Dali jste si jako novoroční předsevzetí začít investovat a budovat svou finanční nezávislost? Dejte si pozor na investiční chyby, které jsou důsledky zdánlivě banálních předsudků. Jak předsudky odhalit, a hlavně jim předejít, poradí investiční stratég a autor několika publikací o investování, Michal Stupavský.
Dnešním svátečním hostem je Michal Stupavský, který ve společnosti Conseq působí na pozici investičního stratéga, současně je držitelem mezinárodního certifikátu CFA a spoluautorem první české knihy o behaviorálních financích s názvem Investor 21. století. Jeho dalšími tituly jsou Slovník investora a Behaviorální finance.
Behaviorální ekonomie, která na rozdíl od té tradiční, přihlíží k tomu, že účastníci finančních trhů se nechovají vždy racionálně a podle jasných předpokladů. Jejich rozhodování ovlivňují nejrůznější informace a také jejich behaviorální předsudky. Společně s Michalem Stupavským se podíváme na ty nejběžnější a poradíme, jak se jim vyvarovat. A které předsudky například v rozhovoru zazní?
Přehnaný optimismus
Je jedním ze zásadních předsudků. Investoři se na finanční trhy, své investice a jejich výnosy dívají s růžovými brýlemi. Jsou příliš optimističtí, přesto že realita je mnohdy odlišná a drobní investoři jsou často zklamáni svým investičním výsledkem. V tomto případě Michal Stupovský radí: „Je třeba sledovat dlouhodobé historickéstatistiky a nenechat se zmást uplynulou výkonností.“
Nadměrné sebevědomí
Investoři jsou z krátkodobého horizontu několika měsíců nebo několika málo let velmi překvapeni volatilitou akciových trhů, která je vyšší, než zprvu očekávali. Je potřeba mít na mysli, že finanční trhy v historii vždycky kolísaly a není nutné vždy panikařit, ale často se vyplatí vytrvat.
Iluze kontroly
Díky tomuto předsudku si investoři mnohdy myslí, že mohou kontrolovat i zcela nekontrolovatelné. Ve skutečnosti mají kontrolu pouze nad tím, které z investičních nástrojů do svého portfolia zařadit. Jak říká Michal Stupavský: „V krátkodobém horizontu je vývoj na globálních finančních trzích jen „náhodná procházka“.
Dispoziční efekt
V tomto případě mají investoři tendenci prodávat investice, na které mají papírový zisk, příliš brzo a držet papírovou teoretickou ztrátu příliš dlouho (na toto téma dělal studii Terrance Odean, který byl před časem hostem našeho podcastu).
Ovšem nenechte se mýlit, i náš dnešní host se potýkal s těmito běžnými předsudky, a to především v jeho investičních začátcích. Dnes přiznává, že ho dobíhá tzv. „informační přetížení“. Jak se projevuje a je možné se mu bránit? I o tom si budeme povídat.
Co dalšího se v podcastu dozvíte?
- Podrobněji rozebereme již zmíněné předsudky a přidáme další příklady.
- Michal Stupavský objasní, jak se v dnešní době chovat na finančních trzích.
- Poradí, jak si „šetřit“ na důchod, které investiční instrumenty je vhodné ve svém portfoliu vlastnit.
- Odkryje i svou finanční strategii, jak sleduje své výdaje a jestli má rozhodující slovo při sestavování rodinného rozpočtu.
- Zjistíme, jak by měl podle Michala Stupavského vypadat profesionální investor.
- Proč se nenechat odradit krátkodobými propady na globálním finančním trhu.
- A mnoho dalšího.