do portfolia dluhopisové fondy i při tak vysoké inflaci?
Dluhopisové fondy do budoucna mohou porazit inflaci
Bavíme-li se o bezpečných dluhopisech, za které se například považují Dluhopisy České republiky, máte u nich jasný výnos. Na rozdíl od akcií, kde je výsledek velmi často nejistý.
Navíc jsou často konzervativní složkou portfolií a dají se využít několika způsoby. Především jako náhrada za rezervy. Pokud máte na účtu volné finanční prostředky a uvažujete, do čeho je na 2-3 roky investovat, pak Martin Mašát by se dluhopisovému fondu rozhodně nebránil. Paradoxně tomu přispívá i současná situace, kdy se nejen zvyšují úrokové sazby, ale také stoupá inflace.
Martin Mašát: Užijte si hezké prázdniny, na podzim skončí doba blahobytu
Z minulých podcastů víte, že mi všem prognózám finančních analytiků příliš nevěříme. Přikládáme jim stejnou váhu jako předpovědi počasí. Ale tentokrát nám to nedalo a názor Martina Mašáty nás zajímal. Protože on je portfolio manager, musí odhadovat, jak se finanční trh bude měnit. Na základě zveřejněných informací od ČNB nám jeho odhad prozradil.
Bude se zdražovat a je bez debat, že lidé budou mít hluboko do kapsy. Na druhou stranu klesne kupní síla, díky čemuž by se měla v horizontu několika měsíců inflace zastavit a do budoucna klesat. Protože ceny dluhopisů během té doby padaly, se začnou postupně zase zvedat.
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- Proč se nevyplatí nakupovat korporátní dluhopisy?
- Jaký je rozdíl mezi dluhopisovým fondem a spořícím účtem?
- Jak ovlivňují vysoké úrokové sazby výnos dluhopisů?
- Proč mají milionáři ve svém portfoliu konzervativní dluhopisy?
- Jak se v dnešní době liší akciový trh a dluhopisové fondy?
- Hrozí zvýšení úrokových sazeb u hypotéky?
- Proč rostou ceny nájmů a bude se zlevňovat?