Zažíváme investiční déjà vu. Odborníci radí, statistiky ukazují a analytici předpovídají… Ze všech těchto informací jsme zmateni a spoléháme se na nejrůznější prognózy. Jen si vzpomeňme, něco podobného jsme před nedávnem na finančním trhu zažívali v souvislosti s covidovou pandemií. Jaké si z toho všeho vzít ponaučení a do čeho se vyplatí investovat?
Nenechte se vlákat do pasti analytiků
Pojďme se společně podívat na začátek roku. Bedlivě se sledovala čísla nakažených a vznikly pochybnosti, jestli má smysl investovat do technologických firem nebo se přesunout do hodnotových. Velkým tématem byly pochopitelně i úrokové sazby a jejich vliv na akciové fondy, nemovitosti a hypotéky. Ale také téma inflace a jak na ni vyzrát. Články v tu dobu radily, jak investovat a co nejlépe zhodnotí naše peníze. Jenže během dvou měsíců je najednou vše jinak.
Co dělat když nastane finanční krize?
Barton Biggs ve své knize radí, že v kritických momentech a situacích máme sledovat, co dělá trh jako celek a neposlouchat názory analytiků. Trh je jakési naše kolektivní vědomí a všechno, nad čím nejrůznější experti přemýšlejí, je už dávno oceněné. Nenechte se zviklat „zaručenými radami“ a zůstaňte věrní svému finančnímu plánu. Historie mluví jasně, nic netrvá věčně.
Co v podcastu uslyšíte:
- Proč jsou prognózy expertů důvěryhodné jako předpověď počasí na měsíc.
- Jak reagovaly indexy v nejrůznějších geopolitických situacích (útok na Pearl Harbor, válka v Afgánistánu, válka v Iráku aj.).
- Jak se vypořádat s finanční nejistotou.
- Jakou strategii a portfolio zvolit.
- Do jaké míry investovat do zlata, komoditních fondů, Bitcoinu.
- Proč se vyhnout unáhleným změnám portfolia.
- Jak nás mohou ovlivnit tzv. „mad money“ a proč se nenechat zlákat.
- A mnoho dalšího.
Na téma investování v době krize jsme si povídali s Petrem Šimčákem v podcastu: Petr Šimčák: Jak na osobní finance v době krize.