Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Matúš Kuchálik: Hnutí FIRE jako cesta k finanční nezávislosti

V dnešním podcastu jsme se podívali na zoubek životním stylům. Představíme si hlavní principy minimalismu, podnikatelů, dobrodruhů i hnutí FIRE. Pomohou nám na cestě k bohatství? Jakým směrem se vydat a čím nás dokáží inspirovat, abychom se co nejdříve stali finančně nezávislými?

Minimalizmus

Lidé vyznávající tento styl života se obklopují jen nezbytně potřebnými věcmi, které jim slouží a dělají radost. Pojďte na to stejně. Naučte se vědomě utrácet a nekupovat zbytečnosti. Ptejte se sami sebe, zda byste si tu věc koupili znovu, kdybyste ji ztratili. A pro koho ji ve skutečnosti kupujete? Pro radost? Nebo pro nasycení svého ega, uznání okolí? Budete-li si pokládat správné otázky, vyřadíte „utrácejícího autopilota“ a rychle si uvědomíte, kolik peněz jste dosud zaplatili za hlouposti.

Život dobrodruha

Tito lidé mají vše předem promyšlené do nejmenšího detailu. Na vše jsou připravené a nic je nemůže zaskočit. Ovšem jen zdánlivě. Trh je stejně nepředvídatelný, jako počasí. Podívejme se na příklad z března, kdy se svět náhle zpomalil. Investování je dobrodružství. A v čem vidí investoři budoucnost dnes?

Podnikatel

Podnikání je vždy za účelem zisku. Ale jak pracovat s dluhy? Které jsou dobré a které špatné? Kolik investovat do hypotéky a jak nakládat s rezervou, abychom dluh dříve splatili? Optimalizujte stejně jako podnikatelé i zdánlivé detaily. A jaké? To se dozvíte v našem podcastu.

Hnutí FIRE (financial independence retire early)

Vyznavači tohoto směru mají jasný cíl. Stát se brzy finančně nezávislými. Jejich strategie je osekání výdajů na úplné minimum (jako minimalisti) s tím, že zbytek investují. A jaké jsou jejich silné stránky? Proč jsou tak úspěšní? Která portfolia využívají a jaké můžete zařadit do svého života i vy?

Pakliže si chcete vyhodnotit vaši cestu za finanční nezávislostí, vyzkoušejte náš FIRE test.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik