Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Tomáš Petrášek: Jak utrácí, investuje a řeší rodinné finance?

Sportovci a peníze je jedno velké téma. Své o tom ví i profesionální fotbalista Tomáš Petrášek. Sám si prošel obdobím, kdy měl hluboko do kapsy a poté, co se mu zadařilo, splnil si své automobilové sny. S prvními pravidelnými příjmy začal přemýšlet o budoucnosti. Dnes je úspěšný investor a společně s partnerkou vědí, kam směřují.

Jedním Tomášovým vzorem byla a je jeho babička, která stále podniká v oblasti stravování. Peníze rozděluje „ obálkovou metodou“ a přesně to na ní vnuk obdivuje. Druhým velkým vzorem je Tomášův pradědeček. Byl ekonom a o každé koruně měl dokonalý přehled. Ve své účetní knize měl dokonce kolonku „hazard“, kam si zapisoval i pravděpodobnost případné výhry.

Tomáš Petrášek v kabině zaslechl mnoho životních krachů

S drobným hazardem má zkušenosti i sám fotbalista. Tvrdí, že je hravý a po určitou dobu ho bavilo vsázet na tenis a dostihy. Až v jeden moment si řekl dost. Zjistil, že mu sázky štěstí nepřináší, ale spíše ho stresují. Dnes má takové situace pod kontrolou a navíc se během své kariéry setkal s mnoha spoluhráči, kteří nepříjemnosti spojené s gamblerstvím, dluhy, rozvody a dalšími životními tragédiemi museli řešit. Jak sám přiznává, kabina jeho současného týmu vypadá úplně odlišně. Je plná investorů a kluků, kteří se o sebe chtějí starat. Díky tomu prý (většinou) nejsou v týmu problémy a žije se v něm líp.

S pravidelným příjmem přicházely první investice

Jeho cesta k investování a přemýšlení nad budoucností začala asi před deseti lety, kdy dostával pravidelný příjem jak z fotbalu, tak také z online prodeje. Začal každý měsíc investovat 1000 Kč a zřídil si úrazový pojištění. Dál se vše odvíjelo od toho, jestli dostával pravidelný příjem, nebo ne. Jeden čas měl neúspěchu ve fotbale plné zuby a přemýšlel o ukončení kariéry, ale úspěch ve Viktorce Žižkov a následný odchod do Polska, kde si poprvé šáhl na větší peníze, jeho rozhodnutí změnily. Na určitou dobu pravidelné investování pozastavil, a když první půlrok v Polsku zjistil, že na konci měsíce mu nezbývají peníze, řekl si, že si užil dost a ve 24 letech systematicky odkládal a investoval volné finance.

Zajištění na konec kariéry

Čím výše postupoval jeho tým i on sám, uvědomoval si, že vydělává velké peníze, ale pouze po určitou dobu, a to ho hnalo zajistit si budoucnost. Dnes má Tomáš Petrášek dva finanční poradce – jednoho v Čechách a druhého v Polsku. Své cíle má ukázkově rozložené na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Většina jeho investičního portfolia je složena z investičních nemovitostí a dále má podílový fond, který bude následně sloužit k doinvestování dvou nemovitostí.

Ve financích má teď pořádek

Velmi důležitou součástí Tomášovo života je jeho partnerka Kateřina Kasanová, která je v současné době na mateřské dovolené. Ale i přesto má své investiční sny, za kterými si jde a spoří si na vysněnou chatu v Krkonoších. Tomáš tvrdí, že jsou tým a moc na ní obdivuje, jak se v tak mladém věku zajímá o investice a společnou budoucnost. Sám si je jistý, že v partnerství je důležité mít jasno i ve financích.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Kdo je a byl Tomášův největší finanční vzor?
  • Kdy si začal uvědomovat, že je potřeba myslet na budoucnost a jaký na to měl vliv výše jeho příjmů?
  • Jak se mění vozový park fotbalistů na cestě za titulem?
  • Co ho inspiruje k plánování svého finančního života?
  • Jak probíhala Tomášovo investiční kariéra?
  • Které konkrétní cíle si s poradcem nastavili a jaký má směr?
  • Jakou má zkušenost s investičními aplikacemi?
  • Čeho lituje v rámci finančního života?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik