Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a co k tomu potřebujete?

Uvažujete o vlastním bydlení? Pak se vám určitě hodí dnešní podcast HYPOhodlně, ve kterém si povíme, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a co všechno k tomu budete potřebovat.  Získáte tím reálnou představu, aby následně vše probíhalo jak má.

Na začátek je nutné zmínit, že uvedená časová určení je třeba brát s rezervou a především ohledem na součastnou situaci. Na poli s nemovitostmi se vše velmi rychle mění. Navíc hypotéka je sama o sobě živý proces, do kterého vstupuje řada proměnných, a tedy nezáleží pouze na vás. Proto buďte opatrný na veškeré sliby, které dáváte. Dokud není hypotéka schválená, nemáte jistotu.

4 fáze pro vyřízení hypotéky

Pojďme si proces sjednávání hypotéky rozdělit do čtyř fází:

1. Podání žádosti o úvěr

Žádost obsahuje vaše osobní údaje, příjmy, o kolik žádáte, jaké dluhy máte, splatnost hypotéky, fixaci sazby atd. Nebojte, vše se dá v průběhu měnit a upravovat.

Doklady pro vyřízení hypotéky:

 • Potvrzení o vašem příjmu, na které má banka svůj vlastní formulář. Ten je třeba nechat vyplnit na personálním oddělení. V případě OSVČ je třeba doložit potvrzené daňové přiznání Finančním úřadem nebo s elektronickou dodejno.
 • Výpisy z účtů za poslední měsíce.
 • Osobní doklady.

Sběr těchto dokumentů může trvat 3-5 pracovních dní. Následně vše zašlete banky, která je ověří přes bankovní registry, zadá žádost a vyhodnotí, za jakých podmínek pokračujete dál.

Pokud vás zajímá, jak žádat o hypotéku v případě, že jste živnostník, poslechněte si náš předchozí podcast s názvem Hypotéka pro OSVČ: Na co se připravit a kolik banka půjčí?

2. Odhad

Na základě rezervační smlouvy si banka sjedná vyhotovení odhadu nemovitosti. To může trvat přibližně jeden týden.

3. Dodání finálních materiálů

V tomto případě se jedná o finální verzi kupní smlouvy, případně advokátní úschovy. Zde může nastat nějaké zdržení, ale zpravidla samotné vyhotovení může být do týdne hotové.

Následně se všechny tyto informace posílají do banky, kde se žádost posuzuje. Pokud mají banky hodně úvěrů a nestíhají schvalovat, může se stát, tak jako jsme zažili loni, že schvalování trvá až dva týdny. Ale jinak to bývá do tří dnů.

Hotové smlouvy vám banka zašle ke kontrole a podpisu.

4. Čerpání úvěru = zaslaní peněz z vaší banky prodávajícímu

Zde velmi záleží, co kupujete a jak je to celé nastavené. Ale reálně banka uvolní peníze z hypotéky do dvou týdnů.

Podmínky čerpání hypotéčního úvěru jsou:

 • Podepsání oficiální kupní smlouvy.
 • Potvrzení o tom, že jste poslali vaše peníze do úschovy (nebo prodávajícímu).
 • Živnostníci musí dodat bezdlužnost.
 • Podepsat zástavní smlouvy.
 • Zanést je na katastr a poté zpět do banky.
 • U pozemků se dodává i potvrzení o zajištění přístupové cesty.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Pojďme si vše společně sečíst. První tři fáze i s podpisem úvěru trvají přibližně 27 dní a poslání peněz a čerpání přibližně 14 dní. To je i s určitou rezervou 41 dní. Pochopitelně jsme zažili i rychlejší jednání, ale to vše záleží na mnoha okolnostech. Proto mějte nastavené reálné očekávání a myslete dopředu na to, co se může dít. Proto se nenechte zlákat slogany, které slibují zařízení hypotéky co nejrychleji. Jak už teď jistě tušíte, to nemůže nikdo garantovat.

Pokud hypotéku řešíte, nebo budete chtít řešit a chcete se na ní připravit, napište mi na matus@teoriepenez.cz. Rádi se s vámi spojíme a do 24 hodin připravíme přepočet bonity na váš případ a nabídku sazeb bank v ČR. Ušetříme vám čas, energii, dodáme zkušenosti a provedeme vás celý procesem až do čerpání úvěru.

Co v podcastu uslyšíte?

 • Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?
 • Jakými fázemi sjednávání hypotéčního úvěru prochází?
 • Jaké dokumenty je nutné doložit u žádosti o hypotéku?
 • Proč nelze snadno říct, za jak dlouho hypotéku dostanete?
 • Jaké jsou podmínky k čerpání hypotečního úvěru.
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik