Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Adam L. Smith: Utrácení a vztahy pod vlivem hormonů

Naše vnitřní nasvatení a propojení s ostatními lidmi, se odráží na našem jednání, ale také úzce souvisí s tím, jak hospodaříme s penězi. Adam Lane Smith je americký terapeut s dlouholetou praxí v oblasti vztahových propojení mezi lidmi. Věří, že pokud dokážeme pochopit náš vztah s okolím, je to jako bychom koupili Bitcoin za jeden dolar.

V podcastu nám Adam Lane Smith podrobně vysvětlil co je „Attachment styles“, neboli to, jak si lidé budují své vzájemné vazby a do jaké míry do nich zasahuje výchova (nejen rodičovská). Odráží se v nich způsob, jak dokážeme lásku dávat, ale také brát. Ovšem přibližně jedna polovina lidí tento bezpečný vztahový postoj nemá a právě oni chodí k Adamovi na terapie.

Adam má několik řešení, jak tyto nezdravé vztahy a postoje k druhým „opravit“. V podcastu se s námi o některé podělil. Má zkušenosti s tím, že jakmile situaci vyřešíte, přijde úleva a následně se vyplaví hormony štěstí a pohody, jako například oxytocin, serotonin, ale také dopamin. Ovšem tento hormonální koktejl má také výrazný dopad na naše (ne)uvážené utrácení, či šetření a pochopitelně i investování.

„Urovnat své navázání vztahů v mládí je jako nakoupit Bitcoin za jeden dolar“

Za Adamem chodí sedmdesátiletí lidé, kteří si v tak pozdním věku uvědomují, o co všechno díky narušeným vztahům přicházejí. I přes tuto věkovou bariéru se na sobě snaží pracovat. Terapeut tuto snahu pochopitelně vítá, avšak jak sám říká, úžasné je, když za ním přichází už mnohem mladší ročníky.

Naše vnitřní nastavení má i velký vliv na to, jak zacházíme s penězi. Je mnoho párů, které v tomto tématu nenacházejí příliš shodu, ale Adam ví, jak na to. Dokonce jsme rozebrali i statistiku, která uvádí, že až 70 % žen se rozvádí v souvislosti s tím, jak manžel vykonává domácí práce. To a mnohem víc se dozvíte v tomto rozhovoru.

Také doporučujeme Adamovo webové stránky, na kterých najdete řadu zajímavých informací a jeho profil na Twitteru, kde se se sledujícími dělí o své postřehy a myšlenky.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Proč je tak důležité pracovat se svým vztahem k ostatním lidem a celkovému nastavení?
  • Jaké jsou tyto styly navazování vztahů a v čem jsou důležité?
  • Co ho ovlivňuje a lze ho „opravit“?
  • Jak ovlivňují hormony naše rozhodování a utrácení?
  • Existuje návod pro mladé lidi, jak na rande poznat, který partner a s jakým vztahovým nastavení je pro koho ten vhodný?  
  • Jak ovlivňuje podílení se na domácích pracích rozvodovost?
  • Proč se vyplatí investovat do lepších pneumatik než používat méně kvalitní a několikrát řešit další defekt?
  • Jak hormony ovlivňují naše utrácení, investování a vztahy?
  • Jak se domluvit na tom, když jeden rád spoří peníze a druhý příliš utrácí?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik