Přestože dnešní podcast trvá jen pár minut, možná se u něj zdržíte déle, než čekáte. Jde o samokoučovací nahrávku, ve které si sami pokusíte najít propojení mezi vašimi životními hodnotami a financemi. Podcast si podle potřeby stopněte, dejte si čas na rozmyšlenou, případně se vracejte zpět. Možná budete potřebovat na pomoc i papír a tužku – jak je libo. Udělejte si schůzku sami se sebou, pusťte si podcast a jdeme na to.
Každý z nás utrácí, vydělává a investuje proto, abychom si mohli financovat náš život. Jenže jak to udělat, abychom s penězi nakládali smysluplně a neměli později výčitky? Především je důležité znát své vlastní hodnoty a právě podle nich s financemi zacházet. Nejdříve ale musíme své hodnoty znát. K těm se pokusíme dojít pomoc následujících pěti otázek:
Jak zjistit své životní hodnoty?
- Jaké činnosti, lidi nebo zážitky vám přinášejí radost nebo naplnění?
- Když přemýšlíte nad svým ideálním životem, které aspekty vystupují co nejvíc do popředí?
- Vzpomenete si na některé životy, kdy jste se cítili obzvlášť hrdý nebo spokojený?
- Jak chcete, aby si vás ostatní pamatovali? Jaké hodnoty chcete ztělesňovat?
- Existují nějaké hodnoty, které vám ve vašem životě chybí?
Jakmile známe své hodnoty, můžeme je efektivně propojit s naší peněženkou. Pro konkrétnost pojďme uvést příklad:
Možná zjistíte, že vaší největší hodnotou je rodina. Ale co to pro vás konkrétně znamená?
- Trávení společného času se členy rodiny?
- Podpora cílů a snů vašeho partnera?
- Poskytnutí kvalitního vzdělávání vašich dětí?
- Plánovaní dovolené a společných vzpomínek?
- Účast na rodinných oslavách?
Abyste jich dosáhli, třeba k nim postačí maličkost – najmou si uklízečku. Namísto několikahodinového úklidu si zaplatíte paní, která vám v tomto směru pomůže a vy tak máte dostatek času například na výlet s vašimi blízkými. Každý to má jinak a peníze jsou pouze nástroj k tomu uskutečnit vaše přání. A pokud v rozpočtu zůstane ještě něco navíc, můžete přidávat další hodnoty. Na to se hodí i tzv. zpětný rozpočet.
Co je to zpětný rozpočet?
Např. můj příjem je 50 000 Kč měsíčně. V první řadě na spoření a investování si hned přesouvám 6 000 Kč, nutné výdaje (jídlo, bydlení, benzín) mě stojí 25 000 Kč. Zůstává mi teda 18 000 Kč na moje hodnoty. Pracuju s částkou, která mi zůstane až po investicích. Podmínkou je mít příjem, který mi pomáhá utrácet nad úroveň nutných výdajů.
Osobní rozvoj – hodnota k nezaplacení
Častou hodnotou je také osobnostní rozvoj – je to hodnota, která nás posouvá. A jak v tom mohou pomoc peníze? Například pokud jsem HR manažer v nějaké firmě, co kdybych pozval hvězdu ve svém oboru přes LinkedIn na oběd? Bude mě to stát 500 Kč týdně, ale kontakty, know-how a inspirace jsou k nezaplacení. Je to jedna z možností, stejně jako pořídit si knihu, kurz, zaplatit si kouče nebo využít jiný vzdělávací prostředek.
Zamyslete se nad svými prioritami. Udělejte si čas a uvědomte si, na čem vám skutečně záleží. Uvědomit si své základní hodnoty a promítnout je do svého finančního plánu pomáhá zvyšovat spokojenost.
Co v dnešním podcastu uslyšíte?
- Jak jistit své životní hodnoty a jaké otázky si pokládat.
- Co dělat v případě, že hodnot mám příliš.
- Způsob, který pomůže uvést jednotlivé nápady do rozpočtu.
- Příklad jak z investice do seberozvoje vytěžit co nejvíc.
- Co je to zpětný rozpočet.
- Tip jak utrácet bez výčitek.
- A mnoho dalšího.