Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

Případová studie: Aby vás svatba nezruinovala

Velmi často se stává, že pro muže je svatba trochu zbytečný výdaj, ale snoubenka o ní sní celý život a chtěla by si jí užít bez ohledu na peníze. Protože plánování svatby patří mezi témata pro finanční spokojenost, podíváme se jí dnes na zoubek. Kolik stojí svatba a jak skloubit představy snoubenců, abyste byli spokojeni a nikoho neurazili?

Malá, nebo velká svatba?

Na Instagramu jsme se vás ptali, zda byste dali přednost větší, nebo raději menší svatbě a zbylé peníze procestovali. Z dvou tisíc reakcí vyplynulo, že 91 % by dala přednost skromnější svatbě. Avšak z konverzace v soukromých zprávách se ukázalo, že realita je často jiná.

Jedna věc je chtít menší svatbu, ale druhá věc je, co očekává okolí, rodina… Navíc kdo všechno se urazí, když od vás nedostane pozvánku? Tyto myšlenky o tom, co bychom „měli udělat“, nás často vedou od toho, co ve skutečnosti chceme my.

Data a průzkumy

  • Podle průzkumu webu svatbeni.cz utratí snoubenci za svatbu v ČR průměrně 200 000 Kč a průměrný počet hostů je 60.
  • Tedy průměrná cena na jednoho hosta je okolo 3 200 Kč.
  • Údaje z roku 2019 ukazují, že přibližně 42 % svateb si plně hradili snoubenci.
  • A kolik se vám pravděpodobně vrátí na darech? Můžeme počítat, že od průměrného hosta dostanete zpět na darech přibližně 2 000 Kč.

Myšlenky, které debatu nasměrují…

1.      Pravidlo jedné třetiny

Uveďme si příklad: Při společných příjmech 100 000 měsíčně (1,2 mil. ročně) dává smysl utratit třetinu. Tedy maximálně 360 000 za svatbu. Stejným třetinovým pravidlem se řiďte i při jiných příjmech. Zajistíte tím, že výdaje na svatbu nemusí tolik poznamenat váš rodinný rozpočet.

2.      Šetřit na svatbu od první výplaty

Na svatbu se můžete připravit už od okamžiku, kdy začnete vydělávat a postupně si na ni vyčlenit rezervu. Ovšem málo komu se na tento cíl chce odkládat, což velmi často pozorujeme i u našich klientů do 30 let, kde cíle většinou zaměřují na rodinu, bydlení a děti. Na svatbu často zapomínají. Avšak jakmile už máte partnera a vyvíjí se váš vztah ve vážný, povídejte si o tom, jak by měla vaše ideální svatba vypadat. Předejdete tak případnému nedorozumění a následně můžete postupem času společné představy ladit k dokonalosti a tím i upravovat rozpočet.

  • Zajímavostí je, že v Indii začínají rodiče spořit na svatbu své dcery už od jejího narození. Svatby tam jsou pro ně kulturní zvyk, a proto jsou tak velkolepé a drahé. Právě proto rodiče na svatbu myslí už tak dlouho dopředu.

3.      Samostatný bankovní účet na svatbu

Založte si separátní společný účet, který má role majitel, majitel (ne jen majitel a disponent). To momentálně nabízí mBanka a Partners banka. Účet majitel, disponent má tu nevýhodu, že když se s majitelem něco stane, disponent nemá právo s penězi operovat. Vytvořte si v bance podúčet a můžete spořit buď sám, nebo společně. Přesouvejte tam částku podle svých možností.

  • Tento účet vytváří v mozku takovou krabičku s názvem „svatba“ a jednoduše vám pomůže smířit se s tím, kolik vás svatba bude v budoucnu stát. Současně vám tento výdaj připomíná a připravuje na něj.

Svatba – reálný příklad rozpočtu

Tento rozpočet na svatbu je z portálu svatbeni.cz. Konala se v Praze a účastnilo se přes 100 hostů a 13 dětí. Jednotlivé položky si můžete poslechnout v podcastu, avšak celkové náklady včetně pronájmu a ubytování hostů vyšly asi na 380–390 tisíc.

  • Za předpokladu, že by každý z hostů průměrně přispěl aspoň 2 000 Kč, novomanželům by se vrátilo 150–200 tisíc. Takže reálná cena svatby by se pohybovala okolo 200 tisíc.

Jak na dokonalou svatbu?

Každý pár, se kterým toto téma otevíráme, má úplně jiné představy a proto není třeba vázat se přímo na tyto čísla. Ke spokojené přípravě stačí jen dobrá debata s fajn energií. To zajistí, že svatba nebude stresem na další roky, ale získáte dobrý pocit z postupného plnění vašeho dalšího finančního cíle.

Na závěr jedna myšlenka, která pomáhá Matúšovi, a třeba pomůže i vám: „Před tlakem okolí si pomáhám jednou představou – je mi 80 let, jsem na zahrádce, okopávám keříky červeného rybízu a ptám se sám sebe: ‚Lituju toho, že jsem si svatbu uspořádal podle sebe? Nebo mě zraňuje to, že se někdo urazil?‘ Odpověď je ta, že nelituju. A to mi pomáhá i v tomto rozhodnutí.“

Všichni, kteří tento, nebo následující rok plánujete svatbu, přejeme vám, ať z ní máte radost. A pokud chcete s partnerem či partnerkou skloubit své finance, probrat své finanční cíle nebo nastavit investiční plán, rezervujte si se mnou hovor na www.teoriepenez.cz v sekci finanční plánování. Připravíme vás nejen na vaši svatbu…

Co v podcastu uslyšíte:

  • Jak a proč se často liší představy o svatbě a realita?
  • Na kolik vychází průměrná svatba?
  • Jak se na svatbu finančně připravit?
  • Která pravidla mohou pomoc?
  • Příklad reálného rozpočtu na svatbu.
  • Proč začít s debatou o svatbě ve chvíli, kdy se zdá být vztah vážný?
  • Jak nachystat ideální svatbu bez výčitek svědomí?
  • A mnoho dalšího…

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik