Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Pavel Kohout: Kdy je nejlepší čas investovat? Dnes! Proč?

Kdy a do čeho v dnešní době investovat? Média nás straší nejvyšší inflací, ceny bytů rostou a jako jedinou zaručenou komoditou se zdá být zlato. Je tomu skutečně tak nebo má Pavel Kohout lepší řešení? Pojďme se podívat na zoubek českému nemovitostnímu trhu společně s uznávaným ekonomem.

Pavel Kohout: Oznámení o recesi znamená signál nakupovat

Investiční trh je do značné míry ovlivněn aktuálním děním (válka, covid aj.), ovšem možná jste už zaznamenali, že řada makroekonomických oznámení (především o výši HDP, inflace, nezaměstnanosti atd.), jsou značně opožděná. A to je jeden z důvodů, proč Pavel Kohout radí na ně vůbec nereagovat. A více než na cíl porazit inflaci by měly investic uchopit z dlouhodobého hlediska a zaměřit se na odolné investice. Také radí, vyhnout se aktuálním výstřelkům a módním trendům.

Jak podle Pavla Kohouta investovat?

 1. Pravidelně.
 2. Do osvědčených indexů nebo fondů.
 3. Nepokoušet se spekulovat s komoditami (přesto, že vypadají na první pohled lákavě, jsou mnohem zrádnější, než to na první pohled vypadá, např. index ceny plynu).

Nákup zlata jako zaručená investice?

Zlato Pavel Kohout úplně nezavrhuje, ale zase není úplným propagátorem. Od poloviny 70. let, kdy došlo k vyloučení zlata z měnového fondu, se jeho ceny pohybují stejně, jako u ostatních komodit. Navíc neexistuje k pohybu cen zlata žádný klíč. Má jednu výhodu, že nikdy neztratí úplně hodnotu, ale jeho nevýhodou je, že po dobu deseti let jeho hodnota může stagnovat, nebo dokonce klesat.

Pavel Kohout: Ceny českých nemovitostí jsou nadhodnocené

On sám je velkým zastáncem vlastnického bydlení, po řadě špatných zkušeností, které měl především v 90. letech. Podle Pavlovo statistiky jsou ceny nemovitostí ve velkých českých a slovenských městech nadhodnocené. Jak uvádí Pavel Kohout na svém blogu, ve srovnání cen za metr čtvereční a příjmu obyvatelstva, vyjde pořízení nemovitosti v Brně dráž, než v L. A. Sám by se nepřikláněl k investičnímu bydlení, ale raději by měli lidé uložit peníze do bydlení vlastního.

Jak ještě investovat do nemovitostí, které by dávaly smysl? Jedná se o způsob investování, který není v Čechách a na Slovensku příliš známý je to o použití tzv. REITs (Real Estate Investment Trust). Jedná se o nemovitostní fondy, jež mají největší tradici v USA, ale vyskytují se i v dalších vyspělých zemích. Jde o atraktivní investiční instrument, srovnatelný s akciovými trhy, přičemž jejich riziko je menší než u akcií.

Pavel Kohout už jednou naším hostem byl a můžete si ho připomenout v podcastu Pavel Kohout: Investování peněz by mělo být spojeno s absolutní kontrolou emocí.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

 • Kam investovat v dnešní době?
 • Jak vidí Pavel Kohout vývoj inflace? A má cenu s investicemi čekat?
 • Do jaké míry se vyplatí reagovat na zprávy ohledně vývoje akciového trhu?
 • Má smysl zařadit zlato do investičního portfolia pro drobné investory?
 • Jak to vypadá s nemovitostním trhem v Čechách a na Slovensku?
 • Jak bezpečně investovat do nemovitostí, získat patřičné výnosy a nemít s tím starosti?
 • Co jsou fondy REITs, co obsahují?
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik