Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Finanční poradna: Jak neplatit hypotéku 30 let

Je běžné, že hypotéční úvěr si lidé berou na desítky let. V dnešním podcastu řešíme otázku mladého páru z Olomouce, pro který je 30 let velký stres a chtějí se ho zbavit co nejdříve. Jak splatit dřív hypotéku? A jakou zvolit nejvhodnější strategii? Na to se společně podíváme v dnešním podcastu.

Mladý pár z Olomouce se ani přes veškeré strašáky dnešní doby nebojí vzít hypotéku. Jediné, co je trochu trápí a stresuje je závazek na 30 let. Rádi by hypotéční úvěr splatili co nejdříve a i v takovém případě dokážeme pomoci. Nabízíme dvě možná řešení, která pomohou uhradit dluh. Jaké strategie jsme zvolili?

Jak dlouho splácet hypotéku?

  1. Nastavit si hypotéku na co nejkratší dobu s ohledem na to, aby to jejich rozpočet zvládl. V tomto případě se jednalo o délku úvěru na 25 let a výše splátky činí 31 000 Kč za měsíc. V případě, že páru zbudou nějaké volné prostředky, postupně by je každý rok vkládali do hypotéky a snažili se ji co nejrychleji splatit.
  2. Nastavit si hypotéku na původních 30 let. Splátka klesne na 28 500 Kč za měsíc (o 1 500 Kč méně). K těmto 1 500 přidají dalších 2 500 korun a začnou je investovat. S ohledem na průměrné zhodnocení by mohli splatit úvěr už za 22 let. Tedy délka hypotéky by se zkrátila oproti původnímu návrhu o další 3 roky.

​Jaké výhody a nevýhody má 2. strategie splacení hypotéky?

  • ​Jednou z výhod je ta, že si pár současně vytvoří rezervu, na kterou v případě potřeby ​bude moc použít. Za deset let budou mít našetřeno přibližně 700 000 Kč. A pokud se po několika letech rozhodnou, že hypotéku ​nechtějí předčasně splatit, ​zbyde jim dostatek volných prostředků, které lze využít i jinak.  
  • ​Nevýhoda oproti první variantě je ta, že měsíční náklad je o 1 500 Kč ​vyšší.

❓A co když těchto 4 000 Kč začnete investovat o dva nebo tři roky dřív? Efekt to bude mít ještě větší! Hypotéku splatíte třeba už za 20 let.

Pokud uvažujete, že si hypotéku budete někdy v budoucnu brát, toto téma je pro vás aktuální už dnes.

​Vypaltí se, být na to už připravený.

A jaký to mělo dopad na spokojenost klientů? Nejen to, ale i veškeré detaily se dozvíte v podcastu.  

Co v podcastu uslyšíte: 

  • Proč nemusíte platit hypotéku 30 let?
  • Jaké má strategie předčasného splacení výhody a jaké nevýhody?
  • Proč je dobré toto téma řešit ještě před uzavřením hypotéky a jaký to má efekt?
  • O kolik zkrátí investování 4 000 Kč měsíčně splácení hypotéky?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik