Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

Osobní finanční report 1/2020 – jak se mi dařilo pracovat s penězi

Přátelé, máme za sebou další měsíc – leden :). Po prosinci jsem se rozhodl, že tento finanční report víc zaměřím na to, co mi dělá radost. Prvním krokem bylo pokusit se omezit kavárenské výdaje. Málokdy totiž odolám sladkým pokušením, která mi dělala v minulém roce problém.

Pokud se chceme zbavit nějakého zvyku, nebo ho omezit, je důležité podívat se na kořen problému. Většina mých výdajů v kavárnách nebyla o tom, že mi to chutnalo, anebo že bych utrácel z nudy, příčinou byla má závislost na cukru a sladkém. Proto, abych tento výdaj omezil, musel jsem tomu přizpůsobit celý stravovací režim a své stravovací návyky. Ve výsledku to prospělo i mé peněžence.

Snažil jsem se docílit toho, abych měl po celý den přibližně stejnou energii, neměl velké výkyvy hladiny cukru, a hlavně nechodil na schůzky a do kaváren hladový. Základ byl v kvalitní snídani a pozdním obědě. Kromě toho jsem měl vždy připraveno něco malého. A fungovalo to.

Projevilo se to ve snížení výdajů za kavárny o 1 000,-  Dále jsem také brunche vyměnil za svoje kulinářské umění, a tím jsem náklady snížil o dalších cca 1 700,-.

Naopak navýšil jsem svou srdcovku kino, využíval jsem víc taxi, které mi ušetřilo hodně času a mohl jsem tak realizovat více schůzek (vnímám to skoro jako investici) a hlavně kvůli cestám po republice mi nově naskočily výdaje za benzín, které ale taktéž přispěly k větší produktivitě.

Můj finanční report ovlivnilo cestování, které tento měsíc bylo ve znamení relax pobytu (skvěle jsem vypnul od okolního světa) a připravil se na další týdny. Cena byla 5 000,- kde jsem nešetřil na jídle, pití ani ničem podobném – srdcovka. Jak jsem ale zmiňoval minule, výdaje za cestování považuji za jednorázový výdaj, který rozpočítávám na měsíce.

Jak finanční report dopadl?

Celkově je rozpočet přibližně stejný, ale hlavně s lepším pocitem, že jsem měl vytrvalost a dokázal jsem najít důvod problému a vyřešit ho. Tento pocit by ale nebyl možný bez toho, abych si to měl s čím porovnat – s výdaji za prosinec. Čísla na mě fungují perfektně a sám jsem za tento pokus rád :).

Proto, aby byl můj finanční report přesnější mi pomáhá aplikace, do které si po každé transakci ručně přidám platbu. Vše je hned více přehledné a jde jen o zvyk. Po pár dnech je to automatické a samotné zadávání mi zabere maximálně 5 sekund času.

Finanční report: Přehled čísel

Nutné výdaje – to jsou oblasti, za které musíme utrácet všichni:​​​​

  • Bydlení (nájem), energie, internet: 17 100,-
  • Mobil paušál: 550,-
  • Jídlo (nutný náklad/supermarkety, abych přežil): 4 015,- (To je něco, co se měnit nebude)

Kategorie jídlo

  • Jídlo navíc/obědy: 4 210,-
  • Kavárny přes den/rozhovory s klienty/: 2 270,-
  • Víkendová posezení s restauracích

Kategorie zábava/relax/zdraví

  • Kino: 1800,-
  • Fitness členství + doplňky stravy: 1 200,-
  • Apple music: 150,-
  • Fitness aplikace/osobní trenér: 1000,-
  • Drinky/večerní zábava: 1 500,-

Kategorie služby:

  • Taxi: 800,-
  • Úklid: 600,-

Kategorie auto:

  • benzín 1 500,-

Za celý měsíc 37 045,- za nutné výdaje a pasiva.

Teď půjdeme na speciální kategorie

Jednorázové výdaje:

  • Kategorie cestování (jednorázový výdaj rozpočítávám následně do měsíců na konci roku): 5 000,-
  • Kategorie oblečení (jednorázový výdaj, rozpočítávám následně do měsíců na konci roku): 0,- neutrácím za oblečení pravidelně

Jednorázové výdaje počítám do měsíční bilance tak, že je vydělím 12 měsíci a výsledek započítám jako měsíční položku. Dohromady jsem za leden utratil cca 37 500,-.

Finanční report: INVESTICE

Kategorii investic rozděluji na dvě podkategorie:

  • Investice do sebe: (koučink, knihy, obědy a rozhovory s úspěšnými lidmi atd.: 10 000,-). Tohle je konstanta, která pořád platí :).
  • Investice do finančních aktiv: Portfolio zvané RENTA: kde mám portfolio akciových, nemovitostních a dluhopisových fondů, do kterých si posílám 20 % ze svých měsíčních výdajů. Tato metoda mi dlouhodobě funguje a vytváří tlak. Doporučuji zkoušet různé styly motivace na sebe samého, poznáte tak, co na vás funguje a jak se sebou pracovat. Pokud se o této strategii chcete dozvědět víc, poslechněte si podcast Matúš Kuchálik: Každé své pasivum zaplať aktivem

Co ještě můžete zkusit?

Jednou z častých forem může být, že v den, kdy vám přijde výplata automaticky odchází trvalý příkaz na investice nebo jiné typy spoření. Co zbyde, z toho je potřeba vyžít. Tedy ne nejdřív utratit náš příjem a pak posílat investice, ale přesně naopak.

  • Životní pojištění: 1996,-. 

Tohle je částka, která by neměla překročit 5 % vašeho příjmu. Kvalitní pojištění je základ celého finančního plánu. Když je totiž nějaký zdravotní problém, první, co člověk ruší a na co sáhne, jsou investice. Tedy pokud chceme dlouhodobě udržet náš plán a naše cíle na dosah, je dobré si rizika, která nám náš příjem mohou ohrozit, zajistit (pokud právě nemáme nějakou supersílu a nejsme imunní proti všem zdravotním rizikům (zatím jsem takového člověka nepoznal :).

Dohromady po rozpočítání i s investicemi do sebe to dělá cca 49 496,- měsíčně a z toho jsem investoval 9 500,- což je 20 % za všechny nutné výdaje i investice do sebe.

Skvělá zkušenost byla návštěva České televize, kde jsem měl možnost hovořit něco málo o hypotékách. Přišlo několik desítek otázek na to, jak banky posuzují bonitu, jaké jsou úrokové sazby, která banka je nejlepší. Doufal jsem, že přijde i jedna speciální:

Jak splatit hypotéku za polovinu času?

To je otázka, která mění pohled na věc a která dokáže v čase vytvořit spoustu dobrých věcí.

Když si tedy položíme tuhle otázku, automaticky nás musí napadnout tyto věci:

  • co musím se svými penězi dělat, abych to dokázal?
  • jaké typy investic, rezerv si mám tvořit?
  • potřebuji se podívat na své výdaje, abych byl co nejvíc efektivní?

Vidíte ten rozdíl v přemýšlení a nad čím nás tato jednoduchá otázka nutí se zamyslet?

Těším se, že i vy se zapojíte do naší výzvy a budete s námi sdílet vaše zkušenosti.

Přeji úspěšný únor.

Závěrem

Každá část má svůj význam. Neznamená to, že je to tak správně i pro vás. Každý má trochu jiné zkušenosti a emoce spojené s investicemi, ale jak už jsem zmínil na začátku – vydržme to pravidelně sledovat několik týdnů a vyhodnocení nechme na konec.

Pokud znáte ve svém okolí někoho, kdo jen bezhlavě utrácí a myslíte si, že by si měl poslechnout náš podcast a zapojit se do naší výzvy 3 měsíčního monitoringu svých výdajů, nasdílejte mu náš podcast, anebo napište na info@teoriepenez.cz a my se s ním spojíme .-)

Pokud byste případně měli zájem nechat si vytvořit podobný finanční plán na míru, mrkněte se na naše testy a my se vám ozveme.

Získejte aplikaci na sledování výdajů. Premium na 3 měsíce zdarma.

[thrive_leads id=’931′]

Pakliže vás zajímá, jak se mi dařilo hospodařit s penězi předchozí a následující měsíc, můžete se podívat zde:

Nejste si jisti, že se umíte o své peníze postarat? Chcete vědět, jak a kam investovat, abyste si připravili zajímavý pasívní příjem nebo pohodový důchod? Vyzkoušejte FIRE TEST

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik