9 září

Martin Mašát: Jak dnes na dlouhodobé výnosy 7-14 % ročně?

Rok se s rokem sešel a Martin Mašát opět zavítal do našeho podcastu, abychom zrekapitulovali poslední měsíce na investičním trhu. Jak si na tom současně stojí dluhopisové fondy? Jak investovat na krátkodobý horizont a co se vyplatí jako dlouhodobá investice?

More...

Portfolio manager, stratég a ekonom Martin Mašát byl před rokem hostem v našem podcastu. Tehdy jsme ho nazvali „Dluhopisové fondy budou porážet inflaci a i přesto, že ne vždy se takové výroky vyplní, při zpětném ohlédnutí musíme uznat, že se Martin nemýlil. Jenže jak si na tom dluhopisy stojí v současné době? Opravdu se do nich vyplatí investovat?

Bavíme-li se o kvalitních bezrizikových dluhopisech, tak s ohledem na současnou míru inflace je právě teď stále velmi dobrá doba na jejich pořízení. Navíc Martin předpokládá, že výnosy budou nadále růst a proto je doporučuje jako součást portfolia pro konzervativní investory na krátkodobý horizont (3-4 roky). Rozhodně ale nevidí smysl v tom, investovat do nich z dlouhodobého hlediska, ale v rámci diverzifikace dát přednost akciím.

Podvodné dluhopisové fondy a proč do nich lidé stále investují?

Martin Mašát na to má jednoznačnou odpověď: „Slibem nezarmoutíš.“ A zároveň varuje, jak se takovým podvodným praktikám vyhnout. Především se informovat na stránkách České národní banky a Ministerstva financí, jak doporučují investovat do dluhopisů a inspirovat se jejich varování. Dále je dobré ověřit si, o jakou společnost se jedná, jakou mají výsledovku, kdo v ní figuruje a zda se s nimi nepojí nějaká nepříjemná minulost.

Repofondy – nástroj pro krátkodobé investory

Dnes repofondy, dříve fondy peněžního trh, investují přesně podle sazby ČNB a vynáší okolo 6,5 %. Martin uvádí, že jsou vhodné především pro krátkodobější investice do jednoho roku. Nemusí se danit úroky, ty se naopak znova zhodnocují. Ovšem pro investiční horizont nad jeden rok se už příliš nehodí a více se vyplatí dluhopisové fondy.

Double speed– jedinečný akciový fond

Martin založil nový akciový fond s názvem „Double speed“ už je v nabídce a nejen na českém trhu je jedinečný. Záměr byl vydělat na akciích co nejvíc, a proto se nezaměřují pouze na sektory, ani konkrétní region, ale investují celosvětově a tím zhodnocují výši výnosu. Inspirací pro ně byl nemovitostní fond, ale tam je výnos nižší. Hodí se pro investice na dlouhodobý horizont a je bez vstupního poplatku. Pokud o podobném portfoliu přemýšlíte, pusťte si podcast, kde Martin Mašát vysvětluje víc.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

 • Jak si podle časového horizontu rozložit portfolio?
 • Do kterého patří dluhopisové fondy a vyplatí se jako dlouhodobá investice?
 • Proč lidé stále investují do podvodných dluhopisů?
 • Podle čeho se řídit, abyste také nenaletěli?
 • Proč se akcie počítají v pětiletém horizontu?
 • Kdy do nich investovat?
 • Co jsou repofondy a jaké zhodnocení od nich čekat?
 • Jak si na tom podle Martina v současnosti stojí investice do nemovitostí?
 • Co je fond „Double speed“ a v čem vyniká?
 • Má smysl investovat do zlata?
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

dluhopisové fondy
dluhopisové fondy

Štítky


Mohlo by vás také zajímat: