28 března

Rodinný plán krok za krokem. Kdy, jak a proč je dobré ho mít?

Ukážeme vám, že slova "plán" se bát nemusíte. Naopak, budete s ním víc sebevědomější, klidnější a hlavně vám pomůže žít život takový, jaký si přejete. A jak vytvořit rodinný plán? Dozvíte se v dnešním podcastu.

More...

Rodinný finanční plán: Kdy začít?

Nemusíte s ním začínat až v momentě, kdy se dozvíte, že čekáte miminko. Ideální doba je mnohem dříve, třeba už ve stádiu DINK (Double Income No Kids). Pokud to volně přeložíme, znamená to se dvěma příjmy a bez dětí. Právě toto období je vhodné pro objevování srdcovek, finančních návyků, investování, a to vše společně s vaší drahou polovičkou. DINK má dvě fáze:

 1. Poznávací fáze – začínáte s partnerkou/partnerem chodit a není to tak vážné, abyste řešili téma společných peněz.
 2. Vážnější fáze – s partnerkou/partnerem se bavíte o společném bydlení, svatbě, dětech a téma rodiny se stává skutečnější. O tom, jak tato témata otevřít jsme rozebírali v podcastu Vztahy a finance – Bruslíme na tenkém ledě.

Možná nevíte, kdy se poznávací fáze přehoupne do vážnější, ale jedno je jasné. Na všechny očekávané události jsou zapotřebí peníze. A následně rezervy na dobu, kdy váš rozpočet bude tvořit pouze jeden příjem.

Jak velkou finanční rezervu potřbujete před mateřskou?

Pojďme si uvést příklad: Pokud má partnerka 50 000 Kč hrubého měsíčně a zvolí si, že rodičovský příspěvek bude pobírat 12 měsíců, příspěvek bude činit 25 000 Kč měsíčně. Tedy reálný výpadek k čisté mzdě je přibližně 15 000 Kč. Za rok je to 180 000 Kč.

 • Pokud si mateřskou rozloží na 36 měsíců, byl by rodičovský příspěvek 8 300 Kč měsíčně. Takže za tři roky výpadek okolo jednoho milionu korun k původní životní úrovni.

U živnostníků je tento výpadek pochopitelně ještě větší. Výpočty výše mateřské a rodičovské si můžete vypočítat na různých portálech.

❓Důležitá otázka: Jak dlouho bude trvat rodičovská dovolená? Budu k tomu mít i částečný úvazek? Odpovědi jsou individuální a často se mění i během rodičáku, ale jsou velmi důležité. Pomáhají překonat období bez dvou příjmů.

Jak si snadno nastavit finance?

Na vytvoření rezervy se můžete připravit společně nebo každý sám. A pomůže vám k tomu náš osvědčený „koncept krabiček“, což je jakási mentální pomůcka, která pomáhá s plánováním, spořením i nalezením vhodných investic pro jednotlivé cíle.

Krabičky máme dvě:

 • Střednědobá – slouží na jakékoli cíle a tvorbu rezerv do pěti let (dluhopisové fondy, nemovitostní fondy, akciový fond – v různých poměrech). Tyto rezervy se dají použít na svatbu nebo právě na období rodičovské s jedním příjmem.
 • Dlouhodobá – slouží na cíle od sedmi let.

Fáze DINK právě končí, rezervy máme vytvořené a nastává fáze jednoho příjmu. Začíná rozhovor o novém rodinném rozpočtu. O partnerských financích jsme si také povídali v podcastu Sami Wunder: Kdy a jak mluvit s partnerem o penězích Pamatujte na to, že rozpočet vytváříme s výhledem do budoucna, takže je jedno, jak jste utráceli před tím, důležité je, jak to bude od teď.

 • Projděte si výdaje – co chcete udržet, co vám dává smysl. Co minimalizovat, kde přidat a čeho se třeba vzdát?

První rok narození dítěte rodina ušetří za cestování, výdaje za stravování v restauraci, klesají i výdaje za oblečení rodiče. Vyjde najevo, že některé věci nejsou zase tak nutné a v jistých ohledech se výdaje zpravidla sníží.

A jak toto všechno vypadá v praxi? Poslechněte si dnešní podcast, kde představujeme skutečný příklad našich klientů, mladého páru z Prahy.  

🖍Někdy je lepší si všechny své plány a myšlenky zapsat a k tomu vám může posloužit náš workbook, o který si můžete napsat na info@teoriepenez.cz

Co v podcastu uslyšíte: 

 • Proč s plánem začít co nejdřív? 
 • Fáze DINK (Dual income, no kids) a jak je využít?
 • Náš koncept krabiček (jak pomáhají ulehčit finanční život?) Jak Matúš investuje na střednědobé cíle?
 • Jak velkou rezervu si na rodičovskou dovolenou připravit?
 • Ukážeme konkrétní případy našich klientů a jak zvládli přechod z dvou příjmů na jeden?
 • Jak to ovlivnilo jejich investice a krabičky?
 • Otázku, která pomůže s dlouhodobými cíli. 
 • Chceš náš workbook, aby sis lépe poradil se svými cíli? Napiš nám na info@teoriepenez.cz
 • A mnoho dalšího...

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Rodinný plán
Rodinný plán

Štítky


Mohlo by vás také zajímat: