Pavlovi je 43 let, má skvěle placenou práci, na účtu osm milionů a nulové investice. Proč? Brzdí ho strach a nejistota. V této případové studii se podíváme na to, co mu v investování brání, jak o penězích přemýšlí a proč někdy nestačí jen znát čísla – ale je potřeba porozumět i emocím.
Pavel, 43 let, pracuje v Praze. Dosud nikdy neinvestoval. Primární zadání bylo probrat možnosti investování. Nešlo ani tak o to, že má velké nebo konkrétní cíle, ale především o překonání strachu.
Témata, která chtěl řešit:
- „Bojím se investovat, nevím co s tím, možná si koupím byt v zahraničí.“
- „Kdybych investoval, ani nevím kam.“
Finanční situace
- Pracuje na vysoké pozici v korporátu
- Měsíční příjem: cca 190 000 Kč
- Na spořicím účtu: 8 milionů Kč
(částečně vlastními silami, částečně díky dědictví bytu, který následně prodal)
Nutné měsíční výdaje
- Splátka hypotéky: 45 000 Kč
- Poplatky k bytu: 8 000 Kč
- Mobily v rámci rodiny: 1 500–2 000 Kč
- Výživné na děti: 30 000 Kč
- Za jídlo: 15 000 Kč
Další pasiva a „srdcovky“
- Oblečení: 2 000–3 000 Kč
- Cestování: 5 000 Kč
- Restaurace a kavárny: 3 000 Kč
- Sport: 2 000 Kč
- Služby: 2 000 Kč
- Dárky: 3 000 Kč
Životní styl a preference
K příjmům, jaké Pavel má, jsou jeho výdaje velmi skromné. Ovšem častokrát se stane, že lidé nepřiznají, nebo podhodnotí své výdaje. Když jsme ale s Pavlem řešili, co ho v životě baví, říkal, že ani neví – že kromě práce a trávení času s dětmi tam nic speciálního nemá. Možná si říkáte, jak je to možné. Super příjmy a žádné koníčky? Někteří lidé nepotřebují příliš a ani žádnou inspiraci, jak mají utrácet. Jsou zkrátka spokojení.
Tři úrovně štěstí
V krátkosti shrnuto – máme tři úrovně štěstí, které si lidé mezi sebou často pletou. Pletou si totiž štěstí, radost a spokojenost. Ale není to to samé:
- Štěstí je krátkodobý emocionální stav – takové lehké, příjemné, většinou jako reakce na něco konkrétního (např. dobrý pocit po jídle, kompliment, cestování).
- Radost je hlubší – vnitřní potěšení s niterním souladem, které cítíme, když děláme něco smysluplného (i když je daný moment těžký nebo bolestivý).
- Spokojenost (nebo také pocit naplnění) je stabilnější – ukotvený dlouhodobý klid, který pochází z vědomí, že žijeme správně, i když věci nejsou vždy dokonalé.
Pokud budujete život plný spokojenosti, nepotřebujete od něho únik. A utrácení je pro mnohé lidi a v mnohých případech právě únikem. V případě Pavla to tak ale není.
Výdaje vs. úspory
Celkově Pavel utrácí měsíčně okolo 117 000 Kč. Z toho ale 30 000 Kč měsíčně jsou výdaje na výživné pro děti. Zbytek spoří. To je krásný poměr a s utrácením se nemá cenu zabývat.
Co ho brzdí v investování?
Jak je ale možné, že neinvestuje ani pravidelně, ani jednorázově? Něco ho musí brzdit. Když jsem se ho ptal, co ho na investování nejvíc brzdí, odpovídal, že mu to přijde celé takové virtuální, nejisté. Neumí si představit, jak bude vypadat svět za 20 let. Pravděpodobně tam byla nejistota z budoucnosti, ale zároveň se zdálo, že si nenašel nikoho, komu by mohl důvěřovat, a kdo by mu to podal tak, aby to dávalo smysl.
Nejistota tu byla vždy
Pro všechny, kteří to cítíte podobně: nikdy v historii nebyla budoucnost jistá.
Pár situací z pohledu akciových trhů (S&P 500):
- 1929–1932: akcie klesly o 83 %
- 1932–1946: růst o 815 % (17 % ročně)
- 1946: pokles o 22 %
- 1947–1962: růst o téměř 1000 % (18 % ročně)
- 1973: pokles o 43 %
- 1974–1987: růst o 845 % (19 % ročně)
- 2020 (koronavirus): pád o 34 %, následně 2 roky růst o 102 % ročně (45 %)
Nikdo nedokáže přesně říct, jak bude vypadat situace ve světě. Cla, geopolitika, trhy – to vše se může měnit. Jediná jistota je diverzifikace.
Kolísání je součást hry
Průměrně akcie od roku 1950 zažily 30× propad o více než 10 %. Pokud bychom ale zpanikařili v době nejistoty, mohlo by to být drahé.
Příklad:
- Pokud jste investovali 1 milion a zůstali investovaní 25 let, dnes máte 4,2 milionu.
- Pokud jste zmeškali jen nejlepší obchodní týden, máte jen 2,6 milionu.
- Rozdíl: 1,6 milionu za jediný týden.
Investování = práce s nejistotou
Když jdete cvičit, není to vždy příjemné – potíte se, musíte jít přes bolest. V investování je tou bolestí právě nejistota a kolísání trhů. Nevnímejte kolísání jako trest. Je to součást hry jménem investování. Nejistota je její neoddělitelná součást.
Recency bias – „past nedávných okamžiků“
To, co se dělo v posledních měsících ve světě nebo v našem životě, má tendenci se nám zdát zásadní. Myslíme si, že to bude pokračovat. Pamatujete, kdy byly nízké sazby na hypotékách? Všichni si mysleli, že to bude trvat věčně. Rostly americké akcie? Všichni si mysleli, že to bude trvat věčně.
Dnes je to opačně.
Jsme zajatci přítomného okamžiku. Pokud máte podobné myšlenky, zkuste si udělat nadhled.
Co s osmi miliony?
Nebudeme srovnávat investování do bytu v cizině s fondy. Byt není investiční rozhodnutí, ale téměř životní. Reprezentuje určitý strach, který Pavel prožívá. V tomto případě nemá smysl se bavit o procentech nebo strategii. Nikdo není schopný změnit pohled na svět člověku, který ho má už nějak nastavený a je o něm přesvědčený. Pokud cítí, že byt v zahraničí mu naplní pocit bezpečí, nepřesvědčí ho ani nejvýnosnější investice.
A co kdyby přece jen investoval?
Kdybychom chtěli peníze investovat:
- Část do private equity (mluvili jsme o nich v minulém díle s Romanem Pospíšilem)
- Část do nemovitostních fondů
- Část do dluhopisových fondů
- Část do akcií
Poměr záleží na tom, jak chceme být aktivní nebo konzervativní. Akcie bychom ale tvořili přes pravidelné investovaní z jeho měsíčního příjmu a volili bychom kompletní globální portfolio. Nejen americké akcie, ale také akcie z Evropy, Asie a nejen velké firmy, ale také ty menší. Nejen pasivní ETF fondy, ale i aktivní podílové fondy, které právě v turbulentní době dávají smysl.
Investování není o IQ, ale o EQ
Investování je mnohem více o emoční inteligenci (EQ) než o té racionální. Je víc o nadhledu než o podrobných analýzách. Věříme, že Pavel nepotřebuje hledat největší výnosy. Při jeho způsobu života a schopnosti spořit vytvoří do 55 let částku, která pro něj bude bezpečná.
Investiční nemovitost je zajímavý nástroj, ale nefunguje automaticky. Vyplatí se jen při správném načasování, důkladné přípravě a realistickém pohledu na čísla. Pokud vás investování do nemovitosti zajímá blíže, nebo jen nechtete být na své finance sami, ZAREGISTRUJTE si s námi úvodní hovor, kde společně nastavíme finanční plán šitý na míru právě vám.
Co v podcastu uslyšíte:
- Příběh Pavla, 43letého manažera s vysokým příjmem a velkými úsporami, který dosud nikdy neinvestoval.
- Jaké má Pavel výdaje a proč jsou vzhledem k příjmům neobvykle skromné.
- Proč ho od investování odrazuje nejistota a nedůvěra.
- Rozdíl mezi štěstím, radostí a spokojeností – a jak to souvisí s utrácením.
- Historické příklady propadů i růstů akciových trhů.
- Efekt „recency bias“ a jak zkresluje naše rozhodování.
- Proč investování není jen o číslech, ale hlavně o emocích.
- Jaké investiční možnosti má člověk jako Pavel a jak s nimi začít bezpečně a rozumně.
- A mnoho dalšího.