Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že váš prapradědeček investoval a vy, jako jeho dědici, jste právě získali několik milionů korun? V tomto podcastu se podíváme na to, jak funguje generační bohatství, jak se i vy můžete postarat o své potomky a navíc dostanete detailní návod, jak Benjamin Franklin, americký pokrokový muž, státník a investor, vytrhl finanční trn z paty svým potomkům. Pohodlně se usaďte, právě začínáme.
Otázka pro vás
Ještě než začneme, mám pro vás otázku, kterou jsem sám před pár dny dostal. Zaujala mne, protože mi trvalo několik minut než jsem na ni našel odpověď. Jste připraveni? Co byste si vybrali, kdybyste si mohli koupit něco v hodnotě do 3000 Kč (službu, setkání nebo knihu)? Mělo by to být něco, co by vám dramaticky mohlo zlepšit váš finanční život. Už víte? Klidně mi své odpovědi napište do komentu…
Generační bohatství a Benjamin Franklin
Benjamin Franklin byl americký státník, kterého určitě poznáte ze stodolarovky. V roce 1790 investoval dohromady 4000 dolarů. Věděl už, že za svého života si jejich zhodnocení neužije a že to bude trvat opravdu dlouho, že někdo sklidí to, co on zasadil. Stalo se tak v roce 1990 tedy 200 let po té. Z původních 4000 se ale za ta léta stalo 6 500 000 dolarů. Zní to pěkně, že? Ne každý ale přemýšlí stejným způsobem. Kdybyste se totiž chtěli inspirovat příběhem Benjamina Franklina a investovali byste 1 milion korun, tak za 100 let by při 6% zhodnocení získali vaši potomci 340 milionů korun! A s tím už se dá něco dělat…Proč vlastně lidé vytvářejí generační bohatství?
- chtějí po sobě zanechat odkaz
- chtějí pomoci generaci svých potomků
Chcete i vy vytvářet generační bohatství?
Pokud jste si řekli, že chcete zanechat dětem svých dětí nějaké peníze, pak na to můžete jít způsoby, na které se detailněji podíváme v podcastu. A o jaké se jedná?
- podnikání
- vlastní firma
- pravidelné měsíční investování do fondů
- investování do nemovitostí a pozemků
- nákup a renovace starších bytů za účelem výhodného prodeje
- generujte příjem ze své srdcovky
- spekulace (burza, kryptoměny)
Podcast
Z posledních průzkumů z roku 2020 vyplývá, že jen 15 % Čechů si spoří nebo investuje. Patříte mezi ně?