Tentokrát pro vás máme tak trochu jiný druh podcastu. Vybrali jsme nejčastější otázky, se kterými se ve své praxi setkáváme. Jak už je naším dobrým zvykem, na každou vám jednoduše a srozumitelně odpovíme. Je mezi nimi i ta vaše?
1/ Jakou ideální částku mám investovat?
Tady neexistuje univerzální správná odpověď, ale pokud chcete začít, můžete i s malou částkou. O tom nás přesvědčil Šimon Tejkal: Úspěšný finanční plán – máte ho i vy? Všeobecně uváděné poměry výdajů a investic se různí. A pokud se na to podíváme objektivně, zjistíme, že každý jsme v jiném věku, máme odlišné životní poměry, někteří mají rodinu jiní, jsou single. Pojďme se od uznávaných ekonomů inspirovat, ne se jimi za každou cenu řídit. Jen tak dojdeme snáze k našemu vytyčenému cíli.
2/ Co s úrokovými sazbami? Mám čekat na nižší nebo nakoupit hned?
Úrokové sazby jsou v těchto dnech nevyzpytatelné. Jestli vás zajímá, jaká další rizika tkví v investování, poslechněte si Matúš Kuchálik: Rizika v investování? Počítejte s nimi!. Názory odborníků na současnou situaci se mnohdy rozcházejí. Zájemci o koupi nemovitostí si nejsou jisti, jestli teď je ta správná doba, nebo mají čekat, až úroky klesnou. Kupovat byt podle výše úrokové sazby je jako plánovat zásnuby podle ceny prstýnků.
3/ Jak zapojit partnera do přehledu o společných financí?
Hlavně netlačit na pilu. Vyberte nějakou vhodnou příležitost a vysvětlete mu (jí), proč finance řešíte. Povídejte si o budoucnosti, jaké máte cíle a třeba v kolika letech chcete být finančně nezávislí. Jakmile budete mít jasnější představu, lépe se pak bude o takových věcech hovořit. Proč a jak mají partneři svůj rozpočet sdílet se dozvíte v podcastu Tereza Ševčíková: Finance jsou důležité, veďme o nich ve vztahu debatu. A jak v praxi na to odpovídali Petra a Marek: Investiční hypotéka navzdory názoru okolí.
Jaké jsou vaše další nejčastější otázky?
- Je v mladém věku důležité životní spoření?
- Jak začít investovat a nenechat se napálit?
- Je možné si vyjednat nejnižší úrokovou sazbu?