Jaký nejlepší model a strategii zvolit při investování? Pokud jste pravidelnými posluchači našich podcastů víte, že odpověď není snadná. Je třeba zohlednit řadu proměnných, ale přesto několik řešení existuje, a my si některé z nich dnes představíme. A aby toho nebylo málo, na konci nahrávky si s námi můžete zahrát hru.
Jak si nejlépe představit investiční modely? No pochopitelně v praxi. Jako první si vezmeme naše klienty, kteří prodali byt za 5 milionů, ale mají ještě jeden, investiční, na kterém jim zbývá doplatit 3 miliony hypotéku. Je jim přibližně 36 let a s investicemi nemají dosud žádné zkušenosti. Co byste jim poradili vy? Splatit hypotéku, nebo peníze investovat?
Jak investovat pět milionů?
Nakonec jsme jejich situaci vyřešili následovně:
- Shodli se na tom, že 750 tisíc korun si nechají na spořícím účtu jako železnou rezervu a také na výdaje spojené s cestováním.
- 1,5 milionu korun jsme vložili na repofond (o tom jsme se bavili v minulém podcastu s Martinem Mašátem), bude sloužit jako případné volné prostředky pro splacení hypotéky nebo DIP rezerva.
- Dalších 1,5 milionu korun investujeme do dluhopisového fondu Bond Opportunity, který také znáte z minulého podcastu.
- 500 tisíc korun jsme zainventovali do nemovitostního fondu.
- Zbylých 750 tisíc korun investujeme postupně do celosvětového akciového portfolia.
A jaký cíl mělo sestavení přesně takového investičního portfolia? Protože se jednalo o investory začátečníky, bylo důležité, aby výnosy nekolísaly 30-40 % do mínusu. Potřebujeme nastavit očekávání, emoce a zvyknout si na to. Poměry jednotlivých aktiv budeme časem měnit a přizpůsobovat dalším cílům a potřebám.
Světová investiční portfolia – inspirujte se
Pojďme se podívat na tři příklady investičních portfolií ze světa.
1. Investor Ray Dalio
Prvním je slavný americký miliardář a investor Ray Dalio. Jeho „All wather“ portfolio dává důraz na diverzifikaci a počítá s různými situacemi. Za posledních pět let má ale průměrný výnos 5,3 % ročně, což je důsledkem toho jak portfolio vypadá.
30 % je v celosvětových akciích, 55 % v dluhopisech, 7,5 % ve zlatě a 7,5 % v komoditách.
2. Investice Nobelovo nadace
Nobelova nadace má podobně jako Ray Dalio rozložené portfolio na dlouhodobé cíle, respektive na nekonečný investiční horizont. Více si o investování této instituce můžete poslechnout v jednom z našich dřívějších podcastů „Více peněz? Dlouhodobost je základ“
55 % v celosvětových akciích, 15 % v dluhopisech, 20 % v alternativních investicích, 10 % hotovost.
3. Investice Harvardské univerzity
30 % akcie, 20 % prived equity fondy, 15 % nemovitosti, 25 % dluhopisy a 10 % hotovost.
Poměry si vybírejte podle sebe
Znova je vidět, že poměry si vybírá každý podle sebe. Poměry si totiž kontrolujeme emoce, které mohou vznikat v těch krizových situacích. Každý si tím „kupuje“ svůj příběh. Polovina úspěchu je nastavit si to správné očekávání. Začít investovat je důležité, ale udržet si určitý nadhled a vědět, proč jednotlivé investice jak reagují, jak reagují je to, co vás dopraví do cíle.
Závěrem podcastu pro vás máme připravenou hru, ve které si ověříte svou míru očekávání. Pusťte si nahrávku a pojďte si s námi zahrát „pravda“, „nepravda“.
Co v dnešním podcastu uslyšíte?
- Jak jsme pomohli našim klientům rozvrhnout jejich portfolio, aby splnilo všechny požadavky?
- Co je hlavním cílem u nováčků v investování?
- Proč neexistuje jeden univerzální model rozložení investic?
- Jak investuje Ray Dalio, Nobelova nadace a Harvardská univerzita?
- Na co si během rozvržení portfolia dát pozor?
- Na závěr si můžete zahrát hru, ve které si ověříte svá investiční očekávání.
- A mnoho dalšího.