Dodnes si podnikatel a spolumajitel skupiny Partners, Petr Borkovec, pamatuje ten pocit, kdy si šel za ušetřené peníze koupit svou vytouženou videohru. A tuto potřebu vkládat peníze do něčeho, co ho těší a je jeho srdcovka, má do dnes. V dnešním podcastu jsme si povídali o finančním poradenství, vysokých hypotékách, bydlení v nájmu i jeho soukromí.
První vydělané peníze vracel zpět do podnikání
Vzpomínáte si na povídání s Marianem Jelínkem o jeho prvních velkých penězích? I tentokrát nás zajímalo, jestli úspěšného podnikatele Petra Borkovce nějak výrazně ovlivnil vyšší příjem. Přiznal, že přestože pochází z chudších poměrů, veškeré vydělané peníze v první fázi vracel zpět do byznysu. Čím víc mu rostly příjmy, tím úměrně se navyšovaly i náklady. Velký zlom nastal až v době, kdy jeho podnikatelský příjem překročil milion. Nakonec ani z něj příliš neušetřil a investoval do výstavby klientského centra.
Petr Borkovec: Toužil jsem vlastnit něco, na co si můžu sáhnout
Sám o sobě říká, že peníze pro něj nikdy nebyly hnací motor a nemá potřebu je hromadit. Vždy je rád vrací do projektů, které mu dávají smysl a baví je. Investuje do podnikání, pochopitelně do sebe a také lidí kolem sebe, které mu pomáhají jeho byznys budovat. V roce 2007 společně s Radimem Lukešem a dalšími partnery založil společnost Partners Financial Services, která je dnes jedničkou v komplexním osobním finančním poradenství a ve finančních službách. Protože miluje jídlo a během jedné pracovní krize měl dojem, že mu chybí hmatatelný projekt, rozhodl se společně s dalšími partnery založil skupinu Sklizeno, která se zabývá distribucí zdravého a kvalitního jídla.
Je mi 30 let a zdědil jsem milion…
Byla by velká škoda mít za hosta takového finančního odborníka a nezeptat se ho nějakou praktickou radu. Nás zajímalo, co by měl dělat mladý člověk, kdyby zdědil například jeden milion korun. Co je podle Petra Borkovce nejideálnější řešeni? Možná tipujete správně, že žádná universální odpověď nepadla, ale rozhodně nám prozradil několik tipů, kterými se můžete inspirovat. Přišla řeč i na zlato nebo Bitcoiny.
Co dalšího v podcastu uslyšíte:
- Jak Petra ovlivnily první vysoké výdělky?
- Kdy si uvědomil, že je potřeba tvořit rezervu?
- Měl nějaké limitující přesvědčení o financích a bohatých lidech?
- Jak si peníze užívá a vedou s partnerkou finanční rozhovory?
- Proč v dětství hrál rád s babičkou Člověče nezlob se?
- Do jakých komodit by doporučil mladým lidem investovat a v čem naopak smysl nevidí?
- Co si Petr Borkovec myslí o potřebě vlastnit nemovitost a jak vidí současnou situaci s narůstající inflací i úrokovou sazbou u hypoték?
- Jak on sám sleduje své investice?
- V jaké situaci je vhodné kontaktovat finančního poradce a kdo si vystačí s robo-advisory?
- Jaká je jeho nejhorší investice a proč ji za nejhorší vůbec nepovažuje?
- A mnohem více…