Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Petr Šimčák: Jak na osobní finance v době krize

V dnešním videu si můžete poslechnout rady a názory největšího odborníka na investování v České republice, kterým je Petr Šimčák. Vystudoval finanční podnikání a psychologii, je držitelem prestižního titulu CFA. V současnosti pracuje jako zástupce ředitele obchodu v největší investiční společnosti v Evropě – Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.  V našem povídání jsme probrali současný akciový trh, zkusili nahlédnout do budoucnosti, ale také jsme dostali mnoho cenných rad, jak začít s investováním.

Hned v úvodu rozhovoru nám Petr detailně poradil, jak by se současnými vědomosti postupoval jako mladý muž se zájmem o investice. Jak říká, základem všeho je vydělat více než utratit a 10 – 20 % příjmů investovat. Důležité je zvolit si kvalitního finančního poradce, který mu dokáže připravit plán na míru. Měl by zahrnovat jak krátkodobé, ale i dlouhodobé cíle, včetně pojistek. Určitě doporučuje vyhnout se kreditním kartám.

Máme se bát kolísavosti akciového trhu?

Investice do akcií podle něj není z hlediska kolísavosti výnosů tak velký problém, jak se na první pohled může zdát. A jestli se právě teď rozhodujete, zda je ten pravý čas akcie nakoupit, podívejte se na video. Petr Šimčák nám na reálném příkladu sledování dlouhodobých investic ukázal výhody, nevýhody a celkové výsledky.

V současné době není příliš skeptický k tomu, co se děje na akciovému trhu. Z jeho pohledu si lidé „jen vyměňují akcie za výrazně nižší ceny“. Pro někoho by právě tato situace mohla být dobrou příležitostí začít investovat s výrazně nižšími pořizovacími náklady. Zprvu doporučuje plánovanou částku rozložit ideálně na denní frekvenci a neinvestovat celou sumu naráz. V součtu bude pořizovací cena nižší, než kdybyste nakoupili v jeden den.

Kam by Petr Šimčák radil investovat?

A kam by poradil své portfolio zaměřit? Atraktivní jsou v současnosti fondy, které se koukají do budoucnosti (moderní technologie, zdravotnictví). Určitě ale neprohloupíte ani u klasických byznysů, které jsou dlouhodobě stabilní na trhu. Také zlato se v této době zdá jako výhodný investiční instrument.

Být úspěšný v investování nejen svého portfolia, ale i svých klientů, vyžaduje podle Petra tři základní věci – především neustále se vzdělávat ve financích, tím eliminujete možný strach z neznámého. Zaměřte se i na duševní hygienu, využít můžete autogenní trénink, meditaci, dechová cvičení nebo procházky či sport. To vše nutné doplnit rozumnou stravou.  

Co dalšího v našem videu ještě uvidíte?

  • jak by měl postupovat mladý člověk rozhodující se o investování
  • jakou má Petr strategii a cíle
  • jaký má názor na chování centrálních bank v současné krizové situaci
  • jaký investiční husarský kousek mu povedl a naopak ze kterého se poučil
  • co pro něj znamenají peníze
  • v čem vidí nešvary v současné finanční situaci
  • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik