Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Nezbývá mi na spoření. Skutečně utrácím příliš?

Kdo by to neznal, příjmy nejsou nikterak závratné, sotva vystačí na běžné potřeby a na spoření nebo investování nezbývá. S títmo problémem se na nás obrátil i dvaadvacetiletý Vojta…

Vojta
Ahoj Matúši.
Je mi 22 let a můj současný měsíční příjem je cca 18 000 Kč. Dodělávám si školu a zároveň začínám pracovat. Všechny peníze, co vydělám, také utratím a z toho nemám dobrý pocit. Dokázal bys mi poradit, jak ušetřit a začít spořit? 
Moc díky a měj se.
Vojta

Ahoj Vojto. Zkusil jsem pro společnou představu vytvořit modelovou tabulku, jak by tvoje příjmy a výdaje mohly vypadat 👇

Nezbývá mi na spoření

Položím ti otázku: Která z jednotlivých položek ti nepřináší vůbec žádný užitek v tvém životě

Je možné, že bychom něco našli, ale dovolím si tvrdit, že nejspíš nenajdeme žádnou významnou položku, která by nedávala žádný smysl. Vůbec si nemyslím, že nadměrně utrácíš. Jsi mladý, máš své potřeby, chceš si život užívat a cokoli tam zmiňuješ (cestování, večeře, restaurace), je normální a přirozené, o to spíš po letech odříkání, kdy jsi jako student měl nižší příjem.

Je to přirozený finanční vývoj člověka:

  1. Škola (minimální příjmy) – šetříme a sníme o tom, co bychom si dopřáli, kdyby… Jsme mladí, až tak nám to nevadí. Pokud jsi už v tomto období schopný přemýšlet o spoření a budoucnosti, je to skvělý předpoklad. Znamená to, že si uvědomuješ potřebu vytvářet si rezervy.
  2. Období první výplaty (doháníme naše představy a dopřáváme si lepší jídlo, cestování, srdcovky) – nazvěme to fáze utrácení. Příjmy se zvýšily a postupně začínáme naplňovat naše touhy. V této fázi se dá pohodlně do bilance zařadit spoření i investování a klidně jen jako základ 5-10 % z příjmu. Nejde totiž prioritně o tvorbu majetku, ale vytvoření návyku.
  3. Období budování kariery (s vyšším příjmem automaticky navyšujeme naše výdaje) – tomto období, kdy nám nejvíc rostou příjmy, se rozhoduje o tvorbě majetkuPostupně totiž bude potřeb přibývat. Životní úroveň si můžeme navýšit, jen pokud budeme chtít. Teď se hodí zařadit pravidlo 50:50. Jak se ti navýší příjmy, 50 % z nich utratíš a 50 % z toho odložís a investuješ.

Každé období má své výhody i nevýhody. Ty jsi teprve na začátku (fáze 1).

Blogeři i různé podcasty vytvářejí tlak, aby si lidi spořili co nejdřív. Teoreticky to smysl dává, ale v praxi je to trochu jinak. Upřímně, pravda je ta, že problém často nejsou výdaje, ale zkrátka momentálně nižší příjmy, kvůli situaci, ve které se nacházíme.

A jak to vidím já? 

Teď bych se hlavně soustředil na navýšení příjmů a investoval spíš do sebe než do spoření. To je to, co může dlouhodobě nejlépe navýšit tvou životní úroveň.

Pochopitelně, pokud bys našel prostor na odkládání/investování 500 Kč, 1 000-2 000 Kč, tak proč ne? Určitě je fajn, vytvořit si alespoň částečnou rezervu.

Přiznejme si, že jsou v životě období, kdy spoření jde do ústraní, a přesto to nemusí znamenat nic negativního.


Jaká další témata jsme ve finanční poradně řešili?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik