Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Radek Šitera: Investice do nemovitostí ze všech úhlů pohledu

Pojďme se poohlédnout na začátek letošního roku, kdy byl Radek Šitera hostem jednoho z našich podcastů. Povídali jsme si o tom, že prodeje nemovitostí se zpomalují, počty nabídek se zvyšují, ale naopak neubývají. Co se od té doby změnilo na trhu s nemovitostmi?

Radek Šitera je zakladatel portálu Valuo, který slouží k výpočtům cen nemovitostí. Jejich služeb využívají především realitní makléři, finanční poradci, znalci, ale také šest bank. Nově jsou data přístupná i pro širokou veřejnost a tak si z pohodlí domova můžete ověřit, jakou má daná nemovitost cenu.

Nemovitostní trh včera a dnes

V minulém rozhovoru jsme si říkali, že v některých lokalitách, především ve starších zástavbách, ceny bytů zlevňují o 10, 15, někde až o 20 %. Ale nová data z realizovaných prodejů i nabídek ukazují, že se pokles zastavil. Radek Šitera konkrétně uvádí, že na začátku roku padaly počty prodejů o desítky procent a počty nabídek se neustále zvyšovaly. Tento trend byl přibližně do léta tohoto roku a obecně klesaly i ceny nemovitostí.

Ovšem podle dat, které Valuo neustále aktualizuje, se ukazuje, že se také vyskytují lokality, kde počty prodejů neklesaly a v některých výjimkách neklesaly ani ceny. V letošním září jsou počty prodejů srovnatelné s tím loňským, avšak je nutné si uvědomit, že loňský podzim byl katastrofický a to, že to nekleslo, neznamená, že by to bylo super, ale je to ukazatelem toho, že už to neklesá dál. A pokud srovnáme počet nabídek, není už na dvojnásobku, ale přibližně na 60 % oproti roku 2021, ale stále jich je tam víc.

O kolik klesly ceny starších bytů?

Pojďme se společně podívat na srovnání cen bytů ve vybraných lokalitách. Konkrétní údaje a bližší vysvětlení naleznete v podcastu.

 • Obecně v lokalitách (Ústí nad Labem, Ostrava) nebo panelákových bytů (před rekonstrukcí), kde lidé nemají takový zájem bydlet, ceny spadly přibližně o 10 – 30 %.
 • Naopak u nemovitostí, které kupují více majetní lidé, stačí, aby pořizovací cena klesla o pár korun, a pro ně už je to výhodnější nabídka, na kterou přistoupí.
 • A v některých lokalitách, jako je třeba Praha, ceny neklesly vůbec, avšak je dobré se na to podívat z různých úhlů pohledu.

Ano, i u novostaveb se může zdát, že cena dlouhodobě neklesá, ale jak uvádí Radek Šitera, ve výsledku k dané nemovitosti získá kupující za stejnou cenu například ještě navíc parkovací místo, kuchyň atd. Říká se tomu „garantované hypotéky“, což hodně zjednodušeně znamená, že developeři drží úrokovou sazbu přijatelně nízko a zbytek doplácí ze svého. Řekněme, že poskytují jakousi slevu.

Data ukazují, že počty prodejů přestaly klesat, takže lidé kupují podobně jako před rokem, ale v nabídce máme stále o 60 % víc bytů než v roce 2021 a o 80 % více domů. Nedá se asi očekávat, že by ceny nějak rapidně klesaly, ale asi se ani nedá předpokládat, že by ceny nemovitostí znatelně rostly.

Srovnání výnosovosti nemovitostí v krajských měsech

U všech uvedených příkladů počítáme se splátkou hypotéky na 80 % nemovitosti a sazbou cca 6 %.

První podobnou statistiku provedla společnost Valuo na podzim v roce 2020, kdy především v některých lokalitách, jako je Ústí nad Labem, Most, Chomutov, Ostrava, Karviná se hrubý výnos pohyboval okolo 10 %. Dnes se tato hodnota snížila na 5 %. Vliv na to má razantní nárůst hypotéčních sazeb.

 • Proto pokud plánujete pořídit nemovitost z důvodu pronajímaní, doporučujeme poslechnout si podcast pozorněji, vysvětlujeme v něm konkrétní detaily takové investice.

Co se v dnešním podcastu dozvíte?

 • Zhodnotíme uplynulé dění od posledního podcastu.
 • Vysvětlíme si, jestli a kdy se v současné době vyplatí vlastnit nemovitost jako investici.
 • Ukážeme si jednotlivé lokality, kde se ceny výrazně snížily a kde se naopak téměř nehly.
 • Zkusíme odhadnout, jaký bude trend v oblasti nemovitostí.
 • Dozvíte se, kde si ověřit cenu (své) nemovitosti.
 • Jako minule si srovnáme ceny a výnosy hypoték v jednotlivých lokalitách.
 • Povíme si výhody a nevýhody investičního bydlení.
 • A mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik