Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

Sami Wunder: Kdy a jak mluvit s partnerem o penězích

Hostem dnešního podcastu je známá koučka Sami Wunder. Sami pomáhá úspěšným ženám probudit v sobě ženskou energii a tím k sobě přilákat a následně si i udržet romantickou lásku. Povídali jsme si o tom, jak mluvit s partnerem o penězích, proč jsou finance ve vztahu tabu a na kolik je důležitá ženská a mužská energie. Mimo jiné nás také zajímalo, jak si nastavit hranice v případě, že žena vydělává více než muž. Ti z vás, kteří neovládají angličtinu si mohou přečíst hlavní myšlenky v přepisu tohoto podcastu.

Matúš: V které fázi randění bychom se měli začít bavit o penězích? Jaké jsou tvoje zkušenosti?

Sami: Myslím si, že na začátku je pro ženy důležité zažít od muže „energii štědrosti“. Nemyslím tím, aby každý muž, se kterým randíte byl milionář a vlastnil jachty, ale aby žena cítila, že se o ní chce muž postarat a dopřát jí.

Když jsem poznala svého manžela, neměl tehdy tak velké příjmy, co já, ale když jsme šli na rande, pozval mě. Všímala jsem si toho a respektovala to. Později se mi svěřil, že byl rád, že jsem to přijala, protože ženy, se kterými randil předtím, se pozvat nenechaly a chtěly všechno platit na půl.

Pozvání není o tom, kolik máme peněz, je to o energii, která za tím je. I lidi, kteří mají mnoho peněz se o ně strachují a bojí se je s radostí utratit. Zdravý přístup je o tom, utrácet peníze za to, co máme rádi.

Když randění pokračuje a vztah se dál vyvíjí, myslím třeba za 3-5 měsíců, je fajn když žena občas také muže na něco pozve a že neočekává, že bude všechno platit pouze on. Věřím, že každý muž, který má v sobě mužnost a věří si, ocení občas od ženy takovéto gesto. Každý z nás chce vidět zdravý vztah k penězům u toho druhého. Je to energie štědrosti.

Ve fázi vážného vztahu, zásnub, je čas na to, aby partneři vážně probrali, jak to vidí s penězi. Jak chtějí společně plánovat, kdo bude platit víc za výdaje. Anebo například si říct, že rád měsíčně utrácím hodně peněz, mám takové a takové dluhy, tolik a tolik jsem schopný směřovat na náš společný účet, ujasnit si, jak budeme společně utrácet. Upřímně a transparentně. Takže jak to budeme řešit a co by pro tebe fungovalo?

A to, co učím moje klientky, které jsou úspěšné a vydělávají víc peněz než muži, je nechat vést muže. Ony nemusí být ty, které všechno iniciují a vedou. Učím je projevit svou ženskou energii, která v práci a v byznyse, kde jsou leaderkami, trochu ustupuje do pozadí. Například by měl každý přispívat do své domácnosti stejným poměrem. Je mnoho způsobů, jak to nastavit.

Matúš: Jak tuto konverzaci otevřít? Někdy mohou mít lidé strach a obavy z toho, jak budou před partnerem vypadat.

Sami: Možnost, jak začít, je: Miláčku, jsem ráda/rád za to, co máme a také si uvědomuji, že peníze jsou těžké téma pro mnohé páry a nechci, aby se to stalo i nám. Takže bych si ráda našla/rád našel čas na společnou debatu a upřímně probrala/probral, jak peníze vnímáš a jak si to představuješ atd. A ráda/rád si s tebou popovídám o tom, co je pro mě do budoucna důležité.

Matúš: Peníze jako tabu. Má se o nich mluvit? Jaká je tvoje zkušenost?

Sami: Prvním krokem, jak začít léčit naší energii s penězi je nedávat jim ani pozitivní ani negativní asociace. Peníze jsou jen peníze. Jsou neutrální. Dobří lidé dělají s penězi dobré věci, zlí lidé zlé věci. Problém nejsou peníze, ale to, jak je bereme.

Zažila jsem to i já. Za pět a půl roku jsem vybudovala byznys, který generuje sedmimístné dolarové sumy ročně. Vyrůstali jsme ale velmi skromně v nižší střední třídě, kdy jsem neustále dokola poslouchala ty limitující pravdy a postoje že bohatý lidi jsou zlí, že nevědí, jak je život těžký a proto, když jsem začala vydělávat víc peněz, mnoho předsudků a souzení sebe samu se ve mně objevovalo a cítila jsem, jak špatný život žiju, protože bohatnu.

Neviděla jsem to propojení, že bohatnu, protože pomáhám ženám a lidem a že dělám něco pozitivního, stále jsem si nesla ten předsudek, že peníze jsou zlé a negativní. Proto je důležité opustit tu zátěž, kterou si neseme z minulosti.

Jeden příklad: Můj manžel, v té době ještě můj přítel, když jsme spolu randili, mě pozval na cestu do Švédska nebo Švýcarska, už si přesně nepamatuju. Neměli jsme tehdy tolik peněz a řekl, že velmi rád zaplatí za hotel, ubytování, jídlo a zeptal se mě, jestli by mi nevadilo zaplatit za sebe letenky. Hned se ve mně spustily myšlenky, že není štědrý atd. Napsala jsem mu, že nechci stále řešit peníze, že zkrátka potom necítím tu jistotu a on mi na to odepsal, že ho mrzí, že mě to rozčílilo, ale že to musíme probrat, protože je to důležitá součást života. Ale prý dej mi vědět, jestli se mnou na ten výlet pojedeš nebo ne… (smích).

Dal mi zkrátka najevo, že fakt, že nemá moc peněz musíme probrat. Byla to pro mě skvělá zkušenost, v ten moment jsem vyrostla, musíme zažít i těžší konverzaci. Tím se ze mě stala velká holka. Tehdy mě to rozčílilo jen proto, že jsem stále neměla nevyléčenou svou energii ohledně peněz a peníze pro mě byly tabu.

Matúš: Mám pocit, že se někdy v západním světě vytrácí mužství a ženství ve vztazích, a naopak se mluví o toxické mužnosti. Jak to vnímáš ty?

Sami: Na povrch může toto téma znít sexisticky. Proto je důležité abychom myšlenky neztratili hned, ale měli otevřenou mysl. Mužnost a ženskost neznamená, že ženy musí jít do kuchyně a muži do práce. Je to mnohem širší. Já osobně ve vztahu a v mužské společnosti jsem ráda v ženské energii, užívám si jí a dělá mě to šťastnou. A i přesto, že mám vlastní firmu a dost vydělávám.

Obě pohlaví mají mužskou a ženskou energii. Když povím, že muži by měli být mužný, neznamená to, že by měli potlačit svou ženskou stránku a naopak. Například když pracuji se ženami, které jsou úspěšné v byznyse a mají vyvinutou vysokou míru mužské energie, jsou alfa ženy, a to není vůbec špatné. Někdy to může zajít dále a všechny mužské záležitosti, jako myšlení, plánování, akcie – dát věci do pohybu, organizovaní přebírá vlastně žena. Je to i můj příklad. Když jsem randila s chlapy, po čase to vyprchalo. Myslím si, že to bylo proto, že jsem hned zezačátku dala do vztahu tyhle vlastnosti. Nevěděla jsem o tom. Neuvědomovala si to. Plánovala jsem nám rande, byla jsem aktivní, akční víc než oni. A byla jsem za to ráda a pořád jsem ráda za to, že jsem taková, ale uvědomila jsem si, že způsob, jakým přistupuji k lásce a vztahům mi vlastně nevyhovuje. Chtěla jsem být jako žena rozmazlovaná, obdivovaná, dostávat květiny, být milovaná. Mohla jsem za to partnera obdivovat, ale pak jsem se podívala na sebe, že to co dostávám vychází ze mě, a tam jsem narazila na ženskou energii a mužskou energii. A bych k sobě přitahovala muže, který jsou schopný, starostlivý nemusela jsem se vzdát sama sebe, ani mého podnikání ani své osobnosti, jen jsem musela vytvořit víc prostoru pro muže, aby mohl být vůdčí a já se musela stát víc zranitelnější. To jsem se musela naučit.

Je to o bilanci. Není to o návratu do třicátých let dvacátého století, ale o tom, jak v sobě tyto stránky vyvážit. V podstatě na genetické úrovni se protiklady přitahují. Když žena vstupuje s mužskou energií, přitáhne chlapa, který má větší ženskou energii a opačně.

Matúš: Co v případě, když žena vydělává víc a chce cestovat, má ráda luxus a muž si to nemůže dovolit?

Sami: Myslím, že základní pravidlo je, abychom nedávali víc, než cítíme, že je správně. Můžu navrhnout, že: „Já zaplatím letenky, business class, hotel (pokud je luxusní), a ty mě pozvi na jídlo. Rozhodně nedělejme něco, co nám není příjemné. Proto se může stát to, že to v nás bobtná, hromadí se a po čase za to začneme obviňovat muže. V první řadě ale nabízejme jen to, co chceme dát.

Druhý důležitý bod – přestaneme vnímat to, jak nás muž miluje podle peněz, které do nás investuje. Například u nás to je tak, že i když za větší útraty platím já, můj manžel mi dává najevo lásku, podporu, investuje do vztahu jiným způsobem. Prodloužil si otcovskou dovolenou, a to je taky důvod, proč dnes můžeme dělat tenhle rozhovor.

Matúš: Na Instagramu jsem dělal průzkum, kde jsem se ptal lidí, jaký finanční zvyk by chtěli ve svém vztahu změnit. A dostali jsme hlavně odpověď od mužů, že na začátku platili úplně za všechno a jak vztah pokračuje, chtějí, aby začala přispívat i partnerka. Jakmile ale tohle téma před partnerkou otevřeli, začaly emoce a hádky. Už jsme se o tom v krátkosti dnes bavili, ale dá se to ještě změnit?

Sami: V první řadě pochopme, že ženy potřebují cítit jistotu. Instinkt je v ženách zakódovaný tak, že si vybírají partnera podle toho, jak se schopný se o ně i o potomky postarat, proto se na to hodně žen upoutá. Ale nepoměřovala bych jak mě muž miluje podle toho, kolik za mě utratí, důležité je, že je to z lásky. Ženy by také měly pochopit, že silný muž nepotřebuje a ani nechce, aby ženy za ně platily. Hledá jen určitou otevřenost, zdravou finanční energii i ve své partnerce, protože se také může bát, že partnerka je s ním jen proto, že nemá na výběr, nebo že bez něho by neměla tak dobrá jídla, bydlení atd. A že když jednou přestane tohle všechno platit, kvalita života půjde dolů, například kvůli vyhazovu z práce, tak ho opustí. Proto i muži chtějí, aby žena projevila sebevědomí, zájem něco platit a podělit se o některé výdaje. Někdy může stačit jen ten návrh.

Matúš: Jak investuješ, Sami?

Sami: Hlavně investujeme do nemovitostí. Do bytů, které pronajímáme a některé máme financované hypotékou. A Německo vnímám jako bezpečný trh právě na tento typ investicí. A také investuji hlavně do své firmy, to je moje největší aktivum. Vůbec neinvestuji do akcií, protože si myslím, že akcie potřebují hodně detailní pohled a mikromanagement. A na to potřebujeme čas, který teď nemám. Ale do budoucna to nevylučuji.

Matúš: Jaké byly tvoje nejlepší a nejhorší investice?

Sami: Pro mě nejlepší investice byly knihy a kurzy ohledně vztahů, které ve mně otevřeli úplně novou stránku poznání a kompletně změnily cestu mého života.

Matúš: Jaké jsou tvoje srdcovky, za co nejraději utrácíš?

Sami: Mám ráda luxusní domy, koupelny, vybavení. Miluji svůj dům, dělá mě šťastnou. Dále určitě šaty, kabelky, i když vím, že to zní povrchně a já sama jsem to odsuzovala, protože jsem si myslela, že tím jen něco dokazuji svému okolí, což byla z části i pravda. Ale teď to nedělám kvůli egu, ale protože se mi něco líbí a užívám si to. A ráda utrácím za cestování a klidně i business třídu na delší lety. A také podporuji charitu, to mě dělá šťastnou.

Pokud se vám tento podcast líbil, poslechněte si i další rozhovory na téma „vztahy a peníze“.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik