Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Bronislav Sobotka: Už dnes dělej to, co se vyplatí až časem

Ve své rodině nezažil žádný pozitivní vzorec podnikatele, přesto se mu v podnikání daří. Bronislav Sobotka je nadšený učitel angličtiny, autor her „Rozmluvíme Česko“, a také jak z našeho podcastu vyplynulo, nadšený investor. Co stojí za jeho úspěchem, jak velká je jeho železná rezerva a které vzorce by nechtěl předat svým dětem?

Bronislav Sobotka: „Peníze pro mě znamenají svobodu.“

Stejně jako u předchozích hostů, i Bronislava jsme se zeptali, co pro něj znamenají peníze. Bez zaváhání odpověděl, že mu dávají svobodu a díky nim si může dovolit říkat „Ne!“ věcem, které se mu nechtějí dělat. Navíc chápe, že jsou lidé, které baví peníze vydělávat a podobně jako například u fotbalistů jim výše zisku určuje jejich hodnotu. On sám tuto potřebu nemá. Přiznává, že i kdyby si koupil nějaký přemrštěně drahý kousek, jako třeba pásek od Armaniho, jeho okolí to rozhodně neocení.

A jestli je Bronislav Sobotka spořivý? Prý asi ne, ale dál dodává, že jak je šikovný na vydělávání peněz, stejně se mu daří je i utrácet. Žádné podrobné tabulky s přehledem příjmů a výdajů nevede, protože k tomu nemá důvod. Pouze sleduje, jestli je jeho cash-flow pozitivní a stejně tak to praktikuje i v podnikání. Větší přehled má ve svých investicích.

Železná rezerva na tři roky? Proč?

Jeho současná výše železné rezervy Matúše mírně zaskočila. Bronislav se společně se svou ženou dohodli, že jejich výše rezervy jim musí vystačit na 3 roky života, se standartem, jaký mají dnes. A proč tak velkou? Konkrétně pro něj je to důležité z toho důvodu, že když se rozhodne své podnikání přerušit a třeba odcestovat na rok do Skotska, něco studovat, má tu možnost. Druhý důvod je, kdyby se mu něco stalo. Výše rezervy mu dodává pocit jistoty.

A jak by žil, kdyby se nemusel ohlížet na peníze? Prý velmi podobně jako teď. On sám si před pár lety naplánoval život a následně kroky, které ho k tomu dovedou. A zafungovalo to. Tvrdí, že lidé podceňují plánování. Nikdo si nenaplánuje, že chce být tlustý, nešťastný a chudý, to se prý stává jen lidem, kteří nemají plán. On sám má rád mentální mapy, které mu fungují a pomáhají přemýšlet.

Při své práci s lidmi si všiml, že abyste dosáhli úspěchu, je důležité najít si dobrý pocit z toho, do čeho investujete energii už dnes, ale výsledky neobjeví okamžitě, ale až časem.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Za co nejvíc Bronislav Sobotka a jeho rodina utrácí?
  • Jak má rozložené své investiční portfolio?
  • Co si myslí o investicích do nemovitosti? Má nějaké?
  • Jak pracuje s penězi nejen v podnikání?
  • Mají s manželkou společné finance? A kdo je spravuje?
  • Co by (ne)chtěl ohledně financí předat svým dětem?
  • Jak emočně zvládá současnou situaci na trhu a pokles zisků nejrůznějších investic?

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik