Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Petr Zajíc: Akcie ve slevě? Stačí udržet disciplínu

Dnešním hostem je portfolio manager společnosti Amundi Petr Zajíc. Zhodnotili jsme spolu vývoj posledních patnácti let a probrali všechna pro a proti nejběžnějších investic – od zlata až po kryptoměny. Pojďte si poslechnout, jak se z posledních investičních propadů poučit a mnohem víc.

Hned v úvodu jsme se s Petrem Zajícem podívali na uplynulých 15 let. Zajímalo nás, jak se z jeho pohledu změnil finanční trh a také chování drobných investorů. Petr si je jistý, že pro mnohé je tato situace zcela nová. Éra „extrémně levných peněz“ se najednou přehoupla do vysokých úrokových sazeb a inflace. Jenže jak si mnozí vzpomínají, podobné výkyvy jsme zažili v historii hned několikrát.

Petr Zajíc: „Ti, kteří investují pravidelně, mají obrovskou výhodu.“

 Především proto, že s jejich rozhodováním tolik necloumají emoce jako u těch, kteří hledají investiční příležitosti pro jednorázové investice. Zajímavé je, že retailový investor funguje v oblasti investic úplně jinak, než jak funguje v případě běžného chování. Jako příklad uvádí, že kdy si běžně půjdete koupit ledničku? Když jí o 30-40 % zdraží, nebo naopak zlevní?

Pochopitelně všichni si ji pořídí ve slevě, ale v oblasti investicí naopak až ve chvíli, kdy jejich hodnota stoupá. A právě i zde Petr Zajíc doporučuje chovat se úplně stejně jako u normálního spotřebního zboží. Pochopitelně nevsázet vše na jednu kartu (vybírat si jeden titul), ale Index je průřez ekonomikou a pravděpodobnost, že by došlo k nějaké zásadní havárii je malá.

Stačí udržet disciplínu a můžete mít akcie ve slevě

Podle naší ankety, kterou jsme v době korony prováděli na Instagramu se ukázalo, že lidé poklesy akcí nevnímají jako slevu, ale jako známku nejistoty. Dokonce většina z nich v této době i pozastavila své pravidelné investice. Petr dodává poučení – podívejte se zpátky do historie, za jak dlouho se ekonomice povedlo vrátit se opět na své hodnoty. Je to 13- 36 měsíců. Takže pokud udržíte tu disciplínu, nakoupíte akcie právě s tou slevou.

Další oblast, které jsme se dotkli, byly ETF fondy. Na ty má Petr svůj pohled a rád se s námi o něj podělil, stejně tak i o složení jeho portfolia. To jde ruku v ruce s jeho cíly, tedy zabezpečení na důchod a zaopatření jeho tří dětí.

Zlato žije z minulosti

A jak si vede zlato, o kterém se v poslední době mluví, jako o jistotě? S tím ale Petra příliš nesouhlasí a dodává několik argumentů ukazujících, že zlato stále žije svou minulostí. Navíc v dnešní době není jeho prodej tak snadný, jak se prezentuje. A nezůstali jsme jen u drahých kovů, ke srovnání došlo i u nemovitostních fondů, ETF fondů, dluhopisů a pochopitelně nesměly chybět ani kryptoměny.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • Jak zasahují centrální banky v době ekonomické krize?
  • Jaké výnosy měli v uplynulých letech průměrní investoři?
  • Co pomáhá Petrovi udržet disciplínu v investování?
  • Které investice se nejlépe predikují a které nelze odhadnout?
  • Jaké má Petr Zajíc portfolio investic?
  • Co si myslí o zlatu, nemovitostních fondech nebo Bitcoinu?
  • To vše a mnohem víc.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik