Pojďme se poohlédnout na začátek letošního roku, kdy byl Radek Šitera hostem jednoho z našich podcastů. Povídali jsme si o tom, že prodeje nemovitostí se zpomalují, počty nabídek se zvyšují, ale naopak neubývají. Co se od té doby změnilo na trhu s nemovitostmi?
Radek Šitera je zakladatel portálu Valuo, který slouží k výpočtům cen nemovitostí. Jejich služeb využívají především realitní makléři, finanční poradci, znalci, ale také šest bank. Nově jsou data přístupná i pro širokou veřejnost a tak si z pohodlí domova můžete ověřit, jakou má daná nemovitost cenu.
Nemovitostní trh včera a dnes
V minulém rozhovoru jsme si říkali, že v některých lokalitách, především ve starších zástavbách, ceny bytů zlevňují o 10, 15, někde až o 20 %. Ale nová data z realizovaných prodejů i nabídek ukazují, že se pokles zastavil. Radek Šitera konkrétně uvádí, že na začátku roku padaly počty prodejů o desítky procent a počty nabídek se neustále zvyšovaly. Tento trend byl přibližně do léta tohoto roku a obecně klesaly i ceny nemovitostí.
Ovšem podle dat, které Valuo neustále aktualizuje, se ukazuje, že se také vyskytují lokality, kde počty prodejů neklesaly a v některých výjimkách neklesaly ani ceny. V letošním září jsou počty prodejů srovnatelné s tím loňským, avšak je nutné si uvědomit, že loňský podzim byl katastrofický a to, že to nekleslo, neznamená, že by to bylo super, ale je to ukazatelem toho, že už to neklesá dál. A pokud srovnáme počet nabídek, není už na dvojnásobku, ale přibližně na 60 % oproti roku 2021, ale stále jich je tam víc.
O kolik klesly ceny starších bytů?
Pojďme se společně podívat na srovnání cen bytů ve vybraných lokalitách. Konkrétní údaje a bližší vysvětlení naleznete v podcastu.
- Obecně v lokalitách (Ústí nad Labem, Ostrava) nebo panelákových bytů (před rekonstrukcí), kde lidé nemají takový zájem bydlet, ceny spadly přibližně o 10 – 30 %.
- Naopak u nemovitostí, které kupují více majetní lidé, stačí, aby pořizovací cena klesla o pár korun, a pro ně už je to výhodnější nabídka, na kterou přistoupí.
- A v některých lokalitách, jako je třeba Praha, ceny neklesly vůbec, avšak je dobré se na to podívat z různých úhlů pohledu.
Ano, i u novostaveb se může zdát, že cena dlouhodobě neklesá, ale jak uvádí Radek Šitera, ve výsledku k dané nemovitosti získá kupující za stejnou cenu například ještě navíc parkovací místo, kuchyň atd. Říká se tomu „garantované hypotéky“, což hodně zjednodušeně znamená, že developeři drží úrokovou sazbu přijatelně nízko a zbytek doplácí ze svého. Řekněme, že poskytují jakousi slevu.
Data ukazují, že počty prodejů přestaly klesat, takže lidé kupují podobně jako před rokem, ale v nabídce máme stále o 60 % víc bytů než v roce 2021 a o 80 % více domů. Nedá se asi očekávat, že by ceny nějak rapidně klesaly, ale asi se ani nedá předpokládat, že by ceny nemovitostí znatelně rostly.
Srovnání výnosovosti nemovitostí v krajských měsech
U všech uvedených příkladů počítáme se splátkou hypotéky na 80 % nemovitosti a sazbou cca 6 %.
První podobnou statistiku provedla společnost Valuo na podzim v roce 2020, kdy především v některých lokalitách, jako je Ústí nad Labem, Most, Chomutov, Ostrava, Karviná se hrubý výnos pohyboval okolo 10 %. Dnes se tato hodnota snížila na 5 %. Vliv na to má razantní nárůst hypotéčních sazeb.
- Proto pokud plánujete pořídit nemovitost z důvodu pronajímaní, doporučujeme poslechnout si podcast pozorněji, vysvětlujeme v něm konkrétní detaily takové investice.
Co se v dnešním podcastu dozvíte?
- Zhodnotíme uplynulé dění od posledního podcastu.
- Vysvětlíme si, jestli a kdy se v současné době vyplatí vlastnit nemovitost jako investici.
- Ukážeme si jednotlivé lokality, kde se ceny výrazně snížily a kde se naopak téměř nehly.
- Zkusíme odhadnout, jaký bude trend v oblasti nemovitostí.
- Dozvíte se, kde si ověřit cenu (své) nemovitosti.
- Jako minule si srovnáme ceny a výnosy hypoték v jednotlivých lokalitách.
- Povíme si výhody a nevýhody investičního bydlení.
- A mnoho dalšího.