Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Aktuální úrokové sazby hypoték – Stručně a přehledně

Víte, jak se momentálně pohybují úrokové sazby hypoték? Indexy, které čtete v novinách nebo vidíte v televizi, jsou už v ten moment dávno minulostí. A protože řešíme s našimi klienty hypotéky velmi často, přinášíme vám update nejnižších možných sazeb na trhu.

Výše úrokové sazby má vliv několik dalších jevů. Odvíjí se podle toho, jestli o ni žádáte sami, nebo dva, jaká je hodnota nemovitosti a některé banky poskytují také určitou slevu podle výše vašeho příjmu. Ukážeme si několik příkladů sazeb, které jsou bez nutnosti pojištění schopnosti splácet (proč se dozvíte v podcastu).

Hypotéka na méně jak 80 % z hodnoty nemovitosti

Pojďme se podívat, jaké sazby hypotéky můžete očekávat, pokud si ji berete na méně jak 80 % z hodnoty nemovitosti:

  • Za poslední dva týdny byla v ČSOB na tříletou fixaci sazba 5,69 %, za podmínek dvou žadatelů s příjmem nad 50 000 Kč. U jednoho žadatele by byla sazba vyšší.
  • Komerční banky se bylo možné dostat na 5,99 % (také na 3 roky).
  • Pětileté fixace byly nejnižší u Komerční banky za 5,49 % nebo v UniCredit za 5,59 %.

Z uvedených sazeb získáte představu, kam až se dá dostat. Občas se vyplatí mít nabídky i z jiných bank, které pomáhají sazby ve vaší bance snížit.

Momentálně ale ani to nepomáhá v menších bankách, které mají úroky přes 6 %. Na konkurenční nabídky momentálně velmi dobře reaguje hlavně Česká spořitelna. 

Pokud se vám blíží konec fixace hypotéky a banka vám poslala novou nabídku, ve většině případů bude vyšší. Tam mohou pomoc právě konkurenční nabídky z jiných bank, které si lze stáhnout z jejich webových stránek ve chvíli, kdy si necháváte připravit přepočet.

Hypotéka na 90 % z hodnoty nemovitosti

Při 90% úvěru jsou nejnižší sazby momentálně v Komerční bance a UniCredit, které mají přibližně stejné sazby jako ty 80%. Samozřejmě platí to pro klienty, kteří jsou mladší 36 let.

Developerské hypotéční úvěry

Speciální kategorií jsou hypotéční úvěry pro developerské projekty, kde některé banky (ČS, KB, ČSOB) mají dopředu připravené úrokové sazby (tomuto tématu se budeme blíže věnovat v dalším podcastu HYPOhodlně). Momentálně ale dává větší smysl žádat o individuální úrokové sazby, než využívat tyto předpřipravené.

Úroková sazba pochopitelně není všechno, podle čeho byste se měli rozhodovat. Důležitá je také rychlost zpracování, kvalita odhadů a celý proces napasovaný na vaší nemovitost a na vás. Blíže jsme se vyřízení hypotéky věnovali v podcastu: Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a co k tomu potřebujete?

Mimochodem úrokové sazby se v bankách mění skutečně rychle, a proto si i my budeme pravidelně takovýto update tvořit.

Pokud chcete mít jistotu těch nejnižších sazeb, ozvěte se nám na info@teoriepenez.cz a my pro vás zpracujeme tu nejnižší možnou úrokovou sazbu konkrétně pro vaši situaci. Ozveme se vám a do 24 hodin pracujeme tu nejlepší možnou nabídku na trhu.

Co v dnešním podcastu uslyšíte?

  • Příklady nejnižších úrokových sazeb, a které banky je poskytují.
  • Co výši úrokové sazby může ovlivnit.
  • Jak jsou na tom úrokové sazby u malých bank.
  • Proč je dobré si vyhledat i konkureční nabídky.
  • Předem připravené úrokové sazby u developerských projektů.
  • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik