Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Václav Staněk: Peníze jsou jako bodíky ve hře

V dnešním povídání se přeneseme do obuvnického světa, jehož zákulisí nám nastíní Václav Staněk, zakladatel společnosti Vasky. Okrajově jsme zamířili jak do jeho podnikatelského světa, tak také do osobních financí a pochopitelně i investic. Kdy je Vašek nejvíc kreativní, jak řeší balanc mezi utrácením a investováním nebo co by dělal, kdyby vypukla apokalypsa?

Václav Staněk: „iPhone je pro mě pracovní náklad“

Zprvu jsme zabrousili do Vaškova dětství a zajímalo nás, do jaké míry ho ovlivnila výchova rodičů v oblasti financí. Schopnost porovnat poměr cena/výkon si udržel i do dospělosti a jak sám přiznává, je to pro něj velmi důležité. Zohledňuje ho i při nákupu věcí denní potřeby, ať už je to oblečení nebo třeba nový iPhone, který bere současně jako „pracovní náklad“. Pochopitelně přiznává, že pokušení je všude kolem.

„Peníze jsou prostředek pro plnění snů a cílů“

Velkou část našeho povídání jsme pochopitelně věnovali financím. Vašek prozradil, že peníze vnímá jako bodíky ve hře, kterou hrajeme. Zároveň jsou pro něj také důležitým prostředkem směny, který mu pomáhá plnit cíle, sny a také dává schopnost a prostor pomáhat i jiným lidem. Oproti jiným dosavadním hostům nám Václav nevyjmenoval celé své portfolio investic, ale jak sám říká, dává mu smysl investovat peníze zpět do firmy nebo svých jiných projektů. Sice vlastní fyzické zlato a občas si pohrává s Bitcoiny, ale rozhodně to není jeho primární zhodnocování peněz.

Jak Václav nakládá s firemními penězi?

Také jsme se museli zeptat na to, jak zachází se svými firemními penězi. Jak dokáže určit ten správný poměr, kolik vložit zpět do podniku a kolik si vzít jako vlastní zisk. Jeho strategie je naprosto jednoduchá, peníze nechává ve firmě, protože jak sám říká: „cítí, že je firma ještě potřebuje.“ Jenže nejen peníze dělají podnik a výběr správného zaměstnance je mnohdy velmi těžký. Jak si Václav Staněk vybírá své zaměstnance do Vasky a na kolik se cítí dobrým manažerem, se také dozvíte v dnešním rozhovoru.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Jaký postoj k penězům si Václav Staněk odnesl z dětství?
  • Má nějakou profesní deformaci?
  • Co by dělal, kdyby nastal konec světa?
  • Kdy je nejvíc kreativní?
  • Jak vypadá Vaškův všední den a jak by vypadal ten ideální?
  • Co má v nejbližší době v plánu?
  • Proč se nebojí dluhu?
  • S kým by se chtěl setkat a popovídat si o financích?
  • Proč začal vyrábět boty?
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik