Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Finanční poradna: Jak nebýt otrokem finanční svobody

Ono se řekne investovat, ale jak? Kdy? A do čeho? Stejný problém má i Tomáš. Zaslal nám dotaz, jestli jeho současné příjmy z pronájmů a ušetřené peníze vystačí na vytvoření finanční svobody. Co myslíte, najdeme nejlepší řešení?

Tomášovi je 25 let, má dva byty (z toho jeden pronajímá) a tři garáže (jednu pronajímá). Měsíčně mu z jeho příjmů zbývá přibližně 59 %, které by rád zhodnotil tak, aby získal finanční nezávislost. Zajímalo by ho, jestli je to možné a případně jaké produkty zvolit.

Samozřejmě můžeme doporučit nějaké produkty, ale to je jen jeden (a možná ne úplný a správný) úhel pohledu. Důležité je položit si správné otázky, díky kterým si uvědomíte své touhy, přání a také cíle. Aby se Tomáš stal finančně svobodný a nehroutil se ze zodpovědnosti při tvorbě majetku, měl by se na svůj záměr podívat ze dvou směrů.

Emoce – Co pro mě znamená finanční svoboda?

Nejdříve je nutné si ujasnit, co si pod pojmem „finanční nezávislost“ Tomáš představuje a proč jí chce dosáhnout. Odpovědi se mohou různit:

  • Touha po svobodě a věnovat se svým zálibám.
  • Chodit do práce je stres, kterému by se nejraději vyhnul.
  • Dosavadní práce ho nebaví, nebo ho vytáčí šéf.
  • Finanční nezávislost je trendy a touží po ní všichni.

Podíváme-li se na jednotlivé odpovědi pozorněji, zjistíme, že některé lze vyřešit i jinak a snad i dřív, než pouze několikaletým hromaděním majetku. Například pokud vás nebaví práce, možná bude lepší řešení zapracovat na své pracovní kariéře. Protože pokud tuto potřebu naplníte a budete spokojenější, může se stát, že nakonec finanční nezávislost nebude váš hlavní cíl.

Číselná část – Kolik budu potřebovat na finanční nezávislost?

V téhle části je nutné si uvědomit, kdy chce Tomáš své svobody dosáhnout a také, jak jeho život má vypadat. Bude se spoléhat pouze na ušetřené peníze a příjmy z investic? Nebo si k tomu i trochu přivydělávat. Jisté je, že v obou případech bude potřebovat finanční polštář. Bavíme-li se o desetiletém horizontu, pak v prvním případě bude potřeba okolo 20 milionů a v druhém přibližně 11 milionů (s přihlédnutím k 3% inflaci). Variant je pochopitelně víc a vše by záleželo na Tomášově představě svého života za 10 let.

Důležité otázky na cestě k cíli:

Před zvolením vhodné investiční strategie je nutná nejen již zmíněná emoční a číselná rozvaha, ale ještě několik důležitých podotázek. Např.:

  • Kolik času chce Tomáš investování věnovat?
  • Opravdu chce mít další dva, tři byty a starat se o ně? Atd.

Strategie by se tvořila rozhovorem a uvědomování si jednotlivých kroků a vlivů na Tomášův život.

Malá rekapitulace toho, jak si zvědomit finanční svobodu

  1. Ujasnit si důvody, proč chci finanční nezávislost.
  2. Určit si představu, jak by vypadal můj ideální den kdybych nemusel koukat na peníze. Můžu něco z toho naplnit už dnes?
  3. Vytičit si čas, kdy toho chci dosáhnout a jestli je to reálné.
  4. Porovnat požadavky na investici – kolik energie tomu chci věnovat, jaké riziko podstoupit, jak částky, které musím investovat, ovlivní můj život.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Jak postupovat v případě, že chcete finanční nezávislost.
  • Rozdělení problému do dvou rovin.
  • Které otázky pomohou ujasnit emoční potřebu.
  • Jak si spočítat, kolik je potřeba peněz pro finanční svobodu za deset let.
  • Co je nezbytné si ujasnit, před nastavením finální strategie.
  • Proč Tomášovi nemůžeme odpovědět konkrétní nejlepší řešení.
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik