Ukážeme vám, že slova “plán” se bát nemusíte. Naopak, budete s ním víc sebevědomější, klidnější a hlavně vám pomůže žít život takový, jaký si přejete. A jak vytvořit rodinný plán? Dozvíte se v dnešním podcastu.
Kdy začít s finančním plánem?Nemusíte s ním začínat až v momentě, kdy se dozvíte, že čekáte miminko. Začíná se dříve, ideálně ve stádiu DINK (Double Income No Kids), tedy volně přeloženo s dvěma příjmy a bez dětí. Je to skvělé období pro objevování srdcovek, finančních návyků, investování, a to vše s vaší drahou polovičkou. DINK má dvě fáze:
- Začínáte s partnerkou/partnerem chodit a není to tak vážné, abyste řešili téma společných peněz.
- Vážnější fáze, kdy se s partnerem bavíte o společném bydlení, svatbě, dětech a celá téma rodiny je reálnější. O tom, jak tato témata otevřít jsme rozebírali v podcastu „Vztah a finance, bruslíme na tenkém ledě“.
Možná nevíte, kdy všechno tohle nastane, ale jedno je jasné. Na všechny tyto události potřebujeme peníze. Následně potřebujeme rezervy na období, kdy bude rozpočet tvořit jen jeden příjem, a to je pro každého výzva.
Jak velkou rezervu potřebujeme, abychom období s jedním příjmem společně zvládli?
Pojďme si uvést příklad: Pokud má partnerka 50 000 Kč hrubého měsíčně a zvolí si, že rodičovský příspěvek bude pobírat 12 měsíců, příspěvek bude činit 25 000 Kč měsíčně. Tedy reálný výpadek k čisté mzdě je přibližně 15 000 Kč. Za rok je to 180 000 Kč.
- Pokud si mateřskou rozloží na 36 měsíců, byl by rodičovský příspěvek 8 300 Kč měsíčně. Takže za tři roky výpadek okolo 1 milionu korun k původní životní úrovni.
U živnostníků je tento výpadek pochopitelně ještě větší. Výpočty výše mateřské a rodičovské si můžete vypočítat na různých portálech.
❓Důležitá otázka:Jak dlouho bude trvat rodičovská dovolená?Budu k tomu mít i částečný úvazek? Odpovědi jsou individuální a často se mění i během rodičáku, ale jsou velmi důležité. Pomáhají překonat období bez dvou příjmů.
Na vytvoření rezervy se můžete připravit společně nebo každý sám. A pomůže vám k tomu náš osvědčený „koncept krabiček“, což je jakási mentální pomůcka, která pomáhá s plánováním, spořením i nalezením vhodných investic pro jednotlivé cíle.
Krabičky máme dvě:
- Střednědobá – slouží na jakékoli cíle a tvorbu rezerv do pěti let (dluhopisové fondy, nemovitostní fondy, akciový fond – v různých poměrech). Tyto rezervy se dají použít na svatbu nebo právě na období rodičovské s jedním příjmem.
- Dlouhodobou – slouží na cíle od 7 let.
Fáze DINK právě končí, rezervy máme vytvořené a začíná fáze jednoho příjmu. Začíná rozhovor o novém rodinném rozpočtu. Pamatujte na to, že rozpočet vytváříme s výhledem do budoucna, takže je jedno, jak jste utráceli před tím, důležité je, jak to bude od teď.
- Projděte si výdaje – co chcete udržet, co vám dává smysl. Co minimalizovat, kde přidat a čeho se třeba vzdát?
První rok narození dítěte rodina ušetří za cestování, výdaje za stravování v restauraci, klesají i výdaje za oblečení rodiče. Vyjde najevo, že některé věci nejsou zase tak nutné a v jistých ohledech se výdaje zpravidla sníží.
A jak toto všechno vypadá v praxi? Poslechněte si dnešní podcast, kde představujeme skutečný příklad našich klientů, mladého páru z Prahy.
Někdy je lepší si všechny své plány a myšlenky zapsat a k tomu vám může posloužit náš workbook, o který si můžete napsat na info@teoriepenez.cz
Co v podcastu uslyšíte:
- Proč s plánem začít co nejdřív?
- Fáze DINK (Dual income, no kids) a jak je využít?
- Náš koncept krabiček (jak pomáhají ulehčit finanční život?) Jak Matúš investuje na střednědobé cíle?
- Jak velkou rezervu si na rodičovskou dovolenou připravit?
- Ukážeme konkrétní případy našich klientů a jak zvládli přechod z dvou příjmů na jeden?
- Jak to ovlivnilo jejich investice a krabičky?
- Otázku, která pomůže s dlouhodobými cíli.
- Chceš náš workbook, aby sis lépe poradil se svými cíli? Napiš nám na info@teoriepenez.cz
- A mnoho dalšího…