Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Jak plánovat finance? Brání nám stres i vlastní mozek

Prodlužuje se nám délka života i doba, po kterou jsme aktivní a vitální. Už dávno neplatí, že život končí po čtyřicítce. Abychom si ho mohli naplno užívat co nejdéle, je dobré si vytvořit finanční plán. Proč nám často nejde plánovat finance a co nám v tom nejčastěji brání?

Nevěšte hlavu, jsme v tom s vámi. Protože finanční plánování je velmi obsáhlé téma, připravili jsme minisérii pro ty z vás, kteří plánují, ale i pro ty, kteří plánovat finance nechtějí, nebo se ještě nerozhodli. A co stojí na samotném počátku? Naše přemýšlení neboli mindset. Abychom se mohli odrazit, musíme se podívat na to, proč nám plánování nejde nebo nefunguje. Důvodů je hned několik. Společně všechny odhalíme a na několika příkladech si ukážeme řešení.

Plánovat finance? Žádný stres!

Známe to všichni, celé dny jsme pod tlakem, snažíme se udržet chod rodiny, řešíme aktuální problémy a na plány do budoucna nemáme ani pomyšlení. Jsme přehlcení starostmi a mozek jede na plné obrátky. V takové situaci toho příliš nevymyslíme. A rada? Zastavte se, zklidněte své myšlenky, odpočiňte si. Následně se zeptejte sami sebe, co vám dodá potřebný klid a jistotu. Bude to finanční rezerva? A jak by měla být velká?

Emoce versus logika

Pokud si ani v tento moment nejste jisti, pohovořte si se svým starším JÁ. Pozorně mu naslouchejte a ptejte se. Možná se vám zdá tato myšlenka bláznivá a své starší JÁ máte v nedohlednu, i to bývá jeden z důvodů neúspěchu vytvořit dobrý finanční plán. Nebraňte se a dejte hovoru šanci. Ovšem mějte přitom na paměti, že veškeré rozhodování řídí nervová soustava. Máte-li se rozhodnout hned, vládu převezmou emoce, a ty touží po okamžitém uspokojení. Ale abychom realizovali efektivní finanční plán, musíme zapojit logickou část mozku. A jak známo, mozek musí být pro své správné fungování odpočinutý a v klidu. Vše souvisí se vším.

V podcastu dále uslyšíte:

  • proč nám nejde plánovat finance
  • jakou roli v plánování hraje stres
  • je důležité vytvořit si rezervu a pokud ano, jak velkou
  • proč dáváme přednost okamžitému uspokojení
  • jak při rozhodování funguje mozek a kdy bojuje logika s emocemi
  • budoucí JÁ není žádný cizinec
  • a mnohem více

V dalším díle minisérie si povíme, jak se vymanit z pohodlí komfortní zóny, překonat strach a dosáhnout cíle. Už teď si můžete poslechnout podcast: Matúš Kuchálik: Komfort, strach a růst k dosažení cíle

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik