Vyznejte se ve finanční džungli díky našim testům
TP-logo2

Finanční poradna: Společná hypotéka a rodinné dilema

Dnešním podcastem otevíráme novou rubriku s názvem „Finanční poradna“. Během posledních pár dní jsme se setkali se zajímavými příběhy, o které se s vámi chceme podělit. Jedním z témat je společná hypotéka. Řekneme si, jaké mají partneři po rozchodu možnosti vyrovnání. Dále jak vyřešit rodinné dilema a proč někteří lidé mají strach utratit své peníze.

Zděděné peníze – užívat si, nebo investovat?

Nejprve se pojďme podívat na případ, kdy matka zdědila přes jeden milion korun. Její syn a dcera se nemohou shodnout na tom, jak s tak velkou částkou naložit. Má si je užít, nebo raději investovat?

Především je nutné si uvědomit, že jde o peníze matky. Právě ona by si měla zodpovědět otázky ohledně jejího finančního zajištění (dostatečně velkou finanční rezervu, dostatek prostředků na důchod nebo například nesplacenou hypotéku).

Vše je pochopitelně individuální, ale pokud můžeme dát nějaký univerzální návod, pak doplaťte, co je třeba a užívejte si. Investování do srdcovek nebo plenění si snů vám může dodat čerstvý vítr do plachet, který vás popostrčí o kus dá. V případě, že vám něco zbyde – investujte.

Společná hypotéka – jak jí řešit po rozchodu?

Společná hypotéka je často jediné řešení, jak si mladí lidé mohou ve velkých městech pořídit vlastní bydlení. Jenže co když se partneři rozejdou?

Pokud máte společnou hypotéku a oba jste na kupní smlouvě, vzniká tzv. spoluvlastnictví a po rozchodu každý vlastní polovinu a musíte se společně domluvit, co dál (kdo v bytě bude bydlet, kdo to bude platit, jak se podělíte o případný zisk z pronájmu atd.). Pokud se nedohodnete, bude muset jeden druhého vyplatit ovšem z tržní ceny nemovitosti.

Úzkost z utrácení peněz

Klient prodal firmu a stal se majitelem několika desítek milionů. Neměl žádné dluhy, děti zaopatřené, přesto cítil úzkost a nevěděl, jak si peníze užít.

Nejdříve je nutné rozklíčovat, proč se úzkost objevuje. Může za to nedostatek peněz v minulosti? Strach že přijde o veškeré finance?

Nejděte si novou radost a sestavte si finanční plán, ten vám dodá jistotu a pocit, že nad situací máte kontrolu.

Co dalšího v podcastu uslyšíte:

  • Jednotlivé otázky probereme více do detailu.
  • Na co si dávat pozor při zřizování společné hypotéky.
  • Proč se někteří lidé bojí investovat a jak jim pomoc obavy překonat.
  • Co dělat, když máte obavy své těžce vydělané peníze utratit.
  • Proč se vyplatí investovat do srdcovek.
  • a mnoho dalšího.

Ani po poslechu tohoto podcastu si nejste jisti, jak pracovat se svými penězi? Chcete se dozvědět, jak bude vypadat vaše budoucnost? Vyzkoušejte si naše interaktivní testy:

Odebírejte naše pravidelné podcasty. Můžete je pohodlně poslouchat, ať jste kdekoliv, v těchto aplikacích:

Mohlo by vás také zajímat

Matúš Kuchálik
Matúš Kuchálik