Naším hostem je finanční analytička a portfoliová manažerka Jana Sehnalová. V současné době řídí pobočku v Singapuru, který je vyhledávaným místem pro zdroje investic. Povídali jsme si například o finanční gramotnosti, jejich rodinném rozpočtu i aktuálních příležitostech na finančním trhu.
Jana Sehnalová, řídí globální tým specializovaný na investice do akcií v oblasti nemovitostí a zároveň je členkou dozorčí rady LFFS. Kariéru začala jako finační analytička v European Investors Inc. v New Yorku, následně působila v New Yorku, Londýně a Hong Kongu. Od roku 2009 pracovala jako portfoliová manažerka u Forum Securities v Londýně. V roce 2012 založila firemní pobočku v Singapuru. Je členem Young Leaders u Milken Institute a mluví osmi jazyky.
Finanční gramotnost ve světě
Na začátku rozhovoru nás zajímalo, zda Jana cítí rozdíly ve finanční gramotnosti ve světě a v Čechách. Dle jejího názoru je zcela přirozené, že v Americe nebo Asii jsou lidé v tomto směru vyspělejší. Větší míru investování privátního kapitálu na akciový trh zdůvodňuje tím, že právě tyto části světa nemají dobře vyvinutý penzijní systém, nemohou se spoléhat na stát a tím jsou lidé nuceni starat se o úspory již během produktivního věku. Hovory u kávy o financích proto nejsou ve velkých městech, jako například New York, Londýn, Singapur, ojedinělé.
Ačkoli se může zdát, že Jana jako žena zaměstnaná v oblasti finančnictví má k výhodným příležitostem velmi blízko, není tomu tak. Díky striktním právním normám, má značná omezení v oblasti investic. A stejně, jak o sobě sama přiznává, nerada podstupuje velká rizika a preferuje spíše výhodné zhodnocení z dlouhodobého hlediska.
Uznává, že peníze jsou podstatnou součástí našich životů, ale zároveň zdůrazňuje, že nejsou tím nejdůležitějším. To naopak vidí ve vzdělání, přičemž náklady na něj tvoří nemalou část jejich rodinného rozpočtu. Ovšem protože ho považuje za jednu ze svých srdcových investic, výdajů nelituje.
Finančním analytikem už od dětství
Před časem zkusila představit princip finanční analýzy a vhodného investování i svým dětem. Jelikož jim je 8 a 12, zatím se pohybují pouze v teoretické rovině. Janiným cílem je, aby si děti měly možnost v budoucnu vyzkoušet zhodnocení finančních prostředků i v praxi.
Jana Sehnalová: Debata o společných penězích je důležitá
Zajímalo nás, zda má jejich rodinný rozpočet nějaký plán. Jana přiznává, že protože má k tomuto tématu v rodině nejblíž, většinou o něm rozhoduje ona. Nicméně zdůrazňuje, že debata o společných penězích je vždy důležitá. Partner vždy do diskuze vnese jiný pohled, a i ten je třeba vzít v potaz. Ona sama upřednostňuje tzv. třetinový přístup – 1/3 na nájem, hypotéku a náklady spojené s bydlením, 1/3 na vzdělání, cestování, běžné výdaje a 1/3 by se měla ušetřit. Na tento koncept není potřeba žádná tabulka, vše dělá intuitivně.
Co dalšího se v podcastu dozvíte?
- Jaká je nejčastější investorská chyba?
- Jak začít investovat?
- V kde v dnešní době Jana Sehnalová vidí investiční příležitosti?
- Jak na finanční gramotnost?
- Které výdaje Jana považuje za srdcové?
- Jak by měl vypadat ideální proradce? Jaká je jeho nejdůležitější vlastnost?
- Co si myslí Jana Sehnalová o FOMO a podléhá mu?
- Dále se podíváme na fondy REITs, Bitcoin, psychologii bankéřů a mnoho dalšího.