Dnešním hostem je filantrop, zakladatel a spolumajitel investiční skupiny Natland, Tomáš Raška. Povídali jsme si o tom, jak vnímal hodnotu peněz jako dítě, o jeho začátcích a prvním milionu, o chodu firmy, vlastních investicích, srdcovkách i názoru na Bitcoin. Jak vidí v současné době řešení potřeby bydlení a jak ho nejefektivněji financovat? Nejen to se dozvíte v našem podcastu.
Tomáš Raška, zakladatel a zároveň majoritní vlastník investiční a finanční skupiny Natland, která pomohla fotbalové Slávii odrazit se ze dna. Společnost se orientuje na rezidenční development a projekty v korporátní sféře, a to převážně na tuzemském a slovenském trhu. Specializací jsou společnosti ve složité ekonomické situaci, takzvané distressed assets. V současné době Natland disponuje aktivy v přibližné hodnotě 7 miliard korun.
Téma „finance“ v rodině
Když se Tomáš Raška zpětně podívá na své dětství, konstatuje, že znalosti ohledně financí měl spíše nažité. Jeho rodiče nebyli bohatí, a proto měl Tomáš už od mala možnost okoukat, jak s penězi hospodařit a vycházet. Vzpomíná na návrat z dovolené, kde se společně s rodiči stavili na obědě. Rodiče mu objednali jeho milovaný smažený sýr a on v tu dobu nerozuměl tomu, proč oni si takovou dobrotu nedají taky. S odstupem času mu došlo, že další dva obědy se do rodinného rozpočtu už nevešly.
Rodiči byl veden k tomu, aby si uvědomoval hodnotu peněz a pokud nějaké chtěl, třeba na vytoužený rybářský prut, musel si je vydělat na brigádách.
Tomáš Raška, jeho touha po finanční svobodě a prvních 100 tisíc
Zcela přirozeně i on měl období, kdy toužil po ekonomické nezávislosti. Touto touhou byl ovlivněn i jeho začátek byznysu. Když v roce 2001 začal v Praze s poradenstvím, stanovoval si malé ekonomické cíle, kterých chtěl dosáhnout. Když měl na účtu svých prvních 100 tisíc, laťku si zvedl zase o kousek víc. Jak sám přiznává, od jisté částky jeho touha byla naplněna a asi před deseti lety pocítil syndrom vyhoření. Restartem se mu stala koupě nemovitosti pro účely bydlení. Tlak hypotéky a splacení velkého dluhu ho motivoval vydělat peníze zpět a zároveň mu dodala znovu chuť pracovat.
Od doby narození jeho dětí se mu životní hodnoty zcela změnily. Dnes, jak přiznává, na materiálních věcech nelpí. S oblibou a rád směřuje své peníze do neziskových a charitativních projektů, odkud vnímá pozitivní emoce, které ho naplňují.
Vlastní bydlení teď nebo jindy?
Jako odborníka na investice do nemovitostí jsme chtěli znát jeho názor, zda je vhodná chvíle pořídit si vlastní bydlení nebo čekat na lepší příležitost. Rozhodně prý není nutné vyčkávat. Dle odhadu Tomáše Rašky není příliš pravděpodobné, že by šly ceny domů a bytů výrazně dolu. Jedním z ovlivňujících faktorů je bezpochyby omezené množství půdy, na které je možné stavět. Dále nabádá, abyste před rozhodnutím přihlédli k aktuální situaci a vzali v potaz i možnost „co kdyby“. Od toho by se mělo odrazit i financování nemovitosti.
Tomáš Raška a FOMO
Už v dřívějším podcastu jsme si o fenoménu „hlavně ať mi nic neuteče“ říkali. Dnes nás zajímalo, jestli i Tomáš Raška se musel s tímto potýkat. Připustil, že asi v roce 2011 měl pocit, že pořád musí něco dělat. Zaobíral se spoustou drobností, které mu braly čas a výsledek většinou nikde. Aktuální situace mu ale pomohla přehodnotit své priority, a proto svůj čas investuje raději do sebevzdělávání a práce s egem.
Co dalšího v podcastu uslyšíte?
- Jak má Tomáš Raška rozložené své investice.
- Co si myslí o Bitcoinu a zda ho zařadil do svého portfolia.
- Doporučil by investici do podřízeného dluhopisu?
- Jak by v dnešní době řešil otázku bydlení.
- Jaké vlastnosti Tomáše Rašku přivedly k úspěchu.
- A mnoho dalšího.