Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům

Rozchod, stěhování a výdaje: Jak Markéta opět vyrovná rozpočet?

Někdy si s námi dokáže život pěkně pohrát. Ve chvíli, kdy si myslíme, že máme celou naši finanční stránku pod kontrolou, přijdou situace, které nás vyvedou z omylu. Totéž se stalo naší klientce Markétě, která si během několika měsíců všimla, že její výdaje jsou vyšší než měsíční příjmy…

Naše klientka Markéta bydlí v Berlíně a pracuje v oblasti marketingu. Vydělává měsíčně 100 000 Kč, ale její průměrné měsíční výdaje se po celý tento rok pohybovaly okolo 120 000 Kč. Což znamená, že byla každý měsíc 20 000 Kčv mínusu a není divu, že jí takové zjištění frustruje a ráda by s tím něco udělala. Pojďme se nejdřív podívat na její nutné měsíční výdaje:

NákladyMěsíčně
Bydlení24 000 Kč (méně než 30 % z příjmu)
Jídlo, nákupy a drogerie21 000 Kč
Doprava do zaměstnání      750 Kč
Mobil a pevná linka      700 Kč
Internet a předplatné   2 000 Kč
Léky a vitamíny   1 000 Kč
Celkemcca 50 000 Kč

Její celkové měsíční nutné výdaje se pohybují okolo 50 % z jejího příjmu, což není zase tak hrozné. Takže „kostlivce“ pojďme hledat jinde.  

Další výdaje (pasiva a srdcovky)

NákladyMěsíčně
Oblečení  3 500 Kč
Koníčky  6 000 Kč (hodiny tance, umění)
Restaurace  2 000 Kč
Dovolená20 000 Kč (! 20 % z jejího příjmu!)*
Služby  2 000 Kč
Vzdělávání, knihy  1 500 Kč
Fitness  2 500 Kč
Koučing10 000 Kč*
Celkemcca 48 000 Kč

*Markéta přiznává, že výdaje za dovolenou v letošním roce byly výjimečně nadprůměrné a příští rok se budou pohybovat okolo 10 000 Kč za měsíc.

*Cena za koučing je poměrně vysoká, ale Markétě pomáhá v jejím byznyse, takže budeme-li ho brát jako investici, není co mu namítnout.

Hodnocení finanční situace

Spočítáme-li celkové výdaje, po zaokrouhlení se dostaneme na výslednou částku 100 000 Kč, což činí její současný měsíční příjem. Tady vidíme, jak srdcovky a radosti dokážou výrazně navýšit účet. Markéta ale dále investuje asi 10 000 Kč do fondů, na spořicí účet si odkládá 10 000 Kč. Takže z účtu měsíčně ještě odchází dalších 20 000 Kč.

Na spořicím účtu má rezervu 900 000 Kč, v akciových fondech si naspořila 850 000 Kč a v Bitcoinech má nějakých 250 000 Kč, takže dohromady přibližně 2 000 000 Kč. Tato informace je velmi důležitá, protože je vidět, že Markéta umí spořit a dlouhodobě se jí to dařilo, ale nastal v jejím životě nějaký zlom. To je to, co sledujeme primárně – jestli to nějaký dočasný jev, nebo se to projevuje dlouhodobě.

Změny v životě, změny ve financích a vyšší výdaje

Když jsme si s Markétou povídali, říkala, že zlom nastal ve chvíli, kdy se rozešla se svým přítelem a kývla na nabídku z Berlína. Odešla z uspořádaného života v Praze, kde měla všechno naplánované, zažité a najednou začal nový život. Cestováním si kompenzovala stres, začala do sebe víc investovat a víc se věnovat svým koníčkům. Výdaje najednou rostly a rostly, až to došlo do toho bodu, kdy ji ze spořicího účtu ubývá.

Když se na to podívám z pohledu finančního poradce, tak silné stránky Markéty:

  • Nemá úvěr, nemá dluhy ani hypotéku.
  • Má velké rezervy, investuje do fondů 20 % z příjmu, takže si buduje budoucnost a plán. Takže super!

Jediné, co je teď potřeba je vyrovnat rozpočet a dostat se na nulu. Teď už víme, že příští rok se sníží náklady na cestování o 10 000 Kč. Zbývá tedy ušetřit dalších 10 000 Kč. Doporučení pro Markétu je začít s menšími škrty a po troškách ubrat z každé položky a z měsíce na měsíc může skončit s vyrovnaným rozpočtem. Nezapomínejme, že stále investuje a odkládá si na stranu 20 % svého příjmu. Markéta si stále zvyká na nové město, sníží své výdaje na 80 000 Kč, a jakmile si tyto novinky znovu zažije, získá lepší pocity a bude růst i její spokojenost.

Nejde mít pořád finančně uspořádaný život, stejně jako nejste celý život neustále šťastní. Někdy ale spokojenost je o malé změně a uvědomění si pár věcí…

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Případovou studii Markéty, která měla v letošním roce větší výdaje než příjmy a byla z toho nespokojená.
  • Rozbor Markétiny finanční situace.
  • Celková analýza i s komentáři, které výdaje jsou v pořádku, a na kterých by se dalo naopak ušetřit.
  • Proč se najednou Markéta ocitla se záporným rozpočtem.
  • Jaké jsou její rezervy a investice.
  • Kde hledat rezervy a jaký postup volit, aby se opět dostala do vyrovnaného rozpočtu.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik