Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Případová studie Moniky: Co vydělá, utratí. Na investice nezbývá

Monice je 27 let a pracuje jako key account manager v jedné korporátní firmě. Její měsíční příjem je asi 47 tisíc čistého, ale ona má pocit, že příliš utrácí a nic neinvestuje. Co konkrétně ukazují čísla, jak snížit výdaje a najdeme skryté rezervy? Nebo je vše úplně jinak?

Pokud se na nás někdo obrátí s takovými pochybnosti, je dobré zaměřit se rovnou na čísla, protože až ty ukážou, jak to opravdu je.

Nutné výdaje: Měsíčně v Kč
Nájem, 1+kk v Praze18 000
Autonemá
Mobil + internet  1 300
Jídlo, drogerie  6 500
Celkem 26 000, tj. cca 55-66 % z čistého příjmu
Pasiva (srdcovky a ostatní)Měsíčně v Kč
Oblečení  2 000
Restaurace  3 000
Dovolené  5 000
Kosmetika, procedury  5 000
Dárky  1 500
Pes  1 000
Celkem16 000

Z čísel vyplývá, že by Monice mělo měsíčně zbývat asi 5 000. Ale víte, jak to bývá? Něco se pokazí, nebo je potřeba koupit nějaké vybavení do bytu, některé částky podceníme atd. Celkově to vypadá tak, že utratí celou výplatu. A když občas těch 5 000 ušetří, časem je přeci jen opět na něco použije…

Jak s penězi pracovat?

V tomto případě tu jsou dvě cesty:

  1. Utrácíme vědomě,
  2. peníze utrácejí NÁS.

Mohli bychom polemizovat o lacinějším nájmu, o šetření a dalších věcech. Mohli bychom Monice vyčítat, proč už dávno nemá něco našetřené, ale to by ničemu nepomohlo. Nejdůležitější je, že s tím chce něco dělat. Tento stav je v pořádku a každý si prochází svým vývojem. Trvat na tom, aby všichni šetřili 20-30 % ze svého příjmu je nereálné. Protože miliony lidí zažilo miliony svých vlastních příběhů, emocí…

Jak utrácet a které výdaje snížit

Zásadní je, aby Monika utrácela vědomě, a proto jsme se u každé položky zaměřili na to, jestli je to srdcovka, co jí to přináší a jestli to není jen zvyk. Podobné otázky znáte už z dřívějšího sebekoučovacího podcastu a můžete si je sami na sobě vyzkoušet.

Bylo ale pár položek, které se Monika rozhodla snížit. Zvolili jsme cestu postupného snížení. Tedy pokud utrácí za kávy 5 000 měsíčně, můžeme to ponížit na 2500 měsíčně. Někdy ovšem takto přehnané a náhlé snížení výdajů může působit stejně, jako když to přeženete s dietou. Jojo efekt na sebe nenechá dlouho čekat!

  • Lepší je snižovat výdaje postupně. Základní částka byla 5000, další měsíc to bude 4500, pak 4000 atd.
  • V takovém případě se nám osvědčilo odkládat jen minimální částku na spořicí účet, odkud není tak snadný přístup k penězům. Po pár měsících odkládání se pocit zlepší a nastává radost z dosažených výsledků.

Rychle snížit výdaje? Nebuďte na sebe příliš přísní

Nutno také dodat, že Monika je na sebe příliš přísná. Možná to znáte taky, posloucháte nějaký příběh, nebo náš podcast a říkáte si: „Asi dělám málo.“ Ale ne, nemusí to tak být. Monika po dobu studia na vysoké škole žila skromně na internátě a vydělávala si na brigádách. Bylo přirozené, že si po konci vysoké školy chtěla užít vydělané peníze přesně podle svých představ. Je to v pořádku. Dnes má sice výčitky, ale povězme si upřímně. Kdyby měla příjem 90 000 a utratila všechno, je to úplně jiná situace, než když má příjem 45 000.

  • Máme také klienty, kteří mají příjem 200, 300 tisíc měsíčně a mají též pocit, že příliš utrácejí. S jídlem rostla chuť, posunuli se jen do vyšší třídy s vyšším příjmem, kde všechno stálo víc. Zvykli si na lepší servis, služby, produkty. Pocitově to ale mají stejně jako Monika. Protože když utratí většinu, též to na ně vytváří tlak.

Někdy v takových případech pomůže jen krátká zpětná vazba, malé povzbuzení a někdy stačí jen probrat čísla, někdy si rozebrat minulost a někdy vůbec nic. Pro každého bude platit něco jiného, protože každý má svou cestu a tento příběh je toho důkazem.

Pokud nechcete být na své finance sami, zajímalo by vás konkrétně, jak si vytvořit finanční plán, ušetřit čas a energii, rezervujte si s Matúšem úvodní rozhovor na stránkách www.teoriepenez.cz v sekci finanční plánování. Pomůžeme vám posunout vaše finance o level výš.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Finanční analýzu manažerky Moniky.
  • Kolik jí měsíčně zbývá peněz a proč je neinvestuje?
  • Které výdaje se Monika rozhodla snížit?
  • Co má společného přílišné šetření s drastickou dietou?
  • Jaká doporučení mohou pomoci?
  • Proč Monika tolik utrácí a jak to, že i tato cesta může být v pořádku?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik