Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Tereza Ševčíková: Finance jsou důležité, veďme o nich ve vztahu debatu

Přiznejme si, že finance jsou jedním z klíčových témat našich vztahů. Někoho trápí neporozumění si s partnerem v zálibě v investování, jiní zase hledají ten správný moment k diskuzi o společném účtu. Jak to vidí psycholožka Tereza Ševčíková a s jakými případy se setkala během své bohaté praxe? To, a mnohem více, v našem podcastu.

Psycholožka a psychoterapeutka PhDr. Tereza Ševčíková, již 12 let provozuje svou soukromou poradnu v Praze. Nabízí pomoc v oblasti mezilidských vztahůi osobním rozvoji. Proto jsme se rozhodli jí oslovit a vyptat se na několik otázek týkající se především financí.

Tereza Ševčíková: Nebojte se otevírat debatu o důležitých věcech

V důsledku vývoje vztahu, ale i nás samotných, dochází ke změnám. Najednou si uvědomíme, že už nám nevyhovuje to, co před léty, a musíme se přizpůsobit dané fázi života. Rázem máme s partnerem jiný pohled na výchovu dětí, nebo cítíme, že právě teď je vhodná doba zřídit si společný účet. Tyto témata pro nás bývají mnohdy velmi stresující, možná se za ně i stydíme, ale Tereza nás ujistila, že je důležité se o důležitých věcech bavit.

O tom, že jsou finance ve vztahu velmi zásadní téma se psycholožka Tereza Ševčíková ve své praxi již několikrát přesvědčila. Setkala se i s páry, u kterých docházelo k tzv. ekonomickému násilí. Často byly v roli oběti ženy, které se dostávaly do nepříjemných situací. Například maminka při placení nákupu zjistila, že na kartě nemá peníze. Partner je přestal posílat, protože se mu zdálo, že žena příliš utrácí. 

Šetřit nebo bezhlavě utrácet?

Pakliže řešíte, že jeden z vás je spořivý a druhý naopak utrácí, je třeba si položit ty správné otázky a rozklíčovat příčinu. Často nám toto jednání zrcadlí naše hodnoty. Zastavte se a zeptejte se sami sebe, proč to tak máte. Podívejte se do minulosti, kdy to začalo a ujasněte si, zda vám to vyhovuje a děláte to vědomě.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • Jak vést zdravou debatu ohledně peněz?
  • Lze ji nějak šetrně otevřít? A kdy?
  • Kdy se v člověku začínají formovat názory na finance?
  • Jak uchopit rodinné vzorce týkající se peněz a spoření?
  • Lze překonat zkušenosti, které si neseme z minula?
  • Co když jste s někým na rande a řešíte otázku – zaplatit/nezaplatit účet společně?
  • To a mnohem víc.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik