Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Michael Norton: Utrácet můžete, dělejte to ale chytře!

Tentokrát do našeho pořadu přijal pozvání velmi vzácný host – autor knihy Happy Money a hlavně profesor z Harvard Business School, a také člen Behavioral Insights teamu Michael Norton, který nám nabídne na finance a rozhodování jiný pohled. Jde dohromady psychologie a utrácení? Jak šetřit, a jak správně utrácet? To se dozvíte v dnešním podcastu. Ti z vás, kteří neovládají angličtinu si mohou přečíst hlavní myšlenky v přepisu tohoto podcastu. Na konci celého článku najdete také jeho vystoupení na konferenci TED talk s českými titulky.

Lidé a peníze a jejich rozhodování, jak s nimi naložit. Dá se na utrácení podívat i z psychologického hlediska? A je něco, co vás překvapilo?

To, co mě nejvíce překvapilo je, že i když se ví, co lidem dělá radost a co ne, často utrácejí právě za to, co je neudělá šťastnými. A není to ani tím, že by nevěděli co, jen je složitější to uvést v praxi. Ze statistik totiž vychází, utrácení za zážitky přináší daleko více štěstí do života než koupě věcí.

Existuje nějaký tip, třeba i psychologický, který by lidem pomohl?

V rámci kurzů a studia s lidmi  pracujeme a vždy je žádáme, aby si vzali výpis z banky nebo kreditní karty za poslední měsíc a udělali si malý audit. Nás ale nezajímá, kolik utratili, a jaké mají náklady, chceme zjistit, jestli si peníze užili, zaplatili si nějaký zážitek, možná i dárky pro své blízké nebo přátele. Požádáme je, aby to sečetli dohromady a pak se ptáme, zda výsledek odpovídá člověku, kterým by chtěli být. Někdy jsou spokojení, ale častěji je to naopak. V tom případě pak dostávají úkol s tím, že se opět podíváme za měsíc. Cílem je, aby si uvědomovali hodnotu peněz, a také vnímali, za co peníze utrácejí a co to do jejich života přinese. Čím je to obohatí.

O tomto tématu jste napsal i knihu. Jak tedy utrácet chytřeji?

Když se zeptáte lidí, co by dělali, kdyby vyhráli v loterii, začnou vyjmenovávat, co by si koupili. Nejrůznější výzkumy ukazují, že kupovat si věci pro sebe, vás neudělá nešťastnými, (není to nic špatného), ale také to nijak nepřidá vašemu štěstí. Kdežto, když utrácíte za jiné a mohou to být třeba dárky pro přátele, nebo pošlete peníze na charitu či na něco podobného, to jsou situace, které vás obohatí a udělají šťastnými.

Jak byste investoval své peníze, kdybyste byl znovu právě dostudovaný mladý muž?

To, co by měli dělat snad všichni lidé na celém světě je šetřit. Nejen, že máte stabilnější životní pozici, když jste starší, ale už samotné vědomí toho, že máte dluhy nepřispívá ke zdravému psychickému stavu. Když víte, že máte finanční rezervu, cítíte se lépe. A když se vrátím k utrácení, které má smysl, měli byste si říct, jestli opravdu potřebujete další pár nových bot nebo desátou kávu z kavárny, zda to změní váš život k lepšímu, nebo by bylo chytřejší a užitečnější tyto peníze vzít a ušetřit nebo je investovat.

Máte nějaký recept na přístup k financím – úspěšnou formuli, kterou si plat procentuálně rozdělíte na části,  které odkládáte a části na investice?

Ta procenta hodně závisí na vašich hodnotách a samozřejmě na platu. Někteří lidé z malého platu prostě nic neušetří. Jiní mají dostatek peněz a mohou si dovolit investovat i do potenciálně riskantního fondu, který může zajistit velký výnos, ale stres z té investice jim to nedovolí, no a ti druzí se tím naopak nenervují.  Jedna formule pro všechny není.

Jaký je rozdíl mezi uvažováním bohatých a chudých z pohledu finanční strategie?

Na univerzitě v Chicagu dělali opravdu zajímavý výzkum, který se týkal finančního rozhodování u chudých lidí. A zjistilo se, že chudí lidé jsou v rozhodování velmi ovlivněni tím, že žijí v nedostatku. Pokud totiž neustále jen řešíte, zda máte dostatek peněz, abyste uživili svoji rodinu, dost to ovlivňuje i v budoucnu rozhodování o tom, co koupíte a co ne (a to už můžete i super vydělávat).

Součástí výzkumu bylo také to, že vzali několik bohatých lidí, i zkušených investorů a vytvořili pro ně prostředí, ve kterém zažívali nedostatek. Zajímavé bylo, že dělali úplně stejná finanční rozhodnutí jako chudí. To znamená, že v určitých momentech, prostředí a podmínkách, jednáme psychologicky stejně, ať jsme bohatí nebo chudí.

Prozdradíte ideální cestu, jak budovat bohatství už od prvního příjmu?

Se skvělým plánem a systémem přišli Shlomo Benartzi a Richard Thaler a jmenuje se Save more tomorrow. Vychází z předpokladu dlouhodobého šetření,  když si už od prvního příjmu začnete odkladat peníze stranou na důchod. Může to být klidně jedno procento z výdělku, jakmile ale vaše výdělky stoupnou, automaticky se také zvýší procenta, která si odkládáte. Šetření se stává se to součástí vašeho životního stylu. Systém vy neovlivňujete, a proto odpadá i rozhodování, kolik si budete šetřit. Máte klid a přitom víte, že si vytváříte rezervu.

A myslíte tím jen šetření nebo i investice třeba do Index fondů?

Tento plán se zaměřuje jen na šetření. Pokud ale víte, že si pravidelně odkládáte peníze na důchod, můžete si dovolit i občas zariskovat v rámci investic. Peníze na to si ale musíte vzít z výdělku, ne už z našetřených peněz. Také to závisí na ekonomice a na zemi, ve které žijete. Index fondy mohou být skvělou příležitostí nebo i velmi riskantní.

Michael Norton a jeho vystoupení na TEDu

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik