Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Jak utrácet bez výčitek a strachu?

​Dnes jsme se zaměřili na téma ​„Mám nadprůměrné příjmy, ale nebaví mě utrácet peníze. Jen​ je hromadím a neumím si je užít.” Znáte to také? Pojďme se postupně podívat, kde může být problém a jak ho vyřešit.

Ahoj,

Je mi 31 let a už nějakou dobu ​pracuji na volné noze v oboru IT. Daří se mi vydělávat přibližně ​70 000 Kč měsíčně. S přítelkyní bydlíme v jejím bytě a já jí pomáhám se splacení hypotéky. Příliš neutrácím za oblečení ani nic podobného. Měsíčně se mi daří ušetřit asi 35 000 Kč.

Trápí mě, že si neumím peníze užít a jsem v přednastaveném módu „držgrešle“. Když jdeme na dražší večeři, mám pocit viny, že jsem zbytečně utrácel a měl jsem ty peníze raději ušetřit. Poradíš mi, co s tím?

Ahoj Marku,

To, co popisuješ, není tak ojedinělé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Hodně lidí má z utrácení výčitky. Někdo za oběd, jiný si vyčítá drahé oblečení nebo dovolenou. A přenáší to i do vztahů.

Jak ​odstranit strach z utrácení?

Utrácení peněz je schopnost jako každá jiná – dá se naučit. Prozradím pár nápadů, jak na to:

1. Fáze pozorování

V první řadě je potřeba se zamyslet nad důvodem, proč se ti pocit viny tvoří. Může to způsobovat cokoli, proto je nutné jít do hloubky.

Polož si následující otázky:

  • Co mě máma, nebo táta učili o penězích?
  • Vyčítali si někdy vzájemně utrácení?
  • Co formovalo tvoje návyky?
  • Máš nějaký strach, který je spojený s penězi?

Je možné, že v sobě narazíš na různé zažité finanční předsudky​.​ Mohou se formovat už od dětství a než se pohneme dále, je důležité si tyto věci pojmenovat.

Nejčastější důvody, proč si utrácení vyčítám, jsou:

  • Rodinné návyky z minulosti;
  • Chaos v penězích (nevím za co utrácím) – chaos vytváří pocit viny, že nemám nad životem kontrolu;
  • FOMO (fear of missing out – neustále přemýšlím nad tím, že mi něco uniká);
  • Neinvestujeme (máme špatný pocit z toho, že naše peníze nepracují a proto si vyčítáme každou útratu)
  • Máme nízké příjmy vzhledem k našemu očekávání;
  • Skryté strachy (strach, co si pomyslí okolí. Když utratím víc, nenaplním si další potřeby – bydlení atd. strach že si svůj příjem nezasloužím aj.)

To všechno na nás působí a dnešní stav je výsledkem minulosti. Právě proto bych na úvod věnoval pozornost tomu, co ten strach tvoří.

Utrácení souvisí také s tím, jak vnímáme život, co nás naplňuje a dělá šťastnými.

2. Fáze čísel

Píšeš, že peníze by si mohl raději ušetřit. Kolik ve skutečnosti potřebuješ našetřit a na jaký cíl? Je dobré si dát čísla na papír a možná přijdeš na to, že když si dáš oběd za 300 Kč, i přesto svoje cíle naplníš. Uklidní tě to. Jasná cesta a strategie ti dodá rozvahu a pokoj.

  • Podobně jako když kapitán lodě má jasnou cílovou stanici. Ví, kolik potřebuje paliva, personálu a kolik ho to celé bude stát. Následně se může soustředit pouze na cestu.

Dnes můžeš odkládat až 50 % celého příjmu, což je skvělá částka a dovolím si tvrdit, že když ji využiješ správně, naplní ti budoucí cíle a zbytek můžeš utratit jak chceš 😊

Položil bych ti následující otázku: „Kdyby ti dnes bylo 80 let, jakou aktivitu, zážitek, sen bys litoval, kdybys za svůj život neuskutečnil?“

3. Fáze akční

Začal bych od toho, co tě napadá jako první. Popřemýšlej, jak si tuto potřebu můžeš pomalu naplňovat už dnes. Narazíš na takzvanou TOP SRDCOVKU. Teda oblast ve tvém životě, která ti s velkou pravděpodobností dodá pocit spokojenosti a při které půjdou výčitky stranou. Za srdcovky se v našich životech utrácí snáze.

  • Zkus si další měsíc vyčlenit částku (na zkoušku), která ti tu potřebu pomůže naplnit. Například 5 000 Kč (pokud ti je to komfortní).

Pokud je tvou srdcovkou například cestování, zajeď si se svou přítelkyní příští měsíc na výlet a postupně ty peníze utrať. Pozoruj, co to s tebou udělá.

  • Dalším nástrojem, který může pomoc, je mentální účetnictví. Díky němu přiřazujeme penězům různou váhu a smysl. Vytvoř si pomyslnou krabičku na vedlejším účtu, kterou použiješ, když si budeš chtít něco dopřát.

Jakmile si to pojmenuješ, ​sám ucítíš, že si peníze začneš užívat.

Co dalšího může tvou spokojenost navýšit?

  • Vyčleň si nějakou měsíční částku na dobročinné účely
  • Utrácej za zážitky (výzkumy ukazují, že dlouhodobé zážitky přinášejí větší pocit štěstí když si k nim umíme lépe přiřadit emoce, lidi a celkový dojem než u materiálních věcí)
  • Utrácej za aktivity, které máš co nejméně oblíbené (výzkum ukazuje, že utrácení za nejméně oblíbené činnosti, např. úklid, mohou přinést podobnou spokojenost, jako kdybychom měli příjem o 20 % vyšší než dnes)

Je fajn vyzkoušet různé možnosti a pozorovat se při tom.

Postupnými kroky: Pozorováním – Vyčíslením – Akcí, si postupně najdeš to, co ti vyhovuje. Začneš utrácet sebevědomě a vědomě. To všechno může pomoc změnit i minulé návyky a přinést ti víc finanční spokojenosti.

Držím palce na cestě za poznáváním.

​Pokud se chcete dále inspirovat na téma utrácení, doporučujeme si poslechnout některé z našich podcastů Michael Norton: Utrácet můžete, dělejte to ale chytře! nebo Koučovací podcast: Naučte se utrácet bez výčitek

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik