Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Lukáš Jančok: Jak mít výdaje pod kontrolou

V dnešním speciálním podcastu přivítáme našeho posluchače a IT manažera, Lukáše Jančoka. Tak jako já s vámi ve finančním reportu sdílím v posledních měsících přehled svých výdajů, Lukáš si podobné záznamy vede již od roku 2012. Nechal nás nahlédnout do své tabulky, ve které si své vlastní výdaje pečlivě vedou společně se svou manželkou. V čem Lukáš vidí výhody takového finančního souhrnu a při kterých situacích mu přehled pomohl v rozhodování? To vše se dozvíte v našem mimořádném podcastu.

Jak to všechno začalo?

Není úplně běžné, že člověk vydrží sledovat vlastní výdaje po tak dlouhou dobu. Lukáš se nám svěřil, že společně se svou přítelkyní zavedli zaznamenávání výdajů před osmi lety, když začali cestovat. V té době žili několik měsíců v Peru. Lukáš studoval, partnerka pracovala. Aby věděli, za kolik si budou moc dovolit cestovat, bylo důležité mít ve svých financích jasno. Na tento přehled si během pobytu v zahraničí natolik zvykli a vyhovoval jim, že i po návratu do Čech v zapisování pokračovali.

Jako jednu z výhod Lukáš vidí, že má své finance pod kontrolou. Ví kolik a za co jejich domácnost utrácí. V případě, že je potřeba šetřit, snadno zjistí, ve které kategorii se může uskromnit. Ocenil to již několikrát. Za posledních osm let se už čtyřikrát stěhovali a jak jistě víme, s tím jsou spojeny nemalé výdaje. Dále když Lukáš měnil zaměstnání, díky přehledu si dovedl spočítat, jaký může udělat ústupek a na jak dlouho.

Je bezva mít vlastní výdaje ve svých rukou

Pro zaznamenání výdajů používají manželé sdílenou excelovskou tabulku. Na každém listě mají jednotlivé roky a ty dále rozděleny do kategorií. Zvláštní záložkou je bydlení, která slouží pro potřebu hypotéky. Jednotlivé kategorie časem přibývají. Při návratu do Čech bylo nutné zavést nové kolonky spojené s výdaji na bydlení, jako třeba nájem a v poslední době přibyla kategorie „dítě“. Vzhledem k dlouhodobému sledování rodinného rozpočtu si manželé dovedli spočítat, jak velký zásah jim děti do finanční situace udělají.

A jak často si Lukáš výdaje do programu poznamenává? Prý jakmile mu přijde e-mail z banky o započtené transakci při platbě kartou, nebo nahromadí čtyři až pět účtenek v peněžence. Zároveň oceňuje, že už i některé banky ve svých bankovnictví podobné souhrny finančních transakcí umožňují a uživatelé tak mají možnost získat potřebný přehled.

Když jsem se ptal Lukáše, co mu sledování vlastních výdajů nejvíc přineslo, odpověděl, že mu to pomáhalo při některých změnách, jako například při stěhování nebo hypotéce, ale i vyjednávání o výši platu. Je pro něj uklidňující znát své příjmy a výdaje, má rád přehled a data ve svých rukou.

Co se ve videu ještě dozvíte?

  • jak vypadá Lukášův přehled vlastních výdajů a jak s nimi pracuje
  • který výdaj je jeho srdcový
  • jak se na jeho pečlivost a zaznamenávaní výdajů dívá okolí
  • zda děti výrazně ovlivnily rodinný rozpočet?
  • a mnoho dalšího

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik