Možná nad tím mávnete rukou a řeknete si, že je to mýtus. Máme pro vás malé přirovnání, protože podobné situace nastávají i při sportu. Olympijským vítězem se také nestanete ze dne na den. Musíte investovat čas, energii a finance do přípravy. Vsaďte na dlouhodobost a výsledky se dostaví. Stejně to funguje i při budování finanční nezávislosti.
Neinvestujete a neumíte to s penězi?
Nevadí, nemusíte se kvůli tomu cítit méněcenně. Nikdo nás k finanční gramotnosti nevedl, a to ani ve škole a ani v rodině. Zvlášť pokud jste vyrůstali ještě před sametovou revolucí. Peníze se neinvestovaly, ale šetřily doma na horší časy.
V dnešním podcastu vám představíme dvě strategie, kterými se můžete při budování své finanční nezávislosti inspirovat. Budování finanční nezávislosti by totiž mělo být cílem každého z nás. Pak nebudete se strachem poslouchat odborníky, kteří se nemohou shodnout kdy, ale tvrdí, že krize už přichází a budete se moci věnovat práci, která vás baví. Tím budete odvádět daleko lepší výsledky, a to se opět odrazí na ziscích.
Inspirace č.1 – Nobelova nadace
Nobelova nadace každý rok vyplácí a oceňuje laureáty Nobelovy ceny. Alfred Nobel, známý průmyslník, ji odkázal svůj obrovský majetek v roce 1896. Za čas se ale její jmění ztenčilo a hrozil zánik nejen této tradice, ale i celé nadace, která každoročně na vyplacení a provoz potřebuje 150 milionů korun.
Inspirace č. 2 – Norský ropný fond
Norové tento fond připravili pro to, aby v případě nejen ropné krize měla vláda kam sáhnout. Strategie investic se ale od Nobelovy nadace moc neliší.
Co v podcastu uslyšíte:
- Jak si zástupci nadace poradili?
- Proč v investování hraje významnou roli dlouhodobost?
- Jakým způsobem funguje ropný fond, a jak se můžete strategiemi obou případů inspirovat vy?
- A mnoho dalšího.