Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Zbyněk Novotný: O investicích, hypotéce i snech

Pro tento díl podcastu jsme oslovili našeho klienta Zbyňka, aby nám pomohl nahlédnout do smýšlení mladých lidí o penězích, utrácení a investování. Je mu 28 let a do světa investic vrkočil v nejistou dobu. I přesto, že zvolený dlouhodobý horizont je pro něj hůře představitelný, na jeho psychické odolnosti to nic nemění. Povídáme si o jeho začátcích, snech, plánech, sledování výdajů, bitcoinu i případném nákupu nemovitosti.

Železná rezerva – dodává potřebnou jistotu

Naším dnešním hostem je Zbyněk Novotný, osmadvacetiletý mladý muž, jehož povoláním je „nabírat šikovné lidi do start-upů“. Jeho investiční příběh začíná těsně po vystudování vysoké školy, kdy nastoupil do práce a začaly mu zbývat volné finanční prostředky. Díky jeho povaze „shromažďovače“ a částečně i vlivem výchovy si začal podvědomě budovat „železnou rezervu“. Nechtěl nechat zbylé peníze ležet na účtu a začal zjišťovat, co s nimi. Velmi nás těší, že náš podcast Teorie peněz mu pomohl zvědomit si mnohé ohledně financí.

Zbyňkovo tři klíče k finanční psychické odolnosti

Zbyněk začal investovat v červnu 2020, v době, kdy média hlásily, že máme být zavření doma a nikdo netušil, kam se bude vše ubírat. Přesto ho tento fakt nijak nerozhodil a jen potvrdil Zbyňkovu velkou psychickou odolnost. On sám přiznává, že za to může jeho vybudovaná železná rezerva, dlouhodobý horizont jeho investic a také Matúš, na kterého se může jako na odborníka spolehnout.

Nedalo nám to a museli jsme se Zbyňka také zeptat na to, co říká na současný trh s nemovitostmi a s tím spojené vysoké úrokové sazby. Také jestli by si rád pořídil vlastní bydlení a pokud ano, pak jakým způsobem. Jak sami v podcastu uslyšíte, úplně jasno nemá. Ale přiznává, že tak velký úvazek jako hypotéka, ho svazuje. Jednou z variant je pořídit si „tiny house“ někde mimo Prahu a mít tak možnost odpočinout si od města.

Cvičení na téma: Jaká jsi finanční osobnost

Pro Zbyňka jsme si v dnešním povídání připravili také rychlé a snadné cvičení, ve kterém si mohl otestovat, jaká je finanční osobnost. I když nám hned na začátku prozradil, že je „shromažďovač“ a příliš neutrácí. Pokud ano, bere to jako investici a pořizuje si kvalitní a udržitelné věci, které mají zároveň i delší životnosti. Jak jeho test a dopadl a potvrdil jeho domněnku? Dozvíte se v podcastu.

Co v podcastu uslyšíte?

  • Zbyňkovo začátky v investování.
  • V čem Zbyňkovi pomáhá železná rezerva?
  • Uvažuje o hypotéce nebo hledá jiný způsob bydlení?
  • Vyzkoušíte si jednoduché cvičení, abyste zjistili „Jaká jste finanční osobnost“.
  • Proč je pro Zbyňka obtížné uchopit dlouhodobé plány?
  • Kdy a jak sleduje své výdaje?
  • Jak řeší finance s partnerkou? Mají společný účet, a kdo o penězích rozhoduje?
  • Jaké jsou jeho sny, plány, srdcovky a v čem vidí své největší FOMO?
  • A mnoho dalšího…

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik