Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Radek Šitera: Kde a jak klesají ceny nemovitostí?

Byli jste také jedni z těch, co si ještě do nedávna mysleli, že se ceny nemovitostí nikdy nezastaví? Neuvěřitelné se stalo skutečností a od května můžeme pozorovat jejich pozvolné klesání. V našem prvním díle podcastu HYPOhodlně se s Radkem Šiterou, zakladatelem portálu Valuo.cz, poohlédneme za vývojem cen na nemovitostním trhu a prozradíme současné trendy v oblasti realit.

Pokles cen nemovitostí? Ano!

Radek Šitera uvádí, že od května do října minulého roku nebylo město, kde by ceny domů a bytů neklesaly. Snížení se pohybuje v řádech nízkých jednotek procent a v některých obcích jde až o víc jak deset procent. Jedinou výjimkou je centrum Prahy, kde se z pochopitelných důvodů hodnota bytů stále drží.

  • Určit přesnou míru poptávky po nemovitostech je obtížné, ale už teď je jasné, že nabídka je oproti loňskému roku dvojnásobná.

Investování do nemovitostí – nevyzpytatelné spekulace

Srovnáme-li investování do akcí a nemovitostí zjistíme, že obojí je velmi odlišné. Ceny u nemovitostí se oproti akciím nemění tak rychle a i jejich likvidita je obtížnější. Navíc v nemovitostech jsou často uložené miliony, a pro většinu je jejich koupě velmi zásadní, až celoživotní rozhodnutí. Další roli zde hraje čas, který je potřeba k uskutečnění inzerce, prodeje atd.

Zrádné jsou také představy těch, kteří „vědí“, co se na investičním trhu nastane. Často s klesajícími ceny narůstají nejrůznější spekulace, například na koupi investičního bytu v domnění, že se časem úrokové sazby sníží. Ale jak historie ukazuje a Radek Šitera potvrzuje, i tyto prognózy jsou dost nevyzpytatelné. Jako příklad uvádí válku na Ukrajině a s ní spojený přiliv lidí, hledající u nás nové ubytování. Také vysoká míra inflace, kterou ještě před nedávnem nechtěla vláda připustit. Z toho důvodu se Valuo.cz snaží poskytovat aktuální data a nechá na každém z vás, aby si udělali svůj pohled na věc, i s přihlédnutím na to, že se může stát cokoli.

Dlouhodobou investici si pořádně zvažte

Pokud přemýšlíte o investici do nemovitosti, zvažte, jestli se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Radek Šitera radí zvážit všechny pro a proti, a také to, jestli si ji bude moc dovolit v případě ztráty zaměstnání. Další proměnnou do toho vnáší vzpomínka na náš nedávný podcast s Broňou Sobotkou, který zmínil, že by mu investiční bydlení přineslo tzv. „mentální zátěž“.

„Oproti akciím je investování do nemovitostí spojeno s časem, který tomu musí člověk věnovat. U akcií se říká opak – Nestarejte se o to a po čase zjistíte, že máte hodně peněz“, říká Radek Šitera a my s ním jednoznačně souhlasíme. I s tím ohledem, že existují služby, které se za podíl z nájemného za vás o vše postarají. Pochopitelně něco jiného je, pokud se pronájmu bytů věnujete na plný úvazek. Ovšem i to má svá úskalí, které jsme v podcastu nezapomněli zmínit.

Valuo.cz také dělalo velmi zajímavou analýzu o tom, kde bydlet, když pracujete v Praze a také kde se vyplatí investovat do nemovitostí. Oba články jsme společně v rozhovoru shrnuli, a vy si je můžete v odkazech celé přečíst.

Co v podcastu uslyšíte?

  • Jak je to s poklesem cen nemovitostí obecně?
  • Proč v centru Prahy ceny nemovitostí neklesají a nejspíš ani klesat nebudou?
  • Bude vhodná doba pro investiční bydlení?
  • Jak je to s developerskými projekty?
  • Proč se spekulace při investicích příliš nevyplácí?
  • Jaké jsou rozdíly mezi investováním do akcií a do nemovitostí?
  • Co všechno je třeba zohlednit, před pořízení investiční nemovitosti?
  • Jaké firmy, které se zabývají pomocí s pronájmem, by nám Radek Šitera doporučil?
  • A mnoho dalšího…

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik