Tentokrát se za podcastový mikrofon posadil náš kolega Šimon Tejkal, který se už 12 let pohybuje ve finanční branži. Rozhovorů na téma financí a jejich plánování udělal tisíce, a proto je tou správnou osobou, která vám dnes prozradí, zda je dobré mít finanční plán, a když, tak jak by měl vypadat.
Neřešit finance je taky plán
Finanční plán je stanovení posloupnosti budoucích dějů v oblasti financí, které popíší cestu k vytyčenému finančnímu cíli – toto je definice finančního plánu z Wikipedie. Každý z nás ale vychází z jiných potřeb, pritorit a životní situace a častěji místo plánování spíše hasíme finanční prekérky. Než abychom vás nudili poučkami, rozhodli jsme se, pro lepší názornost, připravit praktický příklad.
Finanční plán Adama a Evy
Seznamte se s modelovým párem, s Adamem a Evou (nebojte se, rozhodně se nebudeme zabývat výkladem Bible ). Jsou oba těsně po vysoké škole, dostali příspěvek o rodičů na start do života, přemýšlí o rodině, chtějí cestovat a spoření na důchod pro ně není priorita. V podcastu s nimi projdeme všemi fázemi finančního plánování a přidáme i praktické rady.
Co uslyšíte v podcastu?
- co je pohotovostní rezerva
- jak na řešení bydlení a jeho financování
- co to jsou plánované výdaje
- jak zajistit zabezpečení rodiny
- kdy začít s investicemi na důchod
Zajímá vás, jak takový finanční plán vypadá v praxi? Poslechněte si zkušenost Martina Šaššáka v podcastu: Martin: Rok s finančním plánem – plním si rezervy i sny.